Aký je skutočný problém s centralizovanými bankami a prečo sú kryptomeny nevyhnutné?

Novinky Aký je skutočný problém s centralizovanými bankami a prečo sú kryptomeny nevyhnutné?
Aký je skutočný problém s centralizovanými bankami a prečo sú kryptomeny nevyhnutné? ,zdroj: www.shutterstock.com/MaDedee
Kvakomat PC bannerBitmarkets

Bitcoin, ktorý nám dal Satoshi Nakamoto a neskôr ostatné a využiteľné kryptomeny, sú pre mnohých vynález storočia. Tak ako je zdôraznené v jeho „white paperi” z roku 2009, mal tento produkt presvedčivé ciele. Išlo mu najmä o to, aby eliminoval potrebu prítomnosti tretej strany a samostatne umožnil dvom stranám obchodovať priamo bez toho, aby sa museli niekomu „spovedať”.

Moderné banky majú nedostatky a nevýhody, ktorých dôsledky pociťuje sám klient. Pre ich centralizovanú podobu podliehajú ľudským zásahom. Inštitúcie dokážu byť nespoľahlivé, zraniteľné voči rôznym bezpečnostným hrozbám, keďže sú centralizované, účtujú si šialene vysoké poplatky a mnoho ďalšieho.

Presne tieto problémy a slabiny súčasných finančných systémov vo svete sú tým dôvodom, prečo kryptomeny sú na ceste zosadiť ich z trónu a vylepšiť bankový a platobný systém v budúcnosti.

Aké problémy teda majú centralizované inštitúcie a moderné banky?

Mohlo by ťa zaujímať: TOP 5 kryptomien s reálnym využitím – 2. časť

Nespoľahlivosť centralizovaných inštitúcií

Tradičné centralizované inštitúcie vedia byť nespoľahlivé. Ak napríklad človek používa mobilné bankovníctvo a vypadnú im servery, sú nefunkčné a klient nemá prístup k financiám. Áno, človek môže ísť do bankomatu a vybrať „cash”. Avšak problém je, že bankomaty môžu byť tiež mimo prevádzky alebo bez hotovosti. Tieto problémy trápia najmä ľudí v rozvojových krajinách. Čo ak človek potrebuje peniaze okamžite a nemá prístup k SVOJIM financiám? Takáto situácia rozhodne nepoteší. Je teda iróniou, že zveríme svoje peniaze bankám, a tie sa stanú akýmisi strážcami vašich financií.

Na druhej strane, kryptomeny nikdy nevypadnú z prevádzky, pretože používajú automatizované systémy a ich softvér svojou povahou nevyžaduje príliš veľa ľudských interakcií. Preto sú prístupné kdekoľvek a kedykoľvek vrátane víkendov či sviatkov.

Kryptomeny sa dnes zvyčajne nakupujú buď prostredníctvom centralizovaných alebo decentralizovaných búrz a uchovávajú sa v bezpečných kryptopeňaženkách. Digitálne meny sú decentralizované a fungujú veľmi bezpečným spôsobom. Všetko, čo človek potrebuje, je PC alebo smartfón a pripojenie na internet. Tieto 3 veci pomôžu získať prístup k slobodným financiám väčšine ľudí na planéte.

Pokiaľ chceš obchodovať alebo iba nakupovať kryptomeny, odporúčame ti použiť burzu Binance. Nemáš ešte účet na Binance? Vytvor si ho teraz cez >>>zľavový odkaz<<< a získaš doživotnú zľavu na poplatky pri obchodovaní.

Personálne a citlivé údaje

Nie je tajomstvom, že takmer každá jedna platforma v súčasnosti zdieľa naše údaje s tretími stranami. Jedna vec je pre sociálne siete zhromažďovať osobné údaje a druhá vec je, keď sa rozprávame o bankách. Vyžadujú od nás citlivé informácie, ako sú detaily pasu alebo občianskeho preukazu, adresu bydliska, a iné informácie, ktoré by sme radi držali len sami pre seba a anonymne.

Banky tieto typy informácií požadujú, pretože fungujú na základe modelu založeného na dôvere alebo špecializovaných mechanizmoch, ktoré sú potrebné na reakciu na určitý typ hrozby.

Všetky naše nákupy ukazujú, kde sa práve nachádzame a čo sme v podstate kupovali. Centralizované banky môžu taktiež zdieľať naše osobné a citlivé údaje so spoločnosťami, partnermi alebo kupujúcimi tretích strán. Pri kryptomenách, okrem centralizovaných búrz, je to všetko oveľa anonymnejšie, čo však tiež prináša svoje riziká.

Čítaj ďalej: Cena benzínu na Slovensku po prvýkrát v tomto roku poklesla

Kryptomeny ponúkajú efektívnejšie transakcie

Pri centralizovaných bankách môžu transakcie trvať vcelku dlho, avšak závisí to od typu transakcie. V prípade veľkého množstva peňazí a medzinárodných platbách to môže trvať týždne. Na prvý pohľad sa to zdá v poriadku, ak sa človek nikam neponáhľa. Ale čo ak sa človek ocitne uprostred situácie, ako je vojna, prírodné katastrofy a podobne? Ľudia vtedy nemajú týždne na čakanie.

Na rozdiel od tradičných bankových systémov, ktoré majú niekedy zastarané programy a protokoly, ktoré treba dodržiavať, sú transakcie s kryptomenami omnoho rýchlejšie. Kryptomeny dokážu spracovať viac transakcií za deň ako tradičné bankové systémy, a to sú tu s nami len niekoľko rokov! Vymoženosti ako Lightining Network nám ešte určite uľahčia život.

Tieto schopnosti, ktorých je, samozrejme, viac, ukazujú na ich výhodu oproti bankám. Digitálne aktíva dokážu globálnej ekonomike poskytnúť omnoho lepšiu využiteľnosť, efektívnosť a pre tých, ktorí na tom trvajú, aj anonymitu. S týmto však vlády súhlasiť určite nebudú. Kryptomeny taktiež nemajú „pracovnú dobu” a sú dostupné 24/7, 365 dní v roku.

V dôsledku tohto sa ukazuje, že kryptomeny sú kľúčové pri budovaní novej finančnej éry, ktorá skôr či neskôr nastúpi a záleží už od každého človeka, či sa adaptuje alebo nie.

txbKvakomat mobil