Čo sa udeje, keď sa vyťaží posledný Bitcoin?
Čo sa udeje, keď sa vyťaží posledný Bitcoin? Zdroj: Shutterstock, Iaremenko Sergii

Bitcoinová sieť má už za sebou naozaj dlhú cestu. Dopyt po BTC neustále rastie a je historicky na najvyššej úrovni. Čo sa však stane v momente, keď sa vyťaží posledný Bitcoin?

Vyťažený posledný Bitcoin?

Celková zásoba 21 miliónov BTC by mohla byť dosiahnutá skôr ako sa očakávalo. Zostáva vyťažiť už len necelé dva milióny. Je tu však mnoho odborníkov, ktorí predpokladajú, že Satoshi Nakamoto určil pri budovaní siete iné množstvo, ako sa tvrdí. V súčasnosti sa absolútne nedá určiť, aké je množstvo BTC v obehu, nakoľko sa veľa mincí stratilo. Aj napriek tomu sa odhaduje, že bude posledný BTC vyťažený až v roku 2140.

„Pri pohľade na masívny rast ťažobného priemyslu Bitcoinu zostáva otázka, aká je budúcnosť bitcoinovej siete so všetkými vyťaženými mincami?“

Mohlo by ťa zaujímať: Zakladateľ kryptomenovej burzy Binance: „Život krypto-podnikateľa je omnoho ťažší, ako si mnohí myslia!“

Ak chceš nakupovať kryptomeny cez internet, jednoznačne odporúčame použiť burzu Binance, kde máš široký výber coinov a jedny z najnižších poplatkov na trhu. Tie si ešte môžeš znížiť o 5 %, ak si vytvoríš účet cez >>>tento odkaz<<< a o ďalších 25 % nákupom BNB tokenov. Návod ako kúpiť a obchodovať kryptomeny nájdeš v tomto článku.

Jediným problémom pre ťažiarov je, aby sa dokázali popasovať so znižovaním odmien. Tie sa každé 4 roky znižujú o jednu polovicu. V máji 2012 bola ich odmena znížená na 25 BTC. Aktuálne je to iba 6,25 BTC za každý nový blok. Pri ťažbe však riešia extrémne zložité matematické úlohy, ktoré si vyžadujú špičkový hardvér, ktorý spotrebuje obrovské množstvo energie.

Táto činnosť sa pre ťažiarov stane nerentabilnou, keďže výplaty sú každé štyri roky o polovicu nižšie. V dôsledku toho sa pre nich ťažba môže v budúcnosti stať nevýhodným obchodným modelom.

Sieť Bitcoinu je jeho najkritickejšou zložkou. Je to koncept distribuovanej účtovnej knihy, ktorý je základom všetkých kryptomien a robí ich tým, čím sú. Je preto naozaj zložité určiť, čo sa stane po vyťažení všetkých BTC.

Čo to však môže znamenať?

Nedostatok BTC môže rapídne zvýšiť jeho hodnotu. Pri takomto stave môžu ľudia v panike nakupovať BTC, a tak budú hodleri vo veľmi silnej pozícii v prípade predaja svojich aktív.

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Odoberať
Upozorniť ma
guest
3 Komentáre
najstaršie
najnovšie Najviac hodnotené
Inline Feedbacks
Pozrieť všetky komentáre
bestkiwi
bestkiwi
1 mesiac dozadu

preco sa vsade pise ze taziari musia vyriesit velmi zlozitu matematicku ulohu ked je to prave naopak velmi jednoducha uloha ktoru je akurat potrebne opakovat velmi vela krat.

*****
*****
1 mesiac dozadu
Odpovedal na komentár od  bestkiwi

Úloha sa ztažuje keď sa zvätšuje výpočtová sila keď sa naopak zmenší tak je uloha lahšia takto sa to upravuje približbe každé 2 týždne preto sa už netaži na pocítači ale na ASIC mineroch

*****
*****
1 mesiac dozadu

Uloha je stále tahšia ak je väčšia vypočtová sila iba ten princíp ako sa to počita “lahky”prakticky by so to vedel vypočitať aj z papierom a perom ale nemal by si žiadnu šancu trafiť tu správnu nonce dost rýchlo oproti asicom