Cena bitcoinu narástla ako odpoveď na krachujúce banky. Od roku 2008 nedávne udalosti môžeme považovať za najhoršie pre bankový sektor. A práve vtedy sa zrodili digitálne meny. Podobné situácie nám pripomínajú, aké zraniteľné sú naše financie a aká vysoká je naša závislosť od bánk.
Najväčšie banky vytvárajú systémové riziko a stavajú sa do pozície, kedy sa považujú sa príliš veľké na to aby zlyhali. Často ich zachraňujú vlády s cieľom ochrániť ekonomiku, čoho príkladom je aj Credit Suisse, ktorá si zobrala od centrálnej banky 50 miliardový úver. Bankový sektor preto drží demokraciu ako rukojemníka. Výsledkom je, že FED v súčasnosti vyčlenil 2 bilióny dolárov v prípade potreby pomoci.
Budúcim platidlom bude CBDC
SVB inkasovala peniaze vďaka emisii zo strany FED-u po kríze v roku 2009. Nezabezpečila svoje úrokové riziko, čo bolo v kombinácii s vysokými úrokovými sadzbami pre banku fatálne. To spustilo paniku a len kvôli zlému hospodáreniu jednej spoločnosti mnohí ľudia konali v panike.
Je takýto systém zdravý? Naša závislosť od finančných inštitúcií je existenčná. Navyše je nepravdepodobné, že súčasný kapitalizmus bude fungovať z dlhodobého hľadiska v stále rovnakej forme. V budúcnosti môžeme očakávať, že zákonné meny budú digitálne, no stále budú ovládané centralizovane. Viac sa o tejto téme dočítate v článku Negatívnej zmene sa nevyhnú ani Slováci. CBDC sa nezastaviteľne blížia.
Mnohí očakávajú, že budúci platobný systém predstavujú kryptomeny. Pravdepodobne je to pravda, ale nebudú to kryptomeny, ktoré poznáme dnes. Súčasné meny budú v budúcnosti v digitálnej forme a ich kurz nebude taký volatilný. A mince, ktoré obchodujeme dnes, budú slúžiť ako špekulatívny nástroj.
Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.
Kryptomeny nebudú platobný prostriedok
Dôvera v banky a v centralizované burzy rapídne klesá na oboch trhoch. Spoločnosť sa blíži k momentu, kedy chce byť každý majiteľom svojho kapitálu. V skutočnosti totiž vaše peniaze v banke neležia na účte, ale banka ich investuje. Rovnako na kryptomenových burzách nevlastníte kryptomeny, pretože privátne kľúče od nich má burza a nie vy.
Budúcnosť našich peňazí je, bohužiaľ, v rukách vlád a pravdepodobne najbližšou formou bude CBDC. Obavy z centralizácie a kontroly CBDC sú ale oprávnené, pretože môžu byť použité ako donucovací nástroj.
Okrem toho sa uvažuje nad cielenými diferencovanými úrokovými sadzbami, dokonca až negatívnymi, aby boli ľudia motivovaní držať peniaze na účtoch v bankách. Tento krok hovorí jasne, pretože banky sa začínajú obávať, že ľudia budú postupne vyberať peniaze z účtov. K tejto téme vám odporúčame prečítať článok Svetové vlády sa obávajú najhoršieho – kryptomeny zasahujú do ich fungovania
Je nepravdepodobné, že ľudia budú používať kryptomeny ako platobný prostriedok, pretože vysoká volatilita to neumožňuje. Či sa nám to páči alebo nie, platobný systém potrebuje dohľad a regulácie, čo kryptomenám chýba. Každý bude používať iba takú menu, pri ktorej si je istý, že na druhý deň si za ňu kúpi rovnaký počet tovarov a služieb.
Mohlo by ťa zaujímať: Robert Kiyosaki: „Bitcoin je odpoveď na chorú ekonomiku”