Negatívnej zmene sa nevyhnú ani Slováci. CBDC sa nezastaviteľne blížia

Novinky CBDC príde aj na Slovensko
CBDC príde aj na Slovensko. Zdroj: shutterstock.com/thodonal88/Ink Drop
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Digitalizácia preniká do každého odvetvia a výnimkou nebude ani platobný styk. Digitálne meny centrálnych bánk (CBDC) sa vyvíjajú závratným tempom po celom svete. Podľa najnovšej správy od Forkast News predstavujú CBDC budúcnosť, ktorú už nemožno zastaviť.

Štatistiky Atlanticcouncil ukazujú, že v súčasnosti skúma zavádzanie digitálnej meny centrálnej banky až 114 krajín. Pre porovnanie, pred troma rokmi sa o to snažilo iba 35 krajín. Posledné obdobie sme dôraz na skúmanie tejto oblasti mohli pozorovať predovšetkým v krajinách ako Thajsko, Hongkong, India, Malajzia, Južná Kórea alebo Čína. Práve Čína začala s výskumom ako prvá a platby CBDC akceptuje už 5,6 milióna obchodníkov. V prípade, že sa viac zaujímate o túto tému, odporúčame vám prečítať si článok Digitálne meny centrálnych bánk: predstavujú hrozbu demokracie?

Prečo ale mnohé ekonomiky kladú taký veľký dôraz na zavedenie CBDC? Uvedené dôvody akými sú efektívnejšie platby, rýchlejšie cezhraničné transakcie a podobne, nie sú pravdepodobne tie primárne. Problémom sú hlavne fiatové meny, ktoré strácajú svoju hodnotu. Tradičná menová politika totiž začína v niektorých štátoch kolabovať.

Digitálne euro je budúcnosť

Digitálne euro je budúcnosť. Zdroj: shutterstock.com/Ivan Marc

Mohlo by ťa zaujímať: Inflácia a úroky na Slovensku sú najnižšie v celej V4. Nemáme sa na čo sťažovať

Slovensko sa CBDC nevyhne

Tomuto trendu sa nevyhne ani eurozóna, keďže vývoj digitálneho eura je taktiež v plnom prúde. Aj keď prezidentka ECB Christine Lagardeová uviedla, že malo by ísť o doplnok hotovosti, len budúcnosť ukáže, či sa CBDC nebudú zneužívať. Niektorí si myslia, že ide o prostriedok, ktorý spôsobí ďalšiu totalitu, ako sme vás informovali v článku Čaká nás finančný reset, CBDC sú totalitné praktiky, varuje kanadský politik Maxime Bernier.

Problémom je, že digitálna mena centrálnej banky by mohla slúžiť ako mocenský nástroj kontroly obyvateľstva a prísneho dohľadu nad každou transakciou. V extrémnom prípade je možné zneužiť CBDC na špehovanie a cenzurovanie. Štát si môže kedykoľvek zmyslieť, že zmrazí účty alebo bude priamo z účtov vyberať dane.

Digitálne meny centrálnych bánk sú presným opakom kryptomien, ktorých výhodou je decentralizácia. CBDC predstavuje úplnú centralizáciu platobného systému na národnej úrovni. Je potrebné pripraviť sa na to, že Slovensko ako člen eurozóny bude priamo ovplyvnené týmto trendom, ktorý bude zasahovať do súkromia každého občana.

Je možné, že v budúcnosti úplne vymizne hotovosť a všetky prevody budú podliehať podrobnej kontrole zo strany štátu. To znamená, že nebude existovať žiadna čierna práca, za ktorú vám niekto zaplatí hotovosť na ruku. Všetky transakcie na vašom účte budú viditeľné a kontrolované.

Čo s tým môžu bežní ľudia urobiť? Vôbec nič. Pokiaľ štáty implementujú CBDC do menovej politiky, občania budú nútení tieto zmeny akceptovať. Každá centrálna banka rozhodne do akej miery bude využívať možnosti, ktoré so sebou digitálne národné meny prinesú.

Prečítaj si tiež: EÚ chce kontrolovať vaše peniaze a už sa to ani nesnaží skrývať. Nová správa o CBDC

Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.