Bitcoin čaká pád
Bitcoin čaká pád. Zdroj: shutterstock.com/Billion Photos

Ani sme sa nenazdali a bitcoin máme z 19 000 dolárov už na 28 000 dolárov. Na trhu sa mi nepáči, že najznámejšia kryptomena je ako jediná, ktorá zažíva extrémny nárast. Ostatné altcoiny tiež sú väčšinou v zisku. Ale spomedzi 100 najznámejších patrí bitcoin ku najziskovejším za posledných 7 dní.

Čo sa deje na trhoch?

Dokonca kryptomena maker, ktorá patrí ku najstabilnejším DeFi projektom, je v strate. Keď sa pozrieme na graf dominancie, tak môžeme vidieť rapídne navýšenie práve v čase jeho rastu z piatka. V praxi to znamená to, že nový kapitál ide prevažne iba do bitcoinu a do altcoinov sa dostáva iba „zbytok“.

.

Bitcoin dominancia rastie
Bitcoin dominancia rastie. Zdroj: coinmarketcap.com
Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Sponzorovaný obsah

Zároveň bitcoin je hnaný silným fomo efektom, ktorý je podľa mňa až príliš prehnaný. Pokiaľ budú krachovať banky, tak si treba uvedomiť, že v roku 2023 už veľká časť investorov z akciového sveta je rovnaká ako na kryptomenovom. Ak sa rozhodnú najbohatší miliardári v rámci ochrany si vybrať svoj kapitál z rizikovejších aktív, kde zaraďujeme aj akcie a kryptomeny, tak pokles zažijú aj kryptomeny. Podobne ako v roku 2020 po vypuknutí pandémie koronavírusu.

Preto za rastom bitcoinu nie je nič iné, ako oznámenie americkej centrálnej banky o vytvorení nových 297 miliárd amerických dolárov, ktoré pôjdu na záchranu amerických bánk. Síce kríza aktuálne nevypukla, ale skutočné dopady, aké má len krach SVB, ktorá patrila ku najväčším v USA, sa dozvieme počas nasledujúcich týždňov.

Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku

Toto očakávam na bitcoine

Viac, ako začiatok toho pravého rastúceho trendu na bitcoine, aký sme mali napríklad v rokoch 2017 a 2021, vidím za súčasným rastom krátkodobý fundament, ktorý mal pozitívny dopad na trhy. Naďalej očakávam, že cenu bitcoinu uvidíme počas tohto roka medzi 20 000 až 40 000 dolármi. A po tohtotýždňovom raste som opatrný, čo sa týka očakávania ďalšieho pohybu. Môžeme byť ešte prekvapení, že cena sa v rámci korekcie začne vracať späť na 20 000 dolárov.

Keď sa vrátim späť ku myšlienke dominancie bitcoinu, tak to je ďalší z dôvodov, že na trhu panuje prehnané fomo, ktoré môže byť veľmi tvrdo potrestané. Minimálne krátkodobou korekciou na bitcoine. Nový kapitál posledné dni prišiel iba do bitcoinu. Ak by skutočne začal dlho očakávaný rastúci trend, tak rast by zaznamenali všetky kryptomeny. Aspoň v takom tempe ako bitcoin. Dokonca počas prvej polovičky roka 2021, altcoiny rástli ešte rýchlejšie ako bitcoin. Preto na veľké zhodnotenie si, podľa môjho názoru, ešte budeme musieť počkať.

Na záver niečo osobné

Od začiatku roka sa mi ozýva veľmi veľa známych, či sa oplatí teraz nakúpiť bitcoin, keď už cena rastie. Ja osobne už vôbec neriešim 5 rokov, aká je cena či už bitcoinu alebo ostatných altcoinov. Nakupujem pravidelne bez ohľadu na ceny a priemerujem si svoju vstupnú hodnotu.

Beriem bitcoin ako svoju dlhodobú investíciu, do ktorej pravidelne sporím zo svojej výplaty. Pokiaľ cena dlhodobo rastie, čo sa deje od vzniku bitcoinu a očakávam, že sa aj nasledujúce roky bude diať, tak nie je problém byť stále v zisku. Dokonca, aj keď bola cena bitcoinu po krachu FTX na 16 000 dolárov, som mal priemernú nákupnú cenu v dôsledku pravidelných nákupov z minulosti a aj súčasnosti stále nižšiu.

Prečítaj si aj: Na bitcoinovej sieti sa zrealizoval veľký prevod – niekto poslal 1 miliardu dolárov