Ako rozpoznať podvody s kryptomenami?
Ako rozpoznať podvody s kryptomenami? Zdroj: Shutterstock, Vitalii Vodolazskyi

Binance

Svet kryptomien svojou rastúcou popularitou prilákal aj veľké množstvo podvodníkov, ktorí neváhajú využiť všetky možné zbrane na to, aby sa dostali k vašim peniazom. V tomto článku si ukážeme, ako tieto potenciálne podvody rozpoznať.

Ako najlepšie rozpoznať podvody?

Čo je to vlastne kryptomena? Je to digitálne aktívum, ktoré využíva kryptografiu na zabezpečenie transakcií. Tým, že má decentralizovanú povahu, nepodlieha žiadnej kontrole vlád či finančných inštitúcií. Je preto ideálne využívať kryptomeny na online transakcie. Neexistuje tu žiaden zásah tretej strany. To je výhoda, ale zároveň aj nevýhoda v podobe podvodníkov.

Medzi najznámejšie podvody zo sveta kryptomien patrí napríklad Bitconnect. Išlo o typickú Ponziho schému a používatelia tejto platformy prišli o milióny dolárov. Za zmienku stojí aj projekt OneCoin. Existuje veľké množstvo takýchto projektov, no najdôležitejšie je rozpoznať ich hneď na začiatku. To však nie je také jednoduché.

Identifikácia

Podvody s kryptomenami majú milión podôb. Majú však jeden spoločný cieľ – okradnúť nič netušiacich ľudí. Väčšinou sa skrývajú za rôzne kryptomeny, peňaženky, či burzy, ktoré vyzerajú ako skutočné. Od ľudí žiadajú, aby na danú platformu poslali nejaké kryptomeny a po týchto úkonoch väčšinou zmiznú, pričom obeť nemá absolútne žiadnu šancu získať svoje peniaze späť.

Mohlo by ťa zaujímať: TOP 5 ziskových kryptomien, ktoré môžete ťažiť doma

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Je potrebné sledovať partnerské programy

Ďalším dôležitým bodom, na ktorý netreba zabúdať, sú partnerské programy. Ide v podstate o programy, v ktorých členovia získavajú provízie za nábor nových investorov. Na týchto programoch koniec koncov nie je nič zlé, no podvodníci ich častokrát zneužívajú. Je preto potrebné si pred samotnou investíciou tieto programy dôkladne preveriť.

Nadhodnotené ceny

Hovorí vám niečo pojem „pump and dump“? Ide o schému, keď šikovní podvodníci umelo nafúknu cenu kryptomeny tím, že ju nakúpia vo veľkom množstve. Následne ju predajú za extrémne nadhodnotenú cenu a tak profitujú na nič netušiacich investoroch, ktorí nakupovali pri vysokých cenách. Ide o jeden z najrozšírenejších podvodov vo svete kryptomien.

Využívajte iba renomované burzy a peňaženky

Vždy, keď idete investovať do nejakej kryptomeny, je potrebné zrealizovať prieskum. Preto je dobré využívať len renomované a overené burzy, či peňaženky. Dávajte si pozor na rôzne príspevky na sociálnych sieťach či v mailoch. Väčšinou totiž obsahujú návody, ako rýchlo zbohatnúť bez väčšej námahy. Ak niečo znie príliš dobre na to, aby to bola pravda, pravdepodobne to tak nie je.

Bezpečnosť je na prvom mieste

Dajte si pozor na všetko, čo sa vám zdá byť zložité alebo ťažké na pochopenie. Svet kryptomien môže byť častokrát zložitý, no väčšina legitímnych a legálnych projektov je vždy pomerne jednoduchá. Ak teda máte pri nejakom projekte podozrenie, je dobré sa mu vyhnúť. Vždy dbajte na bezpečnosť! Môže vás to zachrániť pred podvodníkmi.

Technológia REV3AL

Táto technológia využíva viac úrovňovú autentifikáciu na ochranu digitálnych aktív v blockchaine. Taktiež zabraňuje rôznym podozrivým zmenám či dokonca duplikovaniu. REV3AL vo veľkom čerpá inšpiráciu z ochranných štandardov GIA. Ide o medzinárodný štandard pre diamanty. Do tých sa vyrýva jedinečný identifikátor na overenie ich hodnoty a kvality. V podstate funguje ako dvere s viacerými vysoko kvalitnými zámkami, biometrickou ochranou, heslom a rozpoznaním tváre. Podvodníkom by sa nemalo podariť prelomiť všetky tieto systémy naraz. Väčšinou ich teda takéto projekty nezaujímajú. Radšej siahnu po niečom, čo zabezpečené nie je.

Čítaj ďalej: Bitcoin zažil jeden z najväčších poklesov za posledný rok

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Odoberať
Upozorniť ma
guest
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Pozrieť všetky komentáre