TOP 5 kryptomien, ktoré môžete jednoducho ťažiť doma
TOP 5 kryptomien, ktoré môžete jednoducho ťažiť doma. Zdroj: Shutterstock, Sebastian Duda

Na to, aby ste mohli ťažiť kryptomeny v pohodlí domova, nepotrebujete žiadne drahé ťažobné zariadenia. Nie všetky kryptomeny si to totiž vyžadujú. V tomto článku sa spoločne pozrieme na TOP 5 kryptomien, ktoré sú vhodné na domácu ťažbu.

Zcash

Zcash je kryptomena, ktorá bola vyvinutá na zjednodušenie ťažby pre všetkých, ktorí disponujú bežnými počítačovými zostavami. Jej cieľom je zrýchliť a zefektívniť prevody financií. Ak ste teda začínajúcim ťažiarom, ZCash je vhodná voľba. Pripojenie sa k ťažobným poolom je veľmi jednoduché a anonymné.

Na samostatnú ťažbu kryptomeny ZEC môžete využívať tzv. EWBF Zcash Miner. Ak však chcete vidieť okamžité výsledky, je vhodné sa pripojiť priamo k ťažobnému poolu.

Bitcoin Gold

Bitcoin Gold je v podstate spin-off najpopulárnejšej kryptomeny sveta – Bitcoinu. Na ťažbu BTC však potrebujete špecializované ťažobné zariadenie. V prípade Bitcoin Gold však nie. Stačí vám akýkoľvek počítač s výkonnou grafickou kartou.

Môžete sa jednoducho pripojiť hneď k viacerým ťažobným združeniam, ktoré rozdeľujú prácu a tým urýchľujú celý proces ťažby.

Prečítaj si tiež: Podľa tohto indikátora Bitcoin stále nedosiahol dno

Dogecoin

Ide o jednu z najznámejších meme kryptomien na trhu. Do tohto projektu bolo do dnešného dňa investovaných viac ako 20 miliárd USD. Najväčším a najznámejším fanúšikom Dogecoinu nie je nik iný, ako Elon Musk.

Na rozdiel od konkurenčných projektov, Dogecoin má neobmedzenú ponuku. Práve z tohto dôvodu nie je považovaný za vhodnú kryptomenu pre zabezpečenie proti inflácii.

DOGE sa ťaží podobne ako Litecoin pomocou algoritmu Scrypt. Tým sa zvyšuje úroveň konkurencie a spravodlivosti v ťažobnom sektore. Samozrejme, na jeho ťažbu budete potrebovať silnejšiu počítačovú zostavu. Následne môžete začať ťažiť pomocou softvérov ako napríklad GUIminer alebo CudaMiner.

Ethereum Classic

Tento projekt je postavený na blockchaine Etherea. Vytvorený bol v roku 2016 ako „sieťový hack“. Kryptomenu ETC s otvoreným zdrojovým kódom môžete podobne ako v predošlých prípadoch ťažiť doma na vašom PC.

Tento projekt umožňuje vytvárať inteligentné zmluvy a rôzne decentralizované programy, takže ponúka naozaj širokú škálu potenciálnych aplikácií. Ak teda chcete prejsť na samotnú ťažbu, musíte si jednoducho vytvoriť kryptomenovú peňaženku a zabezpečiť si silnú a výkonnú počítačovú zostavu. Blokové odmeny sú pevne stanovené na hodnote 3,2 ETC.

Litecoin

Ide o jednu z najstarších kryptomien. Mnohí ju považujú za jednu z najlepších alternatív k Bitcoinu. Litecoin patrí v oblasti platieb k najpoužívanejším kryptomenám. Ťažiari získavajú za jeden blok odmenu až 12,5 LTC. Táto odmena sa podobne ako pri BTC každé štyri roky znižuje na polovicu. Pri ťažbe LTC sa podobne ako pri DOGE využíva protokol Scrypt. Nemusíte teda kupovať žiadne vysoko nákladné zariadenia. Potrebujete však počítač s vyšším výkonom a veľkou pamäťou RAM.

Vo všeobecnosti patrí ťažba LTC k tým najbezpečnejším. LTC môžete nájsť na všetkých známych burzách. Výhodou sú taktiež minimálne transakčné náklady.

Záver

Na samotnú ťažbu kryptomien nemusíte nevyhnutne disponovať rôznymi drahými ťažobnými zariadeniami. Môžete jednoducho ťažiť z pohodlia domova, a to prostredníctvom vášho PC.

Čítaj ďalej: Elon Musk: „Bitcoin je likvidnou alternatívou k hotovosti”