Druhá najväčšia kryptomena Ethereum nedávno prešla z konsenzu Proof of work (PoW) vďaka aktualizácii The Merge na ekologickejší konsenzus Proof of stake. Táto udalosť predstavuje významný míľnik v histórii Etherea, hoci sa neprejavil na cene, ako mnohí v komunite kryptomeny očakávali.
Aktualizácia The Merge bola už zahrnutá v cene rastu, ktorý Ethereum zažilo nejaký čas pred prechodom na nový konsenzus. Sklamanie komunity a investorov však nestojí len na nenaplnených cenových predikciách. V hre je viacero závažných problémov, ktoré vyvolávajú otázky a neistoty vzhľadom na ďalší vývoj Etherea.
Smrť Etherea?
Posledný rok čelia kryptomeny postavené na konsenze Proof of stake zvýšenej kritike aktivistov pre ich negatívny ekologický dosah. To, že neraz ide o skreslené a prehnané informácie, zneužívané na ideologicko-aktivistické agitovanie, je už pre mediálny diskurz sekundárne.
William de Vogelaer, spoluzakladateľ Spankchainu, pre denník Decrypt o tzv. ekologickom aspekte konsenzu Proof of stake povedal:
„V skutočnosti je každému jedno, či je niečo ekologické, pokiaľ to funguje (…) Korporáciám je to k*rva jedno, pokiaľ môžu byť vnímané, že im na tom záleží,” povedal Vogelaer.
Elitní a bohatí investori sa podľa Vogelaera len vezú na vlne enviro-akvitizmu a hrajú hru podľa toho, akým vetrom fúka súčasný trendový vietor. Smutné je, že ľudia si tieto hry zväčša neuvedomujú. Špecialisti na blockchainy a protokoly vedia, že konsenzy postavené na báze Proof of stake sú ľahšie zmanipulovateľné než Proof of work.
Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Čítaj tiež: Ruky preč od Etherea? Obavy investorov narastajú každým dňom
Elity kontrolujú Ethereum, Buterin mlčí
Potvrdila to aj súčasná aktualizácia Etherea. Väčšina ľudí nemá možnosť mať žiadne slovo v tom, akým smerom sa bude sieť uberať, ani možnosť potvrdzovať transakcie. Aby ste sa mohli stať členom elitného klubu tých, ktoré môžu staknúť svoje ETH tokeny, musíte vlastniť až 32 ETH, čo je suma približne okolo 40-tisíc dolárov. To vylučuje väčšinu investorov a fanúšikov Etherea.
Ak chce retailový investor stakovať svoje ETH, môžete tak urobiť cez centralizované burzy. Áno, cez CENTRALIZOVANÉ entity, ktoré v čase stakingu kontrolujú vaše tokeny a zarábajú na to. V prípade hacku… príbeh už poznáte. V dvoch článkoch sme vás informovali, že za väčšinu aktivity v sieti Etherea zodpovedá niekoľko entít. Pri tomto fakte končí aj celá diskusia o decentralizácii druhej najväčšej kryptomeny. Nemožno tvrdiť o projekte, že je decentralizovaný, ak za potvrdením väčšiny transakcií stojí len zopár validátorov.
Vitalik Buterin, pôvodne veľký fanúšik kryptografie, začína podobne ako predstavitelia niektorých veľkých búrz, raziť pragmatický, proregulačný postoj. Najnovšie by podľa neho mal aj Dogecoin prejsť na algoritmus Proof of stake. Nemôžete byť však zástancom myšlienky kryptomien, decentralizácie, anonymity a deregulácie, a zároveň podporovať, aby väčšina kontrolovala menšinu. Buterin zatiaľ mlčí a nevyjadruje sa k celej téme, no povesť Etherea je v súčasnosti značne pošramotená. Stane sa Ethereum len hračkou v rukách veľkých investorov, ktorí z neho vyťažia nejaké tie milióny, lebo sa to dá?
O svoj názor sa podeľte v komentároch.
Čítaj tiež: Veľkí hráči na trhu vo veľkom nakupujú túto kryptomenu! Za posledný mesiac vzrástla o 58 %