Goldman Sachs
Goldman Sachs. Zdroj: shutterstock.com/Sergei Elagin

Známa banka na Wall Street Goldman Sachs znížila svoju predikciu ceny najväčšieho indexu S&P 500 na konci roka 2022 z 4 300 na 3 600 dolárov. Dôvodom, ako uviedli predstavitelia banky, je agresívna monetárna politika americkej centrálnej banky (FED), ktorá už niekoľko mesiacov po sebe prudko zvyšuje úrokové sadzby.

Goldman Sachs:akcie čaká pokles

Podľa analytikov známej banky Goldman Sachs najväčší index S&P 500 čaká do konca roka ešte pokles. Ten so sebou strhne ceny väčšiny akcií, ktoré sa už dnes nachádzajú vo výraznom poklese od svojich maxím z posledného rastového trendu. S&P 500 od svojho maxima klesol už o vyše 24 %. Podľa prognózy analytikov banky tak možno očakávať do konca roka ďalšiu korekciu ceny. V čase písania článku sa S&P 500 sa obchoduje za 3 693 dolárov.

Očakávaná trajektória úrokových sadzieb je teraz vyššia, ako sme predtým predpokladali, čo vychýli rozloženie výsledkov akciových trhov pod úroveň našej predchádzajúcej prognózy,“ informujú stratégovia banky. Pokiaľ údaje v najbližších mesiacoch neposkytujú presvedčivé dôkazy o klesajúcom trende inflácie, FED sa nezastaví a S&P 500 môže klesnúť podľa zástupcov banky až na hodnotu 3 400 dolárov. V takomto prípade však rátajú so scenárom, že USA už vstúpia do recesie.

Index S&P 500 v korekcii
Index S&P 500 v korekcii. Zdroj: Tradingeconomics

Investori sa v najbližšom čase zamerajú na zisky podnikov za tretí štvrťrok, ktoré budú signálom ďalšieho vývoja nielen v ekonomike, ale aj na trhoch.

Čítaj tiež: Miliardár Ray Dalio: USA vstupujú do recesie, ekonomika sa bude zhoršovať najbližšie dva roky

Čaká kryptomeny výťah dolu?

Recesia v USA je podľa stratégov banky Goldman Sachs nevyhnutná. Hoci ide už o často spomínaný výraz, dosah, ktorý bude mať recesia na globálne trhy, je negatívny:

Väčšina portfóliových manažérov sa domnieva, že v záujme potlačenia inflácie bude musieť Fed zvýšiť sadzby natoľko, že to niekedy v priebehu roka 2023 povedie k recesii v USA,“ varujú predstavitelia banky.

Pokles kapitalizácie kryptomien takmer o 70 %
Pokles kapitalizácie kryptomien takmer o 70 %. Zdroj: Tradingview

Recesia zasiahne všetky oblasti trhov a strhne so sebou nielen ceny indexov a akcií, ale rovnako aj kryptomien. Keďže kryptomeny sa radia z hľadiska rizikovosti investičných aktív za akcie, je jednoznačné, že veľkí investori sa budú zbavovať práve kryptomien. K dnešnému dňu klesla celková kapitalizácia kryptomien takmer o 70 %. Podľa niektorých analytikov by práve v čase vypuknutia recesie mohlo začať rásť zlato, ktoré sa doteraz nedostalo k slovu.

Na záver ešte uvádzame, že podľa analytikov Goldman Sachs na novembrovom zasadnutí FED-u môžu investori očakávať zvýšenie sadzieb o ďalších 75 bázických bodov a v decembri o 50. Cieľovou hladinou je úroveň okolo 4,5 až 4,75 %.

Myslíte si, že sa táto predikcie americkej banky naplní? O svoj názor sa podeľte v komentároch.

Čítaj ďalej: Bol prechod Etherea na Proof of stake osudovou chybou pre kryptomenu?

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance