Ruky preč od Etherea?
Ruky preč od Etherea? Zdroj: shutterstock.com/Natchapol18

Obavy z centralizácie druhej najväčšej kryptomeny od aktualizácie The Merge každým dňom narastajú. V dnešnom článku sme vás informovali, že len dve peňaženky sú zodpovedné až za polovicu vytvorených blokov v sieti. Portál mevboost.org dnes prišiel s ďalšími znepokojivými údajmi, ktoré ešte viac ohrozujú dôveru investorov.

Flashboti kontrolujú sieť

Podľa portálu mevboost.org je až 80 % všetkých ethereových relay blokov vytvorených prostredníctvom flashbotov. Podľa burzy BitMEX je flashbot centralizovaná entita, ktorá ohrozuje priamo decentralizovaný charakter celej siete. Podľa burzy musí sieť prejsť zásadným prebudovaním siete, inak jej hrozia problémy. Predstavitelia Etherea sa k tejto skutočnosti ešte nevyjadrili.

Štatistika ETH
Štatistika ETH. Zdroj: Santiment

Na prvé problémy s prechodom Etherea na konsenzus Proof of stake upozornila spoločnosť Santiment, ktorá sa špecializuje na analýzu údajov v rámci blockchainov. K 15. septembru sa potvrdilo, že dve peňaženky spracovali 46,15 % zo všetkých transakcií. Podľa zakladateľa spoločnosti Gnosis Martina Köppelmanna ide o peňaženky spoločnosti Lido a burzy Coinbase.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Köppelmann však upozornil aj na ďalší znepokojivý fakt. Až dve tretiny všetkých transakcií overuje len 7 najväčších entít, čo znamená, že k dnešnému dňu Ethereum nemožno považovať po prechode na Proof of stake za plnohodnotne decentralizovanú sieť.

Táto informácia prichádza v čase, keď sa otázka decentralizácie a anonymity kryptomien stáva čoraz naliehavejšou. Skutočnosť, že v mnohých kryptomenových projektoch vlastní malý počet peňaženiek väčší počet mincí, je alarmujúci. Týka sa to v súčasnosti nielen Etherea, ale aj tokenov ako XRP alebo BNB. O závažnosti situácie sme vás informovali aj v článku s názvom

Čítaj ďalej: Sú kryptomeny nástrojom bohatých, ako vás pripraviť o peniaze?

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance