Evolucia peňazí.
Evolucia peňazí. Zdroj: shutterstock.com/09910190

Nachádzame sa búrlivom období, kedy technológie a najmä krypto menia celý svet. Evolúcia prebieha i napriek tomu, že neprajníci sa tešia z každého neúspechu Bitcoinu. Zažili sme ich krik pri minuloročnom raste a ich posmešky pri tohoročnom páde. Takže mali pravdu? Predsa len nie je Bitcoin nič iné, ako len jedna veľká bublina, ktorá nakoniec praskla?

Nie, nie je to tak

Ak by aj bublina praskla, nie je to na škodu, pretože cirkus konečne opustil mesto. Kamery sa zhromaždili a odišli domov. Reportéri strácajú záujem. Príbeh je dokončený. Skutočne?

Ak bublina praskla, z dlhodobého hľadiska na tom vôbec nezáleží. Pri spätnom pohľade vidíme, že sa Bitcoin dostal na 20 000 dolárov veľmi rýchlo. Bolo to to najhoršie, čo sa doteraz stalo kryptospoločenstvu. Cena Bitcoinu rástla vyššie a vyššie a zrazu sa stal niečím úplne iným, ako len hračkou technologických nadšencov.

Bitcoin sa stal hrozbou

Zúrivý vzostup Bitcoinu vystrašil bankárov a vlády po celom svete. Banky videli, ako sa ich obchodné modely rozpadajú. Digitálne peniaze brali svet útokom a vlády sa obávali, že by mohli stratiť svoju železnú kontrolu nad ponukou peňazí. Autoritárske režimy sa ich snažili rozdrviť. Regulátori začali horúčkovito pracovať. Tlač priniesla množstvo článkov naplnených strachom, neistotou a pochybnosťami.

Keď majú centralizované sily pocit, že sú pod útokom, majú strach a hnevajú sa. Prvú bitku s Bitcoinom síce vyhrali, ale on to prežil a má obrovskú príležitosť. Teraz môže ustúpiť a preskupiť sa. Najdôležitejšie je, že sa môže ďalej vyvíjať.

Reálna ekonomika je na pokraji

Porovnajme si dva grafy

Bitcoin

A Dow Jones Index

DJI začína vyzerať presne tak, ako Bitcoin. DJI čelí prudkým pádom a nárastom, čo je znamenie, že trh zápasí s problémami. Je to teda tiež bublina? Niektorí ekonómovia hovoria, že áno.

Prečítajte si tiež TRON bude migrovať na vlastný blockchain – vytvorí nové cenové maximum?

A nadchádzajúca obchodná vojna hrozí, že svet sa ponorí do chaosu. Technologické spoločnosti, ktoré poháňali moderný ekonomický zázrak, čelia zúrivej reakcii niektorých ľudí, ktorí ich chcú zlomiť. Predstavujú si, že môžeme posunúť hodiny naspäť a vrátiť sa k tichšiemu a jednoduchšiemu veku, kde si každý mohol kúpiť svoje knihy v malých miestnych obchodoch.

Nebude to fungovať. Útulný malý knižničný priestor je navždy preč, pretože sa už predáva na Amazone, eBay…

Nedá sa bojovať s budúcnosťou

Evolúcia sa neustále zrýchľuje. Obdobie lovca a zberača trvalo takmer dva milióny rokov, ale poľnohospodárska revolúcia trvala iba dvanásť tisíc. Vedecká revolúcia sa objavila na scéne pred piatimi stovkami rokov a opäť prepracovala samotnú štruktúru spoločnosti.

Zmena sa zrýchľuje, nie spomaľuje. Akýkoľvek pokus o zastavenie je len stohovanie vriec s pieskom proti cunami.

Návrat Sapiens

Existuje krásne povedaná časť neandertálskeho príbehu v epickej histórii ľudstva, Sapiens od Yuval Noah Harari:

Potom, čo neandertálci porazili útočníkov, zdalo sa, že majú všetky výhody. Boli väčší a silnejší, s väčšími mozgami. Ale niečo bolo zlé. Nemohli sa zmeniť. Vytvorili kamenné a drevené nástroje, ale tieto nástroje zostali po celé milióny rokov takmer rovnaké. Ich obmedzená genetika znamenala, že nikdy nenaštartovali demokratickú revolúciu a nenahradili “alfa! samcov” v ich hierarchii súdom starších, alebo právnym štátom.

Chvíľu to bolo to isté aj u neandertálskych vzdialených bratrancov, Sapiens. Zdá sa, že po generácie opakovali rovnaké rigidné vzorce správania, pohybujúc sa pozdĺž paralelnej dráhy vývoja.

Ale potom sa niečo zmenilo.

Nevieme presne čo, ale pravdepodobne to bola náhodná genetická mutácia. A zrazu hovorili inak, rozmýšľali inak a videli inak. Vyvinuli sa. Získali pocit času. Môžu hovoriť o minulosti a budúcnosti. Môžu tvoriť pokročilé stratégie a komunikovať na diaľku.

Neandertálci nemali šancu. Ak medzi dvoma druhmi vypuklo násilie, neandertálci, ktorí spolupracovali v tradičných a statických vzorcoch, mohli síce vyhrať prvé kolo, ale Sapiens mohli rýchlo vymýšľať nové stratégie, ktoré im umožnili nabudúce vyhrať a neandertálci zanikli.

Rovnaký osud čaká dnešné inštitúcie. Sú veľké, silné a násilné, ale pohybujú sa v statických vzorcoch. Nemôžu alebo sa nechcú vyvíjať.

Tip redakcie: Najväčší svetový prevádzkovateľ bankomatov sa sťažuje na kryptomeny

Záver

Sila kryptomien spočíva v ich obrovskej všestrannosti a stačí len niekoľko genetických mutácií, aby krypto navždy zmenilo tvár peňazí a moci. Evolúcia bude pokračovať. V nasledujúcich častiach sa pozrieme na päť kľúčových zmien, ktoré otvoria kryptomenám dvere do budúcnosti.

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku, a najnovšie aj na Instagrame a Twitteri. 

Zdroj: https://hackernoon.com

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance