Najväčší svetový prevádzkovateľ bankomatov sa sťažuje na kryptomeny.
Najväčší svetový prevádzkovateľ bankomatov sa sťažuje na kryptomeny. Zdroj: shutterstock.com/WHYFRAME

Spoločnosť Cardtronics, najväčší svetový prevádzkovateľ bankomatov, považuje virtuálne meny za jedno z hlavných rizík pre svoje podnikanie.

Podľa správy, ktorú spoločnosť predložila Americkej komisii pre cenné papiere a burzy (SEC), analýza správania spotrebiteľov ukazuje výrazný posun v preferovaných platobných metódach. Čoraz viac zákazníkov začína uprednostňovať elektronické formy platieb pred tradičnými spôsobmi využívajúcimi fyzické bankovky.

Cardtronics vo svojom vyhlásení uviedla:

„Pokračujúci nárast elektronických platobných metód, ako sú platby cez mobilné telefóny alebo bezkontaktné platby, by mohol viesť k zníženej potrebe hotovosti na trhu a v konečnom dôsledku k poklesu využívania bankomatov.”

Okrem vyššie uvedených platobných metód označil Cardtronics ako možné príčiny zníženia dopytu po hotovosti zo strany obyvateľstva aj virtuálne meny. Podľa nich by všetky tieto faktory mohli negatívne ovplyvniť objemy transakcií. S rýchlym vývojom nových bezkontaktných platobných metód a zvýšeným využívaním digitálnych metód platenia v každodennom živote sa prirodzene očakáva odklon od hotovosti.

Šťastie praje pripraveným

Nie všetci sa však len sťažujú, niektorí sa chopia príležitosti. To spravila aj spoločnosť Hyosung, ktorá je jedným z popredných výrobcov bankomatov v Ázii. Včas zareagovala na trh a integrovala Bitcoin do svojich medzinárodných modelov bankomatov. Týmto krokom umožnila všetkým užívateľom vybrať či vložiť hotovosť za účelom predaja alebo kúpy Bitcoinu.

Odzváňa hotovosti?

V októbri 2017 Švédsko vyjadrilo ochotu uprednostňovať bezhotovostné platby. To malo za následok, že 900 pobočiek bánk z celkového počtu 1600 prestalo držať hotovosť a neakceptuje ani fyzické vklady.

Obdobne zareagovala aj Dánska obchodná komora, ktorá umožnila väčšine maloobchodných predajcov legálne odmietnuť hotovostné platby od svojich klientov. Reakciou na to bol fakt, že takmer tretina Dánov začala na platby využívať mobilnú aplikáciu MobilePay umožňujúcu bezhotovostné transakcie.

Záver

To, či samotné digitálne meny ovplyvnia používanie bankomatov, ukáže čas. Faktom však ostáva, že platby hotovosťou sú už v mnohých krajinách na ústupe.

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek zvončekom vľavo dole. Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku, a najnovšie i na Instagrame a Twitteri.

Zdroje:
cointelegraph.com
coindesk.com

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance