5 dôvodov, prečo stále nemáš dostatok peňazí a ako to zmeniť

Biznis a podnikanie Zmeň svoju finančnú situáciu.
Zmeň svoju finančnú situáciu. Zdroj: shutterstock.com/ESB Professional/UfaBizPhoto
Okazio PCOkazio mobil

Ekonomickú a spoločenskú situáciu, akú zažívame v týchto mesiacoch a rokoch, si nepamätá už ani generácia súčasných päťdesiatnikov. Vojna v Európe, inflácia nad 15 %, pandémia COVID so zákazmi vychádzania a obmedzeniami osobnej slobody, stále väčšia ekonomická a politická nestabilita a napätie v spoločnosti. To všetko sú faktory, ktoré už mnohých dohnali „do blázninca”.

Ako sa nezblázniť

Zdražovanie, ktoré naše peňaženky s hrôzou sledovali minulý rok, si tu nepamätáme už veľmi dávno. Mnoho ľudí prišlo o prácu, viaceré odvetvia sa po pandémii už nikdy nedostali do svojho predošlého stavu, digitalizácia a zavádzanie AI do mnohých sfér bežného života pripravuje denne o prácu aj mnoho ďalších. Ako sme písali, Slováci sú výrazne chudobnejší: Reálna mzda klesla najviac za posledných 22 rokov.

U mnohých ľudí to vytvára obrovský tlak, ktorý sa prejavuje zvýšenými problémami v psychickej aj fyzickej oblasti. Zdražovanie tovarov a služieb a tým znižujúci sa životný štandard stále väčšej skupiny obyvateľstva, je pre mnohých zdrvujúce. Následne sa mnohí utiekajú ku alkoholu či upadajú do životnej letargie a obviňujú celý svet z toho, do akej situácie ich dotlačil.

Stále menej ľudí si bude môcť dovoliť rodinné dovolenky či wellness. Naopak, bude narastať počet tých, ktorí nebudú mať prostriedky ani na základné potreby. Rozdelenie bohatstva na svete nebolo nikdy spravodlivé a sme svedkami stále väčšej centralizácie majetku do rúk pár jedincov.

Bohatí bohatnú a chudobní chudobnejú.

Bohatí bohatnú a chudobní chudobnejú. Zdroj: shutterstock.com/GBJSTOCK

Dôvodov, prečo práve ty ešte stále nemáš dostatok peňazí, sú milióny. Poďme sa však pozrieť na 5 základných dôvodov, ktoré oddeľujú bohatých od chudobných a strednej vrsty. Vďaka rozdielu v týchto bodoch, práve bohatí bohatnú a chudobní chudobnejú. A pozrieme sa aj, ako to môžeš zmeniť.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Sponzorovaný obsah

1.  Zle zmýšľaš o peniazoch

Vo svete, či chceme alebo nechceme, existuje zákon príťažlivosti. Platí známa veta čo vyžaruješ, to priťahuješ”Človek k sebe vždy pritiahne podobne zmýšľajúcich ľudí. Zdravý človek svojim zmýšľaním a vnútorným nastavením priťahuje zdravie a silu. Chorý človek svojim neustálym premýšľaním nad svojimi chorobami, priťahuje iba ďalšie choroby alebo si psychicky, na princípe autosugescie, svoje problémy iba prehlbuje negatívnym zmýšľaním.

Iste si už počul vetu peniaze ničia charakter. A stavil by som sa, že si ju nepočul od žiadneho bohatého človeka. Zrejme si ju počul od človeka, ktorý s nedostatkom peňazí denne zápasí. V našej spoločnosti sa, bohužiaľ, rokmi zakorenilo presvedčenie, že peniaze sú zlé. Tak isto to vyšlo od ľudí, ktorí ich nemali. Žiaden zámožný človek, ktorý si môže užívať luxus a peniazmi aj pomáhať ti nepovie, že peniaze sú zlé. Peniaze sú vnútorne inkoherentné, čiže nemajú žiadnu vnútornú hodnotu – nie sú ani dobré, ani zlé. Sú také, ako sa na ne pozeráme a akú vlastnosť im prisúdime.

Riešenie: Prehodnoť svoj postoj k peniazom. Začni ich vnímať pozitívne. Nezabúdaj – neprídu k tebe, ak si budeš myslieť, že sú zlé.

2. Závidíš iným peniaze

Závisť je jedna z ľudských vlastností, ktoré priamo odpudzujú bohatstvo a prosperitu. Na to, aby si závidel, sa musíš najprv s niekým porovnávať. Musíš posudzovať na základe nejakých znakov toho druhého a byť presvedčený o tom, že ty sa máš horšie ako on, pričom mu závidíš dobro, ktoré on, podľa teba, má. Základné pravidlo úspechu hovorí, že človek by sa nemal s nikým porovnávať. Jediný, s kým sa človek môže porovnávať, je on sám včera. Našou jedinou snahou by malo byť prekonávanie svojich limitov a nie prekonávanie iných.

Skutočne bohatý človek nikomu nič nezávidí. Vie si totiž predstaviť, na základe svojich skúseností, akú ťažkú cestu musel ten druhý prejsť k tomu, aby bohatstvo získal alebo ho dobre spravoval. Preto mu dopraje dobrá, ktoré mu z majetku vyplývajú. A podľa svojich možností sa snaží robiť najlepšie tak, aby dosiahol všetko, čo má on vo svojich plánov a snoch.

Riešenie: Dopraj druhým všetko, čo majú. A nie len naoko, ale úprimne praj každému dobro a budeš aj ty dostávať to, po čom túžiš.

Dopraj iným a dostaneš aj ty.

Dopraj iným a dostaneš aj ty. Zdroj: shutterstock.com/sirtravelalot

3. Stále len pracuješ pre peniaze

Historicky vyvinutý systém, ktorý rozdeľuje ľudí na zamestnávateľov, zamestnancov a samostatne zárobkovo činné osoby, poskytuje pevnú šablónu toho, ako sa človek po skončení školy zaraďuje do spoločnosti. Nie je žiadnou novinkou, že najmä v minulosti bola prevažná väčšina zamestnaní celoživotných. Človek po škole nastúpil do zamestnania a v 54. rokoch odišiel na dôchodok. To dnes už ani trochu neplatí. Ľudia sa neuspokojujú s jedným miestom, ale často hľadajú lepšie uplatnenia pre ich zvyšujúcu sa kvalifikáciu.

Zamestnanec však celý život pracuje pre peniaze. Pracuje pre to, aby vytvoril nejakú hodnotu, ktorú potom jeho zamestnávateľ predá ďalej. Zvyčajne je platený od hodín a „snaží sa tváriť, že pracuje natoľko, aby ho zamestnávateľ nevyhodil a zamestnávateľ sa ho snaží zaplatiť natoľko, aby zamestnanec neodišiel.” 

Otázka však znie: „Ak by bola práca pre zamestnávateľa tak skvelá, ako sa prezentuje, prečo všetci zamestnanci nie sú bohatí, ale bohatí sú ich zamestnávatelia?” Nehodnotím, či zamestnanie je dobré alebo zlé, avšak v dnešnej dobe sa stáva postupne už nevyhnutnsťou, mať dve práce alebo inú zárobkovú činnosť popri hlavnej práci. Čo tak zamyslieť sa nad svojimi silnými stránkami, spísať si, čo vieš ponúknuť svetu a ako to vieš speňažiť? Prinesieme ti čoskoro článok aj na túto tému.

Riešenie: Je lepšie, ak peniaze pracujú pre teba, ako ty pre peniaze. Začni hľadať spôsob, ako môžeš svoje, možno aj rokmi nasporené peniaze, dať pracovať za teba. Sú to tí najlepší otroci!

Pridaj sa do najrýchlejšie rastúcej Discord komunity kryptonadšencov a investorov na Slovensku. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a LinkedIne

4. Nemáš finančnú gramotnosť

Podľa posledných prieskumov agentúry Focus, je finančná gramotnosť Slovákov na úrovni 62,5 %. To znamená, že takmer polovica obyvateľstva nemá ani základnú finančnú gramotnosť. Odráža sa to nielen vo väčších investičných veciach ako nehnuteľnosť, auto a podobne, ale i v základnom plánovaní rodinného rozpočtu, v schopnostiach efektívne spravovať svoje úspory či investovať peniaze tak, aby odolali inflácii a prinášali zisky.

Nevedomosť nie je však až taký problém, ako skôr nezáujem o zlepšovanie sa v tejto oblasti. Napríklad, tí, ktorí nevedia, ako pre nich pracuje zložený úrok, sú značne znevýhodnení oproti tým, ktorí to vedia. Rovnako aj výhody či nevýhody nadobudnutia vlastnej nehnuteľnosti, verzus využitia podnájmu a investovania prostriedkov do výnosnejších aktív.

Riešenie: Na internete nájdeš dnes obrovské množstvo materiálov, ktoré ti pomôžu nadobnúť finančnú gramotnosť. Aspoň tú základnú. Zaujímavým zdrojom môžu byť napríklad animované videá.

Finančná gramotnosť je základ.

Finančná gramotnosť je základ. Zdroj: shutterstock.com/Atstock Productions

5. Nemáš disciplínu

Disciplinovanosť vo finančnom svete je jeden z najdôležitejších faktorov na ceste k úspechu. Ak si nedokážeš odrieknuť drahú kabelku či dennú kávičku s priateľmi, aj napriek životu „od výplaty k výplate”, nebudeš zrejme dlhodobo vedieť vytvoriť bohatstvo. Podľa prieskumu z roku 2020, viac ako polovica Slovákov minie mesačne 10 % svojho rodinného rozpočtu na zábavu a 31 % minie mesačne viac ako 30 % platu na koníčky.

Sporenie je jedna vec, avšak investovanie je vec ešte zásadnejšia. Väčšina ľudí si už dokáže odložiť aspoň niečo zo svojej výplaty, no s disciplínou investovania je to oveľa horšie. Stačí aj malá prekážka a od našich investičných plánov upúšťame a hľadáme výhovorky, prečo ďalej nemôžeme investovať. Preto tí, ktorí vytvorili už nejaký majetok, sú odlíšení od väčšiny práve svojou disciplínou, ako v sporení, tak i v investovaní.

Riešenie: Bohatí sa riadia heslom: „Zaplať najprv sebe”. Znamená to, že ako prvé neriešia platby účtov či úverov, ale po pripísaní peňazí posielajú najprv na svoje investovanie. Až potom platia zvyšok.

Prečítajte si aj: Dolár stráca hodnotu 3-krát rýchlejšie ako bitcoin

Kvakomat PC bannertxb