Slováci sú chudobnejší
Slováci sú chudobnejší. Zdroj: shutterstock.com/perfectlab/Karol Skalnicky

V dôsledku vysokej inflácie a nízkeho rastu platov reálna mzda poklesla. A to najviac za posledných 22 rokov, ako informoval portál startitup.sk. Priemerná mesačná mzda vyrástla o 7,7 %. V dôsledku vysokej inflácie, ktorá bola minulý rok pri maxime až na 15,4 %, reálna mzda v konečnom dôsledku poklesla o 4,5 %. Je to najväčší pokles za posledných 22 rokov.

Najväčší problém je v inflácií

Ako sme informovali ešte cez leto, inflácia počas celého minulého roka dosahovala nové maxima.

Inflácia na Slovensku
Inflácia na Slovensku. Zdroj: statistics.sk

Inflácia na Slovensku celý minulý rok rástla rekordným tempom. To donútilo firmy míňať menej peňazí. Prejavilo sa to aj na mzdách zamestnancov, ktoré nerástli až tak rýchlo. V konečnom dôsledku sa reálna mzda prepadla o 4,5 %.

Čo sa očakáva v roku 2023?

V dôsledku zvyšovania úrokových sadzieb by inflácia mala už tento rok začať klesať. Na stabilné hodnoty sa ale skôr ako v roku 2024 nedostane. Preto nás čaká s veľkou pravdepodobnosťou ďalšie negatívne obdobie. Pokles reálnej mzdy by preto mal pokračovať aj v tomto roku a stabilizuje sa až v tom nasledujúcom. Viac o prognózach na rok 2023 sme písali v ďalšom článku: Ekonomické prognózy pre Slovákov na rok 2023 – Toto nás čaká