Inflácia verzus ECB.
Inflácia verzus ECB. Zdroj: shutterstock.com/Andrey_Popov/Alexandros Michailidis

Inflácia v eurozóne dosiahla svoj vrchol v októbri 2022 na úrovni 10,6 %. Odvtedy inflačné tlaky ustupujú, no napriek tomu ECB neplánuje meniť svoju reštriktívnu menovú politiku. Posledné zvýšenie o 50 bázických bodov je pravdepodobným scenárom aj pre ďalšie zasadnutie. Cieľom je podľa správy Econintersect, dosiahnutie úrovne 2 %.

ECB bojuje s infláciou

Ako vidíme na grafe nižšie, úroveň inflácie v eurozóne podľa Tradingeconomics ustupuje už niekoľko mesiacov po sebe. Od októbrového maxima sme sa dostali v súčasnosti o 2,1 % nižšie, no v medziročnom porovnaní dosahuje inflácia stále nárast. Navyše, súčasnú hladinu 8,50 % stále nemôžeme považovať za prijateľnú.

“Existujú významné dôkazy o tom, že menová politika nastupuje. Pokiaľ ide o energiu, potraviny a tovary, existuje veľa indikátorov, ktoré hovoria, že inflačné tlaky vo všetkých týchto kategóriách by sa mali o niečo znížiť,” povedal hlavný ekonóm ECB Philip Lane.

Inflácia v eurozóne ustupuje.
Inflácia v eurozóne ustupuje. Zdroj: Tradingeconomics 

Konkrétne na Slovensku môžeme byť svedkami nadpriemernej inflácie na úrovni 15,1 %. Napriek tomu máme najnižší nárast cien a úrokov spomedzi krajín V4. ECB dokonca očakáva, že miera inflácie má do konca roku klesnúť na úroveň 5 %. Všetky tieto témy si môžete detailnejšie prečítať v nasledujúcich článkoch:

Ak inflácia klesne, podnikatelia ceny neznížia

Rusko-ukrajinský vojenský konflikt je stále najväčšou hrozbou, ktorá by mohla pozitívne vyhliadky o potlačení inflácie ECB zatieniť. Ceny v súčasnosti ustupujú a z tohto dôvodu je potrebné monitorovať aj mzdy. Ak by totiž nastala situácia, že reálne mzdy by nestihli narásť viac ako inflácia, obyvatelia by sa cítili ochudobnení.

V poslednom roku sme boli svedkami extrémneho rastu cien bežných tovarov a služieb. Je ale nepravdepodobné, že po znížení inflácie budú napríklad ceny potravín klesať. Podnikatelia totiž budú chcieť dohnať straty spôsobené pandémiou a vojnou. Preto je nevyhnutné aby rástli aj reálne mzdy, bez ktorých nebude možné opätovne naštartovať dopyt.

Mohlo by ťa zaujímať: Slováci sú výrazne chudobnejší: Reálna mzda klesla najviac za posledných 22 rokov