Zázrak zlozeného úročenia
Zázrak zlozeného úročenia. Zdroj: shutterstock.com/M M Vieira/MaxG Photography

Investovanie je umenie, ktorému prišlo na chuť zatiaľ ešte stále veľmi málo ľudí. Zvlášť v našich krajoch, kde dlhé roky panoval socialistický režim, je investovanie považované za doménu bohatých. Chýba hlavne základná finančná gramotnosť v tomto odvetví. Preto tak málo ľudí pozná a využíva silu „najväčšieho priateľa investorov.“ Nie je ním nič iné ako zložený úrok.

Čas je priateľ

Ukážme si príklady, ktoré jasne dokáže silu času.
Položme si otázku: „Čo je silnejšie? Kameň alebo voda?“ Prvá odpoveď väčšiny ľudí by zrejme bola, že je to kameň. Je predsa tvrdý, ak ním hodíte do človeka, môžete mu ublížiť. Ak hodíte na človeka aj vedro vody, pravdepodobne sa mu nič nestane. Ak však necháte vodu dostatočne dlhý čas pôsobiť na tvrdý kameň, nakoniec voda zvíťazí a rozdrobí aj ten najsilnejší kameň.

Alebo si zoberme príklad jednoduchých úkonov v našom živote, robených konzistentne dostatočne dlhý čas. Pokiaľ budete denne jesť jeden kúsok torty, v prvých 2 – 3 rokoch nebudete zrejme vidieť žiaden vplyv na organizmus. Pokiaľ to však budete robiť 10, 20 alebo 50 rokov, na vašej váhe a zdraví sa to určite prejaví.

Rovnako, ak si dáte záväzok, že každý deň spravíte 10 klikov, prvé mesiace a možno aj prvé roky nebude viditeľný žiaden výsledok. Ak však v tomto zvyku vydržíte konzistentne niekoľko rokov, budete mať ramená a prsia skvele vyformované. To je sila času – sila zloženého efektu. A ukazuje nám to, že i malé, na pohľad bezvýznamné činnosti, môžu človeka priviesť ku veľkým výsledkom, ak je schopný ich robiť konzistentne dostatočne dlhý čas.

Veľmi inšpiratívna je v tejto oblasti známa kniha Darrena Hardyho – The compound effect (Zložený efekt), ktorá na mnohých príkladoch demonštruje, v bežnom živote tak podceňovaný, efekt zloženého úročenia, a to nie len peňazí. V príbehoch klientov, s ktorými autor roky pracoval, nájdete možno aj vy svoj príbeh a zistíte, čo ste zanedbali alebo čo ešte naopak môžete stihnúť. Dôležité je uvedomiť si, že nikdy nie je neskoro začať. Je potrebné len začať. Čas už doplní zvyšok.

Sila času v investovaní je kľúčová.
Sila času v investovaní je kľúčová. Zdroj: shutterstock.com/ITTIGallery

Ôsmy div sveta

Podľa jedného z najväčších géniov všetkých čias – Alberta Einsteina, je zložené úročenie zázrakom, ktorý „pracuje pre tých, ktorí ho poznajú a rozumejú mu a platia ho tí, ktorí o ňom nevedia.“

Rovnako dobre toto platí aj v reči financií. Zložené úročenie pracuje proti tým, ktorí si peniaze požičiavajú a splácajú úroky, avšak pre tých, ktorí peniaze investujú. Preto je dosť pravdepodobné, že ste už počuli frázu „najlepší čas na začatie investície bol včera, ale druhý najlepší je dnes“.

Ako sme sa zmienili v článku 4 zásady, ktoré ti zaručia investičný úspech, investovanie má svoje zásady, ktoré investorov privedú k úspechu, ak sa ich budú držať. Najzásadnejšou podmienkou je však dať svojej investícii čas. Chyba, ktorú väčšina ľudí v živote robí je, že nedokážu vytrvať, nedokážu byť trpezliví a chcú vidieť výsledky svojej činnosti „za noc“.

To je aj dôvod, prečo len málokto dokáže opustiť „isté pracovné miesto“ a vybudovať nejaké svoje podnikanie. Ktosi raz povedal krásnu pravdu: Prečo mnohí ľudia uprednostnia rúbanie dreva pred vybudovaním podnikania? Pretože pri rúbaní dreva vidia výsledky okamžite.“

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Sponzorovaný obsah

Dajte si to do kalkulačky

Len málokto z populácie, kto sa nepohybuje v oblasti financií a investovania, si dokáže predstaviť, aký mocný skutočne zložený úrok môže byť. Zvyčajne ľudia preceňujú, čo môžu dosiahnuť za mesiac a podceňujú to, čo môžu dosiahnuť za 10 rokov. Na toto je ideálne veci si rozpísať alebo si ich aspoň vizualizovať v kalkulačke.

Na internete nájdete množstvo kalkulačiek zloženého úroku, ktoré vám vaše investičné ciele zobrazia v číslach. Nie je nič motivujúcejšie, ako spraviť si rutinu z investovania keď viete, že o 20 rokov budete mať z vašej jednej odopretej kávy denne, sumu napríklad 50 000 eur.

Toto sa stane s vašou investíciou za 20 rokov.
Toto sa stane s vašou investíciou za 20 rokov. Zdroj: circlemarkets.com

Príklad nám ukazuje, že ak by sme svoju investíciu 1000 eur úročili mesačne úrokom 2 %, čo viaceré investičné nástroje na trhu umožňujú, mohli by sme v časovom rámci 20 rokov mať výslednú sumu 115 888 eur, pred zdanením (výpočet nezohľadňuje infláciu). To je suma, ktorá môže byť po 20 rokoch z jednorazovej investície 1000 eur. A predstavte si, ako by to bolo, ak by ste ešte investovali aj mesačne určitú čiastku a váš vklad by sa neustále zväčšoval.

Vizualizácia je teda značne dôležitý faktor a mnohým váhajúcim môže pomôcť urobiť rozhodný krok ku štartu investovania. Ako sme písali, to je dnes nevyhnutne potrebné, ak nechceme hodnotu svojich peňazí strácať.

Zložený efekt, ako sme si ho v tomto článku popísali, by sa teda mal stať našim najlepším priateľom. Nie iba v oblasti finančných rozhodnutí, ale aj v živote, kde nám môže priniesť v dlhšom časovom horizonte výsledky, ktoré by nebolo možné dosiahnuť žiadnym, ani extrémnym, krátkodobým úsilím.

Čítajte ďalej: Dobré správy pre Slovákov: Inflácia má do konca roka prudko klesnúť