Zlato je 12 % od ATH
Zlato je 12 % od ATH. Zdroj: shutterstock.com/Horoscope/Alterov

Centrálne banky naďalej hromadia zlato, ktorého cena sa nachádza blízko historického maxima. Podľa správy News Bitcoin, došlo ku akumulácii až čistých 31 ton len za január 2023, pričom najväčším nakupujúcim bolo Turecko a po ňom nasledovala Čína. Je vhodný čas na nákup aj pre retail?

Svetová rada pre zlato (WGC) zverejnila správu s názvom „Žiadny suchý január pre nákup zlata centrálnymi bankami, kde sa uvádza pokračujúci záujem o drahý kov zo strany centrálnych bánk. ECB údajne získala ďalšie 2 tony zlata, keďže Chorvátsko bolo kvôli vstupu do eurozóny povinné vložiť rezervy do centrálnej banky.

Nové historické maximum

Ako vidíme na grafe podľa TradingView, cena zlata sa v čase písania článku nachádza na úrovni 1 847,58 dolárov. Nedávna korekcia bola zažehnaná odrazom od posledného krátkodobého minima, ktoré ale nemusí znamenať obrátenie trendu.

Napriek tomu sme svedkami dlhodobej bočnej štruktúry, pričom hlavná rezistencia zostáva zachovaná na úrovni historického maxima 2 073 dolárov. Trhovej cene chýba iba 12 % na to, aby sa dostala na túto hladinu.

Zlato sa odrazilo od minima
Zlato sa odrazilo od minima. Zdroj: TradingView

Prečítaj si tiež: Čoskoro sa prepíše história: zlato smeruje na nové maximum

Každý kupuje zlato, máte ho aj vy?

Pravidelne vás informujeme o dôvodoch, prečo je najpopulárnejší vzácny kov vhodnou dlhodobou investičnou príležitosťou. Dokonca, aj mnohí známi ekonómovia a osobnosti odporúčajú nákup drahých kovov. V prípade, že sa zaujímate o túto tému viac do hĺbky, odporúčame vám prečítať si nasledujúce články:

Keď drahý kov hromadia banky, pravdepodobne veria, že z dlhodobého hľadiska im uchová vloženú hodnotu a v lepšom prípade dokonca kapitál zhodnotí. Preto by nemal zaspať ani retail, keďže sa môže stať, že zlato za súčasnú cenu možno dlho neuvidíme a to aj napriek pomerne vysokej hodnote.

Mohlo by ťa zaujímať: Aktívum, ktoré by mal vlastniť každý investor. Tu sú hlavné dôvody