Zlacňovania sa tak skoro nedočkáme. Inflácia v eurozóne prestala klesať

Ekonomika Inflácia je stále vysoká
Inflácia je stále vysoká. Zdroj: shutterstock.com/Alexandros Michailidis/Den Aguilar/Solarisys
BITmarkets BITmarkets

Inflácia v eurozóne je stále pomerne vysoká a Slovensko je na tom dokonca najhoršie spomedzi všetkých členských štátov. Najnovšie údaje Eurostatu ukázali, že inflácia ostala v auguste na úrovni očakávaných 5,3 %, čo je rovnaká úroveň ako v júli. Po sérii dlhodobého znižovania cien sa tak tempo poklesu zastavilo, čo otvára otázku kam až budú úrokové sadzby rásť.

Inflácia je stále najvyššia na Slovensku

Ceny energií klesli pomalším tempom -3,3 % oproti júlovým -6,1 %. Na druhej strane inflácia spomalila v segmente potravín, alkoholu a tabaku na 9,8 % z 10,8 %. Klesla aj inflácia priemyslených tovarov z 5 % na 4,8 % a služieb z 5,6 % na 5,5 %. Na medzimesačnej báze vzrástli spotrebiteľské ceny v auguste o 0,6 %. 

Porovnanie inflácie naprieč európskymi krajinami v rebríčku podľa Tradingeoconomics ukazuje, že Slovensko má stále najvyššiu infláciu spomedzi všetkých krajín eurozóny s hodnotou 9,68 %. Mimo Eurozóny má vyššiu infláciu v Európe už len Turecko (58,94 %), Maďarsko (16,4 %), Srbsko (12,5 %), Poľsko (10,1 %) a Moldavsko (9,7 %). Naopak, najnižšia inflácia v Európe je v krajinách ako Švajčiarsko (1,6 %), Lichtenštajnsko (1,6 %) a Dánsko (2,4 %).

Inflácia v krajinách eurozóny v auguste 2023

Inflácia v krajinách eurozóny v auguste 2023. Zdroj: Eurostat

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Sponzorovaný obsah

ECB nedosiahne inflačný cieľ tak skoro

Šéfka Európskej centrálnej banky (ECB) ešte v júli priznala, že eurozóna nemusí dosiahnuť inflačný cieľ 2 % ani do 2 rokov. V súčasnosti je úroková sadzba na úrovni 4,25 % a ECB ju zvyšovala 9-krát po sebe. Je otázne, či k rovnakému kroku pristúpi aj na najbližšom monetárnom zasadnutí, ktoré sa bude konať podľa harmonogramu už 14. septembra 2023 vo Frankfurte.

Skôr je pravdepodobné, že ECB úrokové sadzby opäť zvýši. Rakúsky guvernér centrálnej banky Holzmann povedal, že ECB by mala pokračovať v reštriktívnej menovej politike. Údajne je lepšie dosiahnuť vrchol úrokových sadzieb skôr, keďže potom môže prísť aj skoršie uvoľnenie.

Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.

Slovensko vysokej inflácii odoláva

Na vysokú infláciu upozornil aj guvernér Národnej banky Slovenska Peter Kažimír. Tvrdí, že inflačný cieľ 2 % ECB nedosiahne ani v nasledujúcom roku. Zaujímavosťou však je, že Slovensko sa úspešne vyhýba recesii napriek extrémnej inflácii. Rast slovenskej ekonomiky je stabilný, no stále iba mierny.

Napriek tomu, že inflácia je na u nás najvyššia, Slovensko je jednou z lacnejších krajín v oblasti hypoték. Všetky susedné krajiny Maďarsko (10 %), Poľsko (8,6 %) a Česko (5,3 %) majú vyššiu úroveň sadzby. Na Slovensku sa pohybuje na úrovni 3,8 %, čo je iba o 0,2 % vyššie oproti priemernej hodnote v Európskej únii (EÚ).

Mohlo by ťa zaujímať: Inflácia v eurozóne je príliš odolná. Centrálna banka musí pritvrdiť

0 Dní
0 Hodin
0 Minút
0 Sekúnd
Zdroj: EurostatTAGY:
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.