Inflačný cieľ nedosiahneme ďalšie 2 roky, priznáva šéfka Európskej centrálnej banky

Kategorie: Ekonomika, Udalosti
Inflácia v eurozóne tak skoro nedosiane cieľ ECB.
Inflácia v eurozóne tak skoro nedosiane cieľ ECB. Zdroj: shutterstock.com/Peter Stein/Alexandros Michailidis

Inflácia v eurozóne je stále pomerne vysoká a to aj napriek tomu, že už vyše polroka neustále klesá. Obavy nad nepriaznivým vývojom jedného z hlavných makroekonomických ukazovateľov prejavila aj šéfka Európskej centrálnej banky (ECB), Christine Lagardeová. Podľa správy News Bitcoin, ECB očakáva, že v nasledujúcich dvoch rokoch zostane inflácia nad cieľom 2,00 %.

Podľa údajov Tradingeconomics je inflácia v eurozóne na úrovni 5,50 %. Tempo rastu cien klesá od októbrového maxima 10,60 % a je pravdepodobné, že zostup bude pokračovať. Hodnota sa dostala na najnižšiu úroveň od januára 2022. Ceny energií klesli o 5,60 % (oproti -1,80 % percenta v máji), zatiaľ čo ceny potravín, alkoholu a tabaku klesli na 11,70 % oproti 12,50 % z mája. 

Inflácia v eurozóne klesla na úroveň 5,5 percenta.

Inflácia v eurozóne klesla na úroveň 5,5 percenta. Zdroj: Tradingeconomics

Lagardeová upozorňuje na chamtivosť firiem

Lagardeová taktiež upozornila na ziskové marže, ktoré sa počas vysokej inflácie dokonca ešte zvyšovali. Mnohé spoločnosti presunuli zvýšené náklady do konečnej ceny produktu a služby na úkor spotrebiteľov. Na druhej strane zvýšenie ziskov a miezd opäť podporí vyššiu infláciu. ECB preto údajne plánuje zasiahnuť aj v tejto oblasti.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Sponzorovaný obsah

ECB opäť zvýši úrokovú sadzbu

ECB v budúcnosti pristúpi k ďalšiemu zvyšovaniu úrokovej sadzby. Tento scenár potvrdila aj Lagardeová, ktorá uviedla, že v júli centrálna banka opäť zvýši sadzby o 25 bázických bodov. Dokonca očakáva, že inflácia bude nad inflačným cieľom aj v roku 2024 a 2025.

Úrokové sadzby zvýšila ECB už 8-krát za sebou až na súčasnú hodnotu 4,00 %. Naposledy eurozóna zažila rovnakú úroveň úrokovej sadzby ešte počas finančnej krízy v roku 2008 a 2009. Aj keď reštriktívna menová politika dostala eurozónu do recesie, centrálna banka neskončí kým nedosiahne svoj cieľ.

Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.

Inflácia na Slovensku je najvyššia v eurozóne

Medzitým na Slovensku je inflácia 2-krát vyššia v porovnaní s priemerom eurozóny a dosahuje úroveň 11,90 %. Podľa rebríčka európskych krajín môžeme usúdiť, že Slovensko dosahuje najvyššiu infláciu spomedzi všetkých krajín eurozóny.

Je ale potrebné pamätať na to, že v čase písania článku Slovensko zverejnilo ako posledné údaje ešte z mája, zatiaľ čo niektoré štáty už zverejnili júnové výsledky. Preto sa môže stať, že po zverejnení júnovej inflácie na Slovensku, nebudeme na tom najhoršie. Nič to ale nemení na tom, že Slovensko je v tejto oblasti na chvoste eurozóny.

Mohlo by ťa zaujímať: Zbystrite. Veľká slovenská banka výrazne zvýšila úrokové sadzby na hypotéky