Hypotéky na Slovensku opäť zdražejú. Ako je na tom zvyšok Európskej únie?

Novinky Úrokové sadzby budú rásť
Úrokové sadzby budú rásť. Zdroj: shutterstock.com/PeopleImages.com - Yuri A/Stefan Balaz a Wikipedia
BITmarkets BITmarkets

Úrokové sadzby na hypotékach už rok neustále stúpajú, no zdá sa, že ich rast sa ešte neskončil. Európska centrálna banka (ECB) pokračuje v reštriktívnej menovej politike s cieľom potlačiť infláciu až na úroveň 2 %. Podľa denníka Pravda je ale úroveň priemerných úrokových sadzieb na nových hypotékach na Slovensku značne nižšie ako u väčšiny európskych krajín.

Slovensko má relatívne nízke úrokové sadzby

Aj keď sa to na prvý pohľad nezdá, Slovensko je jednou z lacnejších krajín v oblasti hypoték. Porovnanie krajín v Európskej únii (EÚ) naznačuje, že požičiavame relatívne lacno. Priemerná úroková sadzba na nových úveroch na Slovensku je iba o 0,2 % vyššie oproti priemernej úrovni EÚ.

Všetky susedné krajiny Maďarsko (10 %), Poľsko (8,6 %) a Česko (5,3 %) majú vyššiu úroveň sadzby. Naopak, lacnejšie môžu požičiavať občania Chorvátska (3 %), Francúzska (2,9 %), Bulharska (2,6 %) a Malty (2,6 %). Priemerné úrokové sadzby nových hypoték na Slovensku sa pohybujú na úrovni 3,8 %.

Úrokové sadzby v krajinách EÚ

Úrokové sadzby v krajinách EÚ. Zdroj: Pravda, ECB, Slovenská sporiteľňa

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Sponzorovaný obsah

Úrokové sadzby budú aj naďalej rásť

Na základe údajov Národnej banky Slovenska (NBS) si vieme pozrieť aj priemerné úrokové miery z úverov poskytnutých v eurách rezidentom eurozóny. Úvery na nehnuteľnosti podľa NBS pre domácnosti za jún predstavovali úročenie 4,55 % do 1 roka, 2,82 % od 1 do 5 rokov a 1,68 % nad 5 rokov. Naopak, spotrebiteľské úvery pre rovnaké obdobia si rezidenti mohli požičať za 9,90 %, 8,88 % a 4,68 %.

Úrokové sadzby pravdepodobne stále nedosiahli vrchol, kým inflácia v eurozóne nedosiahne 2 %. V súčasnosti sa však inflácia nachádza na hodnote až 5,3 %. Dokonca aj šéfka ECB Christine Lagardeová povedala, že inflačný cieľ nedosiahneme ďalšie 2 roky. Z tohto dôvodu s vysokou pravdepodobnosťou rast úrokových sadzieb bude pokračovať aj počas nasledujúcich mesiacov.

Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.

Požičiavanie za posledné peniaze

Podľa NBS si v mesiaci jún požičali Slováci na bývanie 42,7 milióna eur. Napriek hrozivo vysokým úrokovým sadzbám majú Slováci o hypotéky stále záujem. Pre konkrétne porovnanie slovenských bánk a úrokových sadzieb odporúčame prečítať článok Zdražovanie hypoték pokračuje. Úroky veľkej slovenskej banky sa blížia k 6 percentám.

Na záver môžeme zhodnotiť, že Slováci vnímajú drahé hypotéky citlivo nie len pre sadzby. Tie sú totiž v porovnaní so susedmi omnoho nižšie. Problémom však je nízka reálna mzda a vysoké životné náklady. To priamo spôsobuje pokles kúpyschopnosti domácností.

Mohlo by ťa zaujímať: Úročenie hypoték je na Slovensku aj napriek rastu dlhodobo nízke

0 Dní
0 Hodin
0 Minút
0 Sekúnd
Zdroj: pravdaTAGY:
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.