Od svojho začiatku boli kryptomeny často spájané s čiernym trhom a nezákonnými činnosťami. Ich funkcionalita umožňujúca priame platby bez nutnosti účasti finančných inštitúcií bola v niektorých prípadoch využívaná ako spôsob, akým sa vyhnúť kontrolám zo strany štátnych inštitúcií a tým pádom zrealizovať nelegálne transakcie.
Nedávna štúdia Technologickej univerzity v Sydney zistila, že približne jedna štvrtina používateľov Bitcoinu a jedna polovica Bitcoinových transakcií je spojená s nezákonnou činnosťou.
Zatiaľ čo zadržanie štandardných fiat mien nie je pre kompetentné orgány žiadny problém, pri digitálnych menách to tieto inštitúcie už také jednoduché nemajú. Zopár úspechov však už zaznamenali. V nasledujúcich riadkoch si prejdeme prípady, kedy vládne orgány boli úspešné a kryptomeny skonfiškovali.
Europol nedávno pripustil, že tri až štyri miliardy peňazí pochádzajúcich z kriminálnej činnosti v Európe sa prepiera práve prostredníctvom digitálnych mien.
Výkonný riaditeľ Europolu, Rob Wainwright, zdôraznil, že:
“Výnosy z trestnej činnosti sú zamenené na Bitcoiny, rozdelené na menšie sumy a dané ľuďom, ktorí zdanlivo nemajú žiadne spojenie s trestnou činnosťou a slúžia teda len ako biele kone. Tí ich následne znovu zamenia za fiat menu, ktorú vrátia späť kriminálnikom.”
Silk Road
Silk Road bola webová stránka, ktorá fungovala ako online čierny trh na predaj nelegálnych drog. Využívala pri tom Bitcoin ako platidlo medzi jednotlivými stranami. Po policajnej akcii, ktorá ukončila činnosť tohto webu v októbri 2013, americký Federálny úrad vyšetrovania (FBI) zatkol zakladateľa a zabavil viac ako 170 000 BTC. V tom čase tvorili asi 1,5 percenta všetkých Bitcoinov v obehu. Medzinárodné orgány v boji proti nezákonným trhom sa činili aj o rok neskôr. V novembri 2014 nemecká polícia v spolupráci s Europolom a FBI zakročila proti ilegálnym internetovým obchodom Hydra a Silk Road 2.0. Tie sa rovnako ako ich predchodca zaoberali predajom drog. Operácia vyústila do zabavenia 126 Bitcoinov.
Tip: Ak chcete nakupovať kryptomeny bez poplatkov a získať 10 USD za prvú registráciu na Coinbase, pozrite sa na tento návod.
Bulharský prípad
Doteraz pravdepodobne najväčšia operácia vedená medzinárodnými orgánmi bola vykonaná 19. mája 2017 bulharskou políciou s podporou Strediska pre vymáhanie práva v juhovýchodnej Európe (SELEC).
Vyššie menované inštitúcie rozložili organizovanú zločineckú skupinu. Tá sa vo viacerých európskych krajinách snažila podplácať colníkov. Ich cieľom bolo infikovať počítačové systémy colnej správy vírusom aby sa vyhli plateniu daní. Výsledkom policajného vyšetrovania bolo zadržanie vskutku impozantného počtu 213 519 Bitcoinov.
Mohlo by vás zaujímať: Záhadný osud zabavených bitcoinových peňaženiek
Kde končia zadržané Bitcoiny?
Zabavenie digitálnych mien je čoraz viac výsledkom medzinárodných vyšetrovaní. Jednotlivé vnútroštátne orgány však museli začali uvažovať o tom, ako so zadržanými obnosmi kryptomien naložiť. USA bola prvou krajinou, ktorá začala túto problematiku riešiť organizovaním aukcií.
U.S. Marshals Service (USMS), federálna agentúra na presadzovanie práva v rámci amerického ministerstva spravodlivosti, vydražila rôzne množstvá Bitcoinov zadržaných viacerými štátnymi orgánmi. Jedna z posledných aukcii sa uskutočnila 11. januára 2018. USMS na nej vydražila celkovo 3 813 Bitcoinov v troch etapách (2 500 BTC, 500 BTC a 813 BTC).
Vzhľadom na cenu Bitcoinu, ktorá bola v deň uzávierky aukcie približne 11 500 USD za 1 BTC, bola štátna pokladnica razom bohatšia o 44 miliónov dolárov. Rovnaký postup sa rozhodli aplikovať aj v Nemecku, čím sa do aukcie dostane spomínaných 126 Bitcoinov zadržaných pri zrušení Hydry a Silk Road 2.0
A ako sa rozhodnú v Bulharsku? Podľa ceny v čase ich skonfiškovania by hodnota 213 000 zadržaných Bitcoinov stačila na to, aby zaplatila jednu pätinu bulharského štátneho dlhu. Objavili sa však aj pochybnosti o tom, či je táto správa vôbec pravdivá. Viac o celom prípade si môžete precitať v našom článku : Bulharsko vlastní viac než 200 000 BTC! Alebo nie?
Záver
Vzhľadom na extrémnu rýchlosť, ktorou sa môžu kryptomeny prevádzať medzi peňaženkami, štátmi a kontinentmi, budú musieť medzinárodné orgány spolupracovať čoraz užšie. Zabavenie a následné uvedenie digitálnych mien do dražby v prípade potvrdenia nezákonného použitia by však malo byť silným odstrašujúcim prostriedkom pre páchateľov trestných činov. A v niektorých prípadoch aj dobrým zdrojom príjmov pre štátne pokladnice.
Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku, a najnovšie aj na Instagrame a Twitteri.
Zdroj:
cointelegraph.com