Záhadný osud zabavených bitcoinových peňaženiek – prvá časť

Novinky Záhadný osud zabavených bitcoinových peňaženiek.
Záhadný osud zabavených bitcoinových peňaženiek. Zdroj: shutterstock.com/Prostock-studio
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Zabavenie majetku pochádzajúceho z trestnej činnosti je bežnou praxou nielen amerického trestno-právneho systému. Máme tu však fenomén, pri ktorom nie je úplne jasné, ako by sa s ním malo správne nakladať. Čo je však horšie, ani ako sa s ním reálne nakladá – kryptomeny. Aký je teda osud zabavených Bitcoinov?

Prípad Alpha Bay

Asi najväčšími a mediálne najviac prepieranými prípadmi súvisiacimi s kryptomenami sú známe kauzy obchodov Silk Road a Alpha Bay – doteraz najväčších čiernych e-shopov s drogami a zbraňami.

Alexander Cazes mal založiť Alpha Bay, keď mal 20 rokov. O päť rokov neskôr v júli 2017 podľa správy polície spáchal samovraždu v Thajskom väzení po tom, ako bol zatknutý úradmi počas globálnej operácie. Cazesov zabavený majetok bol ako z filmu o najväčších šéfoch mafie: luxusné autá, vily, účty vo Švajčiarsku a Lichtenštajnsku a nehnuteľnosti vo vychytených lokalitách. To najcennejšie však boli digitálne peňaženky s viacerými virtuálnymi menami v hodnote miliónov amerických dolárov.

Digitálne aktíva Alexandra Cazesa sú v súčasnosti majetkom ministerstva spravodlivosti Spojených štátov. To ich plánuje predať a vzhľadom na to, že hodnota Bitcoinu od tých čias vzrástla viac ako päťnásobne, americká vláda si asi trochu polepší. Ak by ste však chceli zistiť, kto presne drží tieto mince alebo kedy majú byť predané, budete potrebovať rozsiahle kyberzručnosti a veľmi veľa voľného času. A možno aj prútik Harryho Pottera.

Zabavovanie digitálneho majetku – terra incognita

Takéto digitálne konfiškácie a predaje, ktoré boli ešte pred pár rokmi neznáme, sa rýchlo stávajú rutinou. Vysoká popularita kryptomien medzi online zločincami a ich rastúca prítomnosť v kriminálnych prípadoch v USA pravdepodobne zmenili strýčka Sama na hlavného hráča na kryptoburzách. Presné čísla samozrejme nie je možné zistiť. Ale doklady a rozhovory so súčasnými aj bývalými obhajcami a prokurátormi naznačujú, že digitálne mince v minimálnej hodnote jednej miliardy dolárov strávili nejaký čas v úschove amerických orgánov. Je ale možné, že ich bolo už oveľa viac.

Akonáhle sa však ocitnú v rukách vlády, táto digitálna kopa zabavených kryptomien mizne za plášťom tajomstva. Anonymita, ktorá robí z Bitcoinu miláčika mnohých jeho priaznivcov spôsobuje, že je pre verejnosť prakticky nemožné digitálne peniaze vysledovať. A keďže federálne úrady držia v rukách digitálne aktíva zatiaľ neustále rastúcej hodnoty, ich úsilie strážiť tento svoj poklad viedlo k prekvapujúcim zakopnutiam a sem tam aj nejakému tomu hriechu.

U.S. Marshals Service

US Marshals Service je najstaršou agentúrou na presadzovanie práva v USA. Medzi svojich bývalých zamestnancov počíta aj pištoľníkov ako boli Wyatt Earp a Divoký Billy „Kidd” Hickok. Televízia a filmy oboznámili svet s ich úlohou prepravovať väzňov a sledovať nebezpečných utečencov. Túto úlohu plnia dodnes. Oveľa menej ľudí však vie, že US Marshals Service predáva Bitcoin.

Desaťročia starý zákon dáva US Marshals Service, ktorá je súčasťou ministerstva spravodlivosti, hlavnú zodpovednosť za likvidáciu majetkov zabavených inými federálnymi orgánmi činnými v trestnom konaní. To je dôvod, prečo si môžete na stránkach US Marshals Service kúpiť auto, čln, lietadlo, náramkové hodinky a iné neoprávnené zisky vyradené FBI a ďalšími agentúrami. Sú tu k dispozícii vo verejnej aukcii. Tento proces zabavenia, v USA známy ako „forfeiture” alebo prepadnutie veci, sa stal bližšie známym a dosť diskutovaným v roku 1980. Potom, čo ho vtedy Kongres urobil pre úrady jednoduchším kvôli legalizácii predaja aktív viazaných na drogovú trestnú činnosť, vyvolal veľmi kontroverzné reakcie.

Prípad Silk Road

V tom čase však nikto netušil, že tieto aktíva by jedného dňa mohli zahŕňať digitálne peniaze. To sa zmenilo začiatkom tohto desaťročia počas epického vyšetrovania prípadu Silk Road – globálneho e-shop-u pre nelegálne drogy.

Čo sa dialo so zabavenými Bitcoinmi zo Silk Road si prečítate v ďalšej časti. Zatiaľ sledujte novinky z kryptosveta a navštívte náš FacebookInstagram Twitter. Neváhajte sa tiež prihlásiť na odber notifikácií. Inštrukcie získate po kliknutí na zvonček vľavo dole.

Zdroje:
fortune.com
btcmanager.com

Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.