Z ARCHÍVU Bitcoin v roku 2020 – Aká bude jeho cena?

5

Tento článok sme vytiahli z nášho archívu. Pôvodne bol publikovaný v júli 2017. Tak, čo poviete? Zmenilo sa odvtedy niečo? 😀

Nerobte predikcie ceny Bitcoinu! Povedal raz jeden múdry človek a mal pravdu. Nikdy to nikomu nevychádza a potom je v očiach ostatných za hlupáka. Tak, teraz, keď to máme za sebou, poďme predpovedať cenu Bitcoinu v roku 2020.

Scenár 1 – cena Bitcoinu bude 991 993 $

Ak by sme vzali rast hodnoty Bitcoinu a slepo ho aplikovali na dnešnú situáciu, vyjde nám, že hodnota Bitcoinu v roku 2017 dosiahne takmer milión dolárov. Toto šialené číslo vychádza z jednoduchých výpočtov a nijak neberie do úvahy ďalšie faktory.

Ako sme na to prišli?

17. júla 2010 sa cena Bitcoinu po uvedení na trh ustálila na hodnote 0,05 $. Dnes ho môžete kúpiť za 2550 $ (i keď nedávno už dosiahol aj na trojtisícovú hranicu). Za sedem rokov teda vzrástol o 51 000%. To nám dáva 7300 % za ročne. Ak by Bitcoin pokračoval týmto tempom, o tri roky začne atakovať milión!


Môže vás zaujímať: Krátky sprievodca Bitcoin forkov


Scenár 2 – cena Bitcoinu bude 250 000 $

BitGo softvérový inžinier Jameson Lopp odhadol, že ak by mal pokračovať sedem ročný trend rastu Bitcoinu, v roku 2020 bude stáť 250 000 $.

Lopp sa k tomuto číslu dopracoval na základe dennej zmeny hodnoty BTC. Okrem roku 2014. keď kryptomena zažila veľký prepad, Bitcoin denne vykazoval konzistentný rast.

Za posledné tri roky sa jeho cena navyšovala exponenciálne o 0,09, 0,22 a 0,66 percent v 2015, 2016 a 2017.

Aby Loppova predikcia vyšla, musel by Bitcoin vykazovať 0,42% denný rast. Vzhľadom na jeho históriu to nie je až také nereálne.

Scenár 3 – cena Bitcoinu bude 30 000 $

Tento scenár môže mať niečo do seba. Formula, z ktorej vypadlo číslo 30 000 $ totiž v roku 2014 správne vypočítala súčasnú cenu Bitcoinu. Iste, môže ísť iba o náhodu, ale kto vie. Možno sa nakoniec vyplní.

Táto predpoveď je o niečo „vedeckejšia“ než všetky predošlé. Berie do úvahy tri hlavné faktory.  Prvou je reálna spotreba, teda miera používania Bitcoinu na rôzne platby. Druhým je cena Bitcoinu v porovnaní s ostatnými kryptomenami, a celkovo jeto trhová kapitalizácia.  Tretím, možno aj najdôležitejším faktorom, je hodnota Bitcoinu po tom, ču si ho niekto kúpi. To znamená, aký výnos danému majiteľovi vlastnenie Bitcoinu prinesie.

Ak chcete presný spôsob výpočtu ceny Bitcoinu v roku 2020 pomocou tejto formuly, prečítajte si nasledujúci článok. Bohužiaľ, je v angličtine. Každopádne, zostavená rovnica nám dáva celkom dôveryhodných 30 000 dolárov.

Čo bude mať najväčší dopad na hodnotu Bitcoinu?

Hodnotu Bitcoinu ovplyvňuje a bude ovplyvňovať veľmi veľa faktorov. Prvým z nich je jeho legalizácia vo svete. Resp. zákaz používania Bitcoinu v istých krajinách.

Ďalším, je škálovanie Bitcoin blockchainu. Ten už dnes na svoj chod potrebuje viac energie, než Česko a Slovensko dokopy. Ak má byť reálne využiteľný pre miliardu ľudí, bude nutné poriadne zefektívniť fungovanie celej infraštruktúry. SegWit je krok správnym smerom. Snáď aj SegWit2X. Dúfajme, že v budúcnosti šikovní vývojári prídu s ďalšími zlepšovákmi.

Asi najdôležitejším faktorom však bude jeho reálna využiteľnosť. Čím viac ľudí začne investovať do kryptomien a reálne nimi platiť,  tým vyššia bude cena Bitcoinu.

Nerobte predikcie ceny Bitcoinu

Nikdy nevyjdú. Môžeme sa o tom pobaviť, môžeme snívať o svete, v ktorom za pivo zaplatíme naším obľúbeným digitálnym tokenom. Neberme však tieto predikcie vážne. Stať sa môže čokoľvek. Nie je múdre spoliehať sa na čísla vytiahnuté z kontextu, nech už vyzerajú akokoľvek dôveryhodne.

Disclaimer/ Tento článok slúži iba pre prehľad, nemožno ho považovať za investičné poradenstvo. Trhy sú nevyspytateľné a bez dostatočných znalostí je obchodovanie hazard. Za prípadné straty nenesieme zodpovednosť.
0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
5 Comments
oldest
newest most voted
Inline Feedbacks
Pozrieť všetky komentáre
MMort7

proč vede odkaz „následující článek“ na heureka.cz ?

Juraj

Opravil by som rok 2017, hore v clanku. V roku 2017 dosiahne bitcoin hodnotu 1000 000 dolarov

nepoviem

Prečo by malo BTC dosahovať takej ceny? Nevidím na to žiaden reálny dôvod. Avšak obávam sa, že ak napíšem dôvody prečo si myslím, že časom zanikne a nebude to až tak dlho trvať stačí aby ľudia riadne vytriezveli budem označený automaticky za fudera. Ale aj tak skúsim tie dôvody. 1. Vysoké poplatky. X mien má lepšie. 2. 51% útok je na neho možný. 3. Whales ho ľahko môžu zmanipulovať lebo vlastnia obrovské množstvá BTC. 4. Pomalé transakcie. 5. Skoro žiadna škálovateľnosť pre firmy a banky ani lightning network to nijak nevyriešil bol to fail. 6. Energetická náročnosť na úrovni niektorých… Čítať ďalej

hugo

tak som si tie fakty overil ako píšeš. 1 vysoké poplatky záleží z akého uhlu nedávno niekto prevádzal niekoľko sto mega v bitcoine a poplatok bol pár dolárov .. skús to urobit v banke.. 2. 51% možnosť útoku sa stále zmenšuje ,určite to už skúšal borci počas 10rokov nespočet krát keď bol mining viac centralizovaný a nepodarilo sa .. 3. btc je zo všetkých coinov najmenej manipulovateny a čím viac cap narastie bude ešte menej , pokiaľ neprídu na niečo veľmi zásadne ale to nebude tak skoro ak vôbec. 4. zase uhol pohľadu . skús poslať v piatok zamestnancovi na… Čítať ďalej