Bulharsko vlastní viac než 200 000 BTC! Alebo nie?

Novinky Bulharsko vlastní viac než 200 000 BTC
Bulharsko vlastní viac než 200 000 BTC, zdroj: shutterstock.com/Autor: Allexxandar
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

 

Celkovo 213 519 Bitcoinov, čo pri súčasnej hodnote predstavuje takmer 3 Mld. USD. Tak takýmto krypto bohatstvom aktuálne disponuje Bulharská vláda. Alebo počkať, vlastne nedisponuje?

tomto článku sme Vás informovali o úspešnej akcii Bulharskej tajnej služby, ktorej sa podarilo rozbiť organizovanú zločineckú skupinu. Ako bonus vtedy údajne zabavili aj počítače a tablety plné Bitcoinov. Ako býva zvykom, správa sa rýchlo rozšírila po internete a reakcie na seba nenechali dlho čakať. Vzniklo niekoľko verzií príbehu, ktoré mixujú rôzne fakty a konšpiračné teórie. V tomto článku sa pozrieme na niektoré z nich:

„Z najchudobnejšej krajiny EU sa zrazu stala bohatá krajina. Všetko vďaka Bitcoinu.”

Hodnota Bulharských Bitcoinov sa v Decembri 2017 odhadovala na 3,3 až 3,6 miliardy USD. Pre Bulharsko, ktorého dlh na konci roku 2016 dosahoval takmer 14 miliárd USD by to znamenalo veľmi zaujímavú finančnú injekciu umožňujúcu zbaviť sa takmer pätiny svojich finančných záväzkov.

Podozrivé správanie bulharskej vlády

„Bulharsko sabotuje medzinárodný zákon a poriadok.” Aj takéto reakcie a komentáre spôsobil článok zverejnený webom Bivol.bg, ktorý je považovaný za miestneho partnera WikiLeaks. Bivol poukazoval na podozrivé správanie Bulharskej prokuratúry a Ministerstva vnútra v prípade zabavených Bitcoinov. Vyjadrenia Southeast European Law Enforcement Center (SELC) sa totiž líšili od neskorších vyjadrení oficiálnych vládnych predstaviteľov.

S odvolaním na právo prístupu k verejným informáciám Bivol požiadal Ministerstvo vnútra, aby zverejnilo Bitcoinové adresy a zabránilo tak prípadnému zneužitiu či privlastneniu tejto kryptomeny. Čuduj sa svete, Ministerstvo žiadosť zamietlo, čo viedlo ešte k vášnivejšej diskusii.

„Má vôbec Bulharská vláda privátne kľúče k zabaveným Bitcoinom?” Aj túto otázku pýtal Bivol. SELEC síce zverejnil, aké je množstvo zabavených Bitcoinov, avšak zabudol priložiť dôkaz o tom, že má k daným peňaženkám prístup. V takomto prípade by boli pre Bulharskú vládu prakticky nepoužiteľné a vidina krypto bohatstva by sa rozplynula.

Táto teória robí z celej témy iba bezpredmetnú diskusiu.

Vedúci Bulharskej prokuratúry, Ivan Geshev, totiž na tlačovej konferencii oznámil, že žiadne Bitcoiny zabavené neboli. Sprva bola potvrdená aj šéfom agentúry boja proti organizovanému zločinu, Ivailom Spiridonovom.

Geshev taktiež tvrdí, že investovanie do Bitcoinu nie je zločin a špeciálna prokuratúra nevyšetruje záľuby a koníčky. Keď dokáže pranie peňazí, potom spustí vyšetrovanie.

To najlepšie na záver

Ak sa potvrdí, že Bulharsko má k dispozícií cez 213 000 Bitcoinov, môže to údajne viesť až ku kolapsu Bitcoinu. Zdá sa, že sme teda odkázaní na milosť a nemilosť Bulharskej vlády a jej krypto portfólia.

A ešte niečo zo súdka konšpiračných teórií, ktoré sa objavili na webe. Keďže Angličtina nie je pre Bulharov materinský jazyk, chyba sa mohla stať niekde v preklade. Napríklad zle umiestnená desatinná čiarka, ktorá je v angličtine hojne využívaná pri písaní čísel môže urobiť z 213,000 Bitcoinov iba „chabých” 213.

Zdá sa, že situácia okolo Bulharských Bitcoinov je veľmi neprehľadná a až čas ukáže, ako sa táto záhada vyrieši, ak vôbec. Každopádne, Fake News alebo falošné správy ak chcete, sa stávajú neoddeliteľnou súčasťou krypto-sveta. V posledných dňoch nám pri pohľade na portfóliá spôsobili mnoho starostí. Neverte preto všetkému čo nájdete napísané na internete. Pravda môže byť niekde úplne inde.

 

Sledujte nás na facebooku.

Článok pre Kryptomagazin venoval záujemca o post redaktora – Michal Krištofík. Touto cestou by sme sa mu chceli poďakovať.

Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.