Warren Buffet sa mýli v názore na Bitcoin – tu sú základné protiargumenty

Ekonomika Warren Buffet sa mýli v názore na Bitcoin – tu sú základné protiargumenty
Warren Buffet sa mýli v názore na Bitcoin – tu sú základné protiargumenty. Zdroj: https://www.shutterstock.com/Kent Sievers
Okazio PCBitmarkets

Warren Buffet patrí medzi investorské legendy. Jeho názor si vážia mnohí investori a ako obchodník sa v komunite investorov teší rešpektu. Známy je však aj svojimi kritickými výrokmi na adresu Bitcoinu a kryptomien. V dnešnom článku sa pozrieme, prečo sa Buffet v otázke kryptomien jednoznačne mýli.

Začiatkom mája sme vám priniesli článok, v ktorom sme vás informovali o zasadnutí akcionárov spoločnosti Berkshire, ktorej sa zúčastnil Buffet a jeho „pravá ruka” Charlie Munger. Obaja pred publikom, ktoré sa skladalo z akcionárov z celého sveta, opäť kritizovali Bitcoin. Keďže Buffet je verejne známa osoba tešiaca sa veľkému vplyvu, je namieste pozrieť sa na jeho argumenty bližšie.

Warren Buffet – Bitcoin je bezcenný!

Buffet nazval Bitcoin hlúpym a bezcenným. Nazvať niečo hlúpym preto, že tomu nerozumiem – a povedzme si úprimne, málokto presne rozumie princípom a algoritmom, podľa ktorých BTC funguje –, je neprofesionálne a amatérske. Ja osobne nerozumiem, ako fungujú počítače, ale to ešte neznamená, že ich budem nazývať hlúpymi. Pochopiť princípy, na ktorých fungujú kryptomeny a Bitcoin, si vyžaduje znalosti, ktorými nedisponuje v súčasnosti veľa ľudí. Poznať napríklad tokenomiku kryptomeny neznamená, že už viem, čo je to blockchain a môžem sa štylizovať do role odborníka.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Čítaj tiež: Ktoré aktívum spadlo najviac – zlato, akcie alebo Bitcoin? Oplatí sa držať hotovosť?

Buffet ďalej nazval BTC „bezcenným”. Ak by toto povedal niekto, kto nemá finančné skúsenosti, asi by sme sa zasmiali. Buffet je však skúsený človek, preto jeho tvrdenie o bezcennosti Bitcoinu možno prisúdiť opäť jeho nekompetentnosti a vysokému veku. Hodnota a cena sú totiž fiktívne kategórie, ktoré sú výsledkom viery ľudí. Zo zlata sa nik nenaje, je nepraktické pre úschovu, možno ho ľahko ukradnúť, púta svojím vzhľadom pozornosť – napriek tomu mu ľudia po celom svete pripisujú vysokú hodnotu,  avšak pre vlastnosti, ktoré sú pre bežný život a spotrebu nepoužiteľné.

Počet bitcoinov je obmedzený, nemožno ho kontrolovať (zatiaľ), má vynikajúcu prenosnosť a pokiaľ budú v jeho hodnotu ľudia veriť, bude jeho cena stúpať. Buffet napríklad obchoduje akcie s dolármi, a to napriek tomu, že hodnota dolára rokmi klesá a pre politiku FED-u 1 dolár už dávno nemá hodnotu 1 doláru. Jeho cena klesá, stáva sa čoraz menej cenným, no to neodrádza Buffeta ním disponovať. Hodnotu tvoria ľudí. Čo je užitočné v jednej ére, nemusí byť v ďalšej. A platí to aj opačne.

Hodnota 1 dolára klesla o 86 % percent do roku 2022

Hodnota 1 dolára klesla o 86 % percent do roku 2022.

Čítaj tiež:  Reálna hodnota jedného amerického dolára klesla za posledných 50 rokov o 86 %!

Bitcoin podkopáva dolár!

Ďalším argumentom, ktorý Buffet použil, je argument nacionálno-imperialistický. Čo to znamená? Podľa Buffeta Bitcoin ohrozuje a podkopáva integritu a stabilitu amerického finančného systému. Tu je potrebné v prvom rade uviesť, že je to samotný dolár, americký finančný systém, ktorý podkopáva sám seba, keďže je to práve život na dlh a proinflačná politika FED-u, ktorá dostala Ameriku tam, kde je dnes.

Buffet si myslí, že BTC ohrozuje dominanciu dolára, pretože vychádza z ekonomickej dominancie Ameriky nad zvyškom sveta. Podobný argument používal aj bývalý americký prezident Donald Trump, ktorému vadil Bitcoin, lebo by mohol byť lepší ako americký dolár. Buffet sa týmto argumentom prikláňa na tradičnú stranu zástancu americkej finančnej hegemónie, ktorá sa už ukázala ako nefunkčná a rozpadávajúca. Buffetove argumenty sú hlasom éry, ktorá pomaly zaniká. Len prispôsobivé a flexibilné inštitúcie a osobnosti pochopili, aké dôležité je vstúpiť do sektoru kryptomien, naopak tradičný a konzervatívny finančný svet sa vzpiera. Je to prirodzená reakcia, ktorá sa v dejinách neustále opakuje, a práve preto je odsúdená na prehru.

Čítaj ďalej: Inštitúcie nakupujú bitcoiny aj napriek prepadu! Správa spoločnosti CoinShares

txbtxb