Vláda zásadne mení trh práce. Príde k nám omnoho viac cudzincov

Novinky Slovensko prijme oveľa viac cudzincov
Slovensko prijme oveľa viac cudzincov. Zdroj: shutterstock.com/Artmim
BITmarkets BITmarkets

Slovensko má v súčasnosti vysokú zamestnanosť, ktorá spôsobuje, že ponuka práce prevyšuje dopyt a čoraz viac zamestnávateľov nemá ako obsadiť pracovné pozície. Podľa správy Pravda vláda schválila nové pravidlá, ktoré od októbra upravia spôsob zamestnávania vysokokvalifikovaných cudzincov.

Bude stačiť trojročné vysokoškolské štúdium

Novelizáciou nariadenia vlády sa od budúceho mesiaca zníži úroveň dosiahnutého vysokoškolského vzdelania štátnych príslušníkov z tretích krajín, ktorí sa zamestnajú na Slovensku v prácach s vysokou pridanou hodnotou. Po novom bude stačiť ukončenie trojročného vysokoškolského štúdia.

Vďaka tomuto novému opatreniu sa má zjednodušiť proces prijímania zamestnancov z tretích krajín a odstráni sa jedna z bariér, ktoré demotivujú uchádzačov o zamestnanie zo zahraničia. Tento návrh vznikol po dohode so sociálnymi partnermi na rokovaní Hospodárskej a sociálnej rady SR.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Sponzorovaný obsah

Slovensko udelí vyšší počet národných víz

Vláda si uvedomuje, že na Slovenku je málo pracovníkov a snaží sa prijímať mnohé opatrenia. Jedným z nich je aj zvýšenie počtu udelených národných víz pre pracovníkov mimo Európskej únie. Celkovo má vláda udeliť približne 2 000 víz z viacerých zahraničných krajín maximálne na 1 rok. Jednou z bariér, ktoré tomu dodnes bránili bola antimigračná politika Slovenska.

Nezamestnanosť na Slovensku klesla na úroveň 5,7 % a ponuky práce stále pribúdajú. Na konci júna 2023 sme evidovali 78 932 voľných pracovných miest, najmä na pozíciách ako operátor a montér strojov a zariadení. Preto sa vláda snaží zatraktívniť príchod pre potenciálnych pracovníkov z tretích krajín.

Zamestnaní cudzinci na Slovensku

Zamestnaní cudzinci na Slovensku. Zdroj: UPSVR SR

Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.

Prečo má Slovensko nedostatok pracovnej sily?

Jednou z hlavných príčin je odliv pracovnej sily do západných krajín. Dôvodom sú podstatne vyššie platy, zatiaľ čo životné náklady oproti Slovensku až o toľko nestúpnu. Ďalším dôvodom je rastúca neochota byť ekonomicky aktívny. Najnovšie údaje Eurostatu ukazujú, že na Slovensku je až 14,84 % ľudí, ktorí sú v produktívnom veku, no nie sú ekonomicky aktívni a ani neštudujú.

Avšak najväčším problémom, ktorý musí vláda riešiť ihneď, je demografická štruktúra obyvateľstva. Už v súčasnosti neexistuje na Slovensku dostatok pracovnej sily na pokrytie starobných dôchodkov. Rozloženie slovenského obyvateľstva podľa vekových skupín jasne naznačuje, že v budúcnosti nebude mať kto na seniorov zarábať peniaze. Nebudú na to stačiť ani peniaze z prvého a druhého piliera.

Mohlo by ťa zaujímať: Tisíc nových pracovných miest. Slovensko môže získať gigafabriku

0 Dní
0 Hodin
0 Minút
0 Sekúnd
Zdroj: PravdaTAGY:
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.