Slovensko čelí vysokému odlivu pracujúcich. Nízke platy nás nútia odchádzať do zahraničia

Novinky Slovensko opúšťa pracovná sila.
Slovensko opúšťa pracovná sila. Zdroj: shutterstock.com/tsyhun/Niyazz
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Slovensko čelí oproti západným európskym krajinám vysokému nepomeru medzi príjmami a výdavkami domácností. Zatiaľ čo platy sú niekoľko násobne nižšie, výdavky za bežné spotrebné tovary a služby sú porovnateľne vysoké. Výsledkom je, že Slováci za prácou cestujú do zahraničia a predovšetkým uprednostňujú Nemecko, uvádza správa denníka Pravda.

Slovensko opúšťa čoraz viac pracujúcich

Na portáli Profesia.sk bolo v tomto roku zverejnených 6 397 ponúk práce do zahraničia. V roku 2022 bol počet reakcií na jednu zahraničnú ponuku 18, zatiaľ čo v tomto roku je to už 24. Historicky je to druhá najvyššia úroveň. Najvyššiu hodnotu zaznamenali analytici v roku 2020, keď však bolo ponúk málo v dôsledku pandémie koronavírusu.

Najžiadanejšou krajinou, kde Slováci hľadajú prácu v zahraničí je Nemecko. V tomto roku zverejnili už viac ako 1 800 ponúk práce v Nemecku. Celkových reakcií bolo až 30 000. Na druhom mieste je Česko a na treťom mieste Holandsko. Najžiadanejšie pozície sú z oblasti tlmočníctva, marketingu a administratívy.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Sponzorovaný obsah

Mzdy rastú, no veľmi pomaly

Nedávno sme informovali o tom, že mzdy Slovákov sa budú od druhého polroka 2023 zvyšovať. Rast sme mohli vidieť už v prvom štvrťroku 2023, predovšetkým v oblasti ubytovacích a stravovacích služieb, kde mzdy narástli až o 17 %. Rovnako pocítili rast aj zamestnanci v sektore stavebníctva o približne 14,8 %.

Priemerná mesačná mzda na Slovensku

Priemerná mesačná mzda na Slovensku. Zdroj: slovak.statistcs.sk

Aj keď je inflácia na Slovensku najvyššia spomedzi všetkých členských štátov eurozóny, jej pokles zmenšuje tlak na domácnosti. Kombinácia klesajúcej inflácie s rastúcimi nominálnymi mzdami spôsobuje, že Slovákom rastie aj reálna mzda. Tá je ale stále veľmi nízka a dokonca v prvom kvartáli klesla na 22-ročné minimum.

Navyše, reálne mzdy nemôžeme ani zďaleka porovnať so západnými krajinami, kde za prácou cestuje čoraz viac Slovákov. Aj keď sú tovary a služby oproti západu za porovnateľné ceny alebo iba mierne nižšie, rozdiel na príjmovej strane je enormný. Nie je preto prekvapivé, že stále viac Slovákov opúšťa domovinu za vidinou lepšej budúcnosti.

Mohlo by ťa zaujímať: Pesimizmus opäť rastie. Vyhliadky Slovenska sú nepriaznivé

Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.

Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.