Slovensko čelí nezvratnému osudu. Na budúcich dôchodcov nebude mať kto pracovať

Novinky Dôchodcovia na Slovensku budú mať v budúcnosti problém
Dôchodcovia na Slovensku budú mať v budúcnosti problém. Zdroj: shutterstock.com/Marian Weyo/MR.SUWAT RITTIRON/Inside Creative House
BITmarkets BITmarkets

Rozloženie slovenského obyvateľstva podľa vekových skupín jasne naznačuje, že v budúcnosti nebude mať kto na seniorov zarábať peniaze. O 50 rokov bude počet ľudí nad 65 rokov tvoriť až 32 % populácie, uvádza denník Pravda. Z tohto dôvodu je sporenie na dôchodok obzvlášť dôležité, keďže na pomoc štátu sa úplne spoliehať nemôžeme.

Investujte už teraz bez ohľadu na vek

Investovanie na budúci starobný dôchodok môže mať rôzne formy. Všeobecne sa odporúča investovať do akciových fondov, ktoré na rozdiel od bežných účtov úspešne dlhodobo porážajú infláciu. Okrem investovania je dôležité aj odkladanie si peňazí v druhom pilieri, ktorý vám ponúka možnosť šetriť si istú časť odvodov vo forme vlastného sporenia. Výhodou je aj tretí pilier za predpokladu, že máte u svojho zamestnávateľa príspevok.

Najdôležitejším pravidlom investovania je, že už včera bolo neskoro. Čím skôr začnete, tým viac peňazí môžete zhodnotiť. To isté platí aj o dĺžke investovania. Čím dlhšie investujete, tým viac sa vložená investícia môže zhodnotiť. Všeobecne sa odporúča, aby človek odkladal do dlhodobých aktív až 20 % z výplaty.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Sponzorovaný obsah

Slovensko bude najrýchlejšie starnúcou ekonomikou

Už skôr sme informovali o tom, že Slovensko sa stane najrýchlejšie starnúcou ekonomikou v Európe. Už dnes s tým majú problém napríklad Nemci alebo Japonci. Podľa analytikov by mohlo pomôcť zvýšenie populácie alebo produktivity. Tieto faktory však nikto zaručiť nemôže.

V súčasnosti už môžeme vidieť trend pracujúcich dôchodcov. Pracujúcich starobných dôchodcov je v súčasnosti podľa Sociálnej poisťovne približne 151 000. Vo veku nad 65 rokov je počet pracujúcich 43 000. Počet pracujúcich dôchodcov stúpol za posledných 10 rokov až štvornásobne.

Na Slovensku začína dôchodkový vek najneskôr v 64 rokoch života. Od budúceho roka už ale nebude platiť zastropovanie dôchodkového veku. Po novom bude dôchodkový vek rásť automaticky podľa strednej dĺžky života. Bude sa predlžovať približne o jeden až dva mesiace ročne.

Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.

Katastrofálne zdravotníctvo

Nielenže sa odchod do dôchodku odďaľuje, ale na dôchodcov nebude mať ani kto zarábať. Tu však problémy nekončia, pretože s touto témou priamo súvisí aj stav zdravotníctva. Zdravotníctvo je na Slovensku podvyživené predovšetkým z dôvodu neefektívneho čerpania zdrojov z plánu obnovy. Výsledkom je, že zaostávame za priemerom Európskej únie (EÚ) o 5,5 rokov v dĺžke života.

Mohlo by ťa zaujímať: Slováci sa tešia na vysoké dôchodky. Zostanú však sklamaní, štát na nich nemá peniaze

0 Dní
0 Hodin
0 Minút
0 Sekúnd
Zdroj: PravdaTAGY:
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.

Najčítanejšie články

1

Najväčšia slovenská banka vydala varovanie. Slováci môžu prísť o peniaze a dostať sa do problémov so zákonom

2

Vodiči zúria. Nová daň ich núti platiť za každý prejdený kilometer

3

Veľká automobilka vyhlásila bankrot

4

Sú unikátne slovenské kúpele pred bankrotom? Súd dal majiteľovi poslednú šancu na záchranu

5

Slováci si od júla priplatia za každodenné potraviny

PR články

Kryptomagazín sa stal hlavným partnerom konferencie CryptoVestibull. Získajte vstupenky za zvýhodnenú cenu

Henrieta Balázsová  | 14. júna 2024

Kryptomagazín sa stal hlavným partnerom prestížnej konferencie CryptoVestibull, ktorá sa zameriava na svet kryptomien a blockchain technológií. CryptoVestibull: Unikátne podujatie CryptoVestibull je podujatie, ktoré združuje odborníkov, nadšencov a investorov z oblasti kryptomien a blockchainu.

Kryptomagazín sa stal hlavným partnerom konferencie CryptoVestibul