Je oficiálne rozhodnuté. Slováci budú mať lacnú elektrinu aj v ďalšom roku

Kategorie: Novinky
Cena elektriny ostáva pre Slovákov nízka
Cena elektriny ostáva pre Slovákov nízka. Zdroj: shutterstock.com/Red_Baron/Alexandros Michailidis/chuyuss a Pngtree

Trhová cena elektriny je približne dvakrát vyššia akú platia slovenské domácnosti. Vďačiť tomu môžeme predovšetkým vláde, ktorá podpísala zmluvu o lacnejšej elektrine so Slovenskými elektrárňami, uvádzajú Aktuality. Domácnosti tak budú platiť cenu 61,20 eura za megawatthodinu.

Cena elektriny ostáva na Slovensku nízka

Podpísaná implementačná zmluva platí pre rok 2023 a 2024, oznámil na tlačovej konferencii predseda vlády SR Ľudovít Ódor. Dohoda by však nemohla vzniknúť, ak by Slovensko nevyrábalo dostatok elektrickej energie. Z tohto dôvodu je možné implementovať plošnú pomoc pre slovenské domácnosti.

Na zvýhodnenej cene sa dohodli akcionári elektrární a vláda SR ešte začiatkom minulého roka. Dodatok k memorandu na dodávky za zvýhodnenú cenu dohodli až do roku 2027. Ak by vláda nezasiahla, údajne mohlo dôjsť k nárastu cien až na úrovni 81 %, čo mohlo spôsobiť energetickú chudobu pre mnoho domácností.

Trhová cena elektriny

Trhová cena elektriny. Zdroj: Kurzy Online

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Sponzorovaný obsah

Nie každý opatrenie privítal

Už skôr sme informovali, že táto plošná pomoc sa nemusí každému páčiť, pretože ju dostanú všetci bez ohľadu na príjem. Z lacnejšej elektriny sa môžu tešiť aj domácnosti, ktoré majú vysoký príjem a zvýšenie ceny by možno ani nepocítili. Ďalším argumentom je vplyv na verejné financie, ktoré sú v kritickom stave, no v skutočnosti by však táto zmena nemala mať negatívny vplyv na rozpočet.

Z dlhodobého hľadiska je nepravdepodobné, že ceny za energie prudko klesnú. Výnimkou nie je ani elektrina. To znamená, že ak sa jedného dňa dohoda o zníženej cene skončí, domácnosti budú čeliť cenovému šoku. Bez vládneho zásahu by domácnosti čelili v roku 2024 vyššej cene za elektrinu až o 81 % a za plyn o 110 %. Takýto nárast však môže byť realitou o rok neskôr.

Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.

Domácnosti nemajú z čoho šetriť

Počas ďalších rokov sa zdražovaniu elektriny nevyhneme, pretože vláda nemôže držať o polovicu nižšie ceny donekonečna. To znamená, že domácnosti budú musieť šetriť. Úspory Slovákov však klesli v tomto roku na kritické minimum. Pokles úspor spôsobili zvýšené životné náklady a znehodnotenie peňazí, ktoré zapríčinila vysoká inflácia.

Mohlo by ťa zaujímať: Inflácia na Slovensku opäť poklesla. Domácnosti sa radujú, že zlacneli už aj potraviny

Najčítanejšie články

1

Jeden z najväčších zamestnávateľov ohlásil masívne prepúšťanie

2

Na Slovensku vyrastie nové obchodné centrum. Poteší obyvateľov tohto mesta

3

Slováci, pozor. Falošný eshop je na nerozoznanie od originálu, no ide o podvod

4

Štát masívne zvyšuje dávky tej skupine ľudí, ktorá ich nepotrebuje

5

Známa banka porušila práva svojich klientov. Bez súhlasu presunula ich účty

PR články

Tento kryptomenový token bude pre slovenskú komunitu obrovským prínosom. Toto by ste o ňom mali vedieť

Marek Bednárik | 21. novembra 2023 Horúca novinka

V spolupráci s FinSystems. Globálny kryptomenový trh sa prebudil a viaceré indikátory naznačujú skorý rast Bitcoinu na nové tohtoročné maximá okolo 50 000 dolárov.

Kryptotrh rastie a Slováci sa tešia na zisky
Horúca novinka

Ultimátne spojenie sveta kryptomien a podnikania: Funkcie tejto appky vyrážajú dych

Henrieta Balázsová | 20. novembra 2023

V spolupráci s Wexo. Kryptomeny sa stále viac etablujú ako súčasť moderného obchodovania. Pre podnikateľov, ktorí chcú využiť túto príležitosť, je tu skvelá aplikácia umožňujúca obchodovanie s rôznymi typmi kryptomien.

Aplikácia Wexo Business je splneným snom každého podnikateľa