Venezuelská vláda ako prvá na svete uznala Bitcoin a Litecoin!

BitmarketsBitmarkets

Formálna vláda prezidenta Nicolása Madura pred niekoľkými dňami posvätila spustenie služby Remesas, umožňujúcej na obchodnej platforme Patria vykonávať finančné operácie v kryptomenách Bitcoin a Litecoin. Vládne požehnanie kryptomenám jednej z predtým najbohatších krajín sveta sa zdá ako mocný skok smerom ku globálnej adopcii. Je to ale skutočne tak?

Krívajúci Maduro

Od smrti Huga Cháveza sa Nicolás Maduro, ktorého si sám Chávez pred svojou smrťou zvolil za nástupcu, Európou a Spojenými štátmi oficiálne nikdy neuznaný prezident a bývalý vodič autobusu, pravidelne strieľa do vlastnej nohy. Od roku 2013, kedy sa stal dočasným vodcom venezuelského ľudu, štátne HDP strmo klesá a stratégie, ktoré Maduro na záchranu volí, vyvolávajú v obyvateľoch zlosť a beznádej a ďalej decimujú domácu ekonomiku. Inflácia dosahuje také čísla, že nie je možné ich percentuálne vyjadriť, pretože aj v čase písania článku hodnota štátnej meny ďalej klesá a uvedené čísla by tak už neboli aktuálne. Najbližšia predstaviteľná cifra je 99,9 % strata hodnoty bolívaru.

Takáto situácia nahráva menám s udržateľnou hodnotou, ktoré nie sú viazané rozhodnutiami venezuelskej vlády ako je americký dolár a kryptomeny. Práve americký dolár je ale vďaka agresívnym sankciám Spojených štátov nedostatkovým tovarom a jedinou vhodnou a veľmi obľúbenou alternatívou tak zostávajú kryptomeny Bitcoin či Litecoin. Čo teda Maduro sleduje zavedením štátom sprostredkovanej služby pre obchodné transakcie s kryptomenami?

Prečítajte si tiež: Rusko a Venezuela dominují v objemoch na LocalBitcoins

Kľučka Bitcoin Remesas

Najpravdepodobnejším vysvetlením je snaha obísť americké sankcie a naplniť obchodovaním Bitcoinov štátnu kasu vytúženými dolármi. Ďalším dôvodom sú nepochybne lákavé výnosy z daní, ktoré teraz venezuelskej vláde unikajú. Ľud Venezuely je totiž veľmi vynaliezavý a občania od prvých momentov prepadu hodnoty bolívaru využívajú služby LocalBitcoins a veselo vymieňajú medzi sebou. Je teda otázkou, prečo by mali teraz využívať služby Remesas, ktorá stanovuje obmedzené množstvo transakcií na zhruba 600 USD (s možným navýšením na 3 000 USD po získaní povolenia) a zvyšuje kolísavé poplatky až k hranici 15 %.

Venezuelská vláda navyše upozorňuje, že si vyhradzuje právo službu Remesas kedykoľvek v budúcnosti vypnúť.
Kto bude využívať podobné služby za výrazne horších a do budúcna neistých podmienok nie je celkom celkom jasné. Centralizácia ekonomickej moci v rukách neschopného diktátora totiž nie je presne to, o čo ľudia žiadajú, keď na oblohe padá hviezda.

Mohlo by vás tiež zaujímať: Začnú Rusi nakupovať krypto vďaka novému zákonu?

Moon?

V akejkoľvek inej krajine ako tej, ktorá je zmietaná krvavými bojmi v uliciach, ekonomickým kolapsom a otvorenou vojnou o moc, by podobná správa určite znamenala na niekoľko týždňov zelenajúce sa sviece na bitcoinových grafoch. Len si predstavte podobné správy napríklad zo Švajčiarska. Bohužiaľ, v tomto prípade nás pravdepodobne žiadny veľký nárast ceny kryptomien nečaká.
Rovnako ako predchádzajúci Madurov pochybný a zrejme aj podvodný pokus zaviesť štátnu kryptomenu Petro (údajne krytú venezuelskými zásobami ropy), je Remesas liečbou strelných rán ranami bodnými. Občania Venezuely už nástroje na platby v kryptomenách poznajú a nenechajú sa opiť churros. Obchodovanie na LocalBitcoins v bolívaroch, dosahujúce začiatkom marca týždenné hodnoty 21 miliárd, je znamením zdravého venezuelského rozumu.

A čo si myslíte vy?

Čo čítať ďalej?

Veľký americký supermarket končí s Visou a zvažuje Bitcoin! – Takže takto to začína?

Zdroj: dailyhodl.com

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame a Twitteri.

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Marek C.

txbtxb

Najčítanejšie články

1

Veľká banka čelí škandálu. Za hodinu zmizlo klientovi 200-tisíc eur

2

Ktorý operátor je na Slovensku najlacnejší? Odpoveď vás prekvapí

3

Najspoľahlivejšie značky áut: Experti prezradili, ktoré motory vydržia aj pol milióna kilometrov

4

Veľký hráč slovenského biznisu s drevom krachuje. Firma je už v konkurze

5

V Rusku sa začala predávať Škoda Octavia. Jej cena vás šokuje

PR články

Sprievodca obchodníka: Najvýznamnejšie indikátory sentimentu pre správne rozhodnutia

Henrieta Balázsová  | 22. októbra 2024

Článok vznikol v spolupráci s XTB. Obchodovanie na finančných trhoch nie je len o číslach a dátach, ale aj o pochopení nálady trhu, ktorá často rozhoduje o úspechu či neúspechu.

Ako sa správne rozhodovať pri obchodovaní.

Turbulentné časy na finančných trhoch: Kam smerujú S&P 500, ropa a Bitcoin?

Henrieta Balázsová  | 19. októbra 2024

Článok vznikol v spolupráci s XTB. Finančné trhy v posledných týždňoch zažívajú poriadnu jazdu.

Turbulentné časy na finančných trhoch

Trump vs. Harrisová: Komu dajú majitelia kryptomien radšej svoj hlas?

Henrieta Balázsová  | 16. októbra 2024

Prvýkrát v histórii sa postoj ku kryptomenám stáva dôležitým faktorom v nadchádzajúcich prezidentských voľbách v Spojených štátoch.

Trump vs. Harrisová