Decentralizácia Bitcoin ťažby stúpa

Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Ťažba Bitcoinu sa posúva pozitívnym smerom k širšej decentralizácii. To aspoň  tvrdí report kanadskej kapitálovej spoločnosti Canaccord, vydaný dnes, 6. februára 2019.

Canaccord, ktorá má v hľadáčiku nielen Bitcoin a trh kryptomien, ale aj mnohé iné finančné sektory, dáva vo svojom reporte dôraz práve na zvyšujúcu sa distribúciu hash ratu Bitcoinu. Decentralizácia sa podľa pozorovaní spoločnosti postupne zvyšuje už celých posledných päť rokov.

Čím širšia celosvetová distribúcia jednotlivých ťažiarov je, tým odolnejší sa Bitcoin vo výsledku stáva. Report teda zmieňuje, že decentralizácia ťažby Bitcoinu priamo zvyšuje jeho kvalitu a odolnosť proti 51 % útokom.

Počet ťažobných operácií Bitcoinu sa začal razantne zvyšovať od roku 2014. Teraz je ich celý rad a vyskytujú sa po celom svete.

Tip redakcie: Je ťažba Bitcoinu skutočne tak energeticky náročná?

Časy sa menia, Bitcoin sa ťaží čoraz viac

Dáta spoločnosti Canaccord ďalej ukazujú, že ešte v roku 2014 bol jeden z mining poolov (spoločná ťažba), zvaný Ghash.io, zodpovedný za celých 40% celosvetovej ťažby. Dnes, o štyri roky neskôr, neexistuje jediný pool, ktorý by mal pod kontrolou viac než 19 % ťažby.

Najväčší podiel dodnes drží známy Antpool, čo napokon report zmieňuje taktiež, vlastnený gigantom Bitmainom. Spoločnosť Bitmain však minulý rok nestretlo dvakrát veľké šťastie, a tak aj tento kolos musel svoju trhovú aktivitu značne okresať.  

Mohlo by vás zaujímať: Bitmain opúšťa pozície? Amsterdamské kancelárie uzavreté

Je treba poznamenať, že štatistiky zaoberajúce sa distribúciou ťažby Bitcoinu sa líšia zdroj od zdroja. Napríklad, dáta na serveri Blockchain.com ukazujú podiel Bitmainu 10,5 %, zatiaľ čo na Bitaps sa dočítate, že ide o podiel 8,5 %.

Od najhoršieho bodu v spadnutí hash ratu (ťažby) v novembri, kedy bolo mnoho ťažiarov kvôli poklesu ceny donútených ukončiť svoje operácie, sa už Bitcoin odrazil a hash rate od tej doby dodnes stúpa.

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame a Twitteri.

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Filip.

Zdroj: 
Cointelegraph

Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.