Profesionáli v oblasti falšovania zlata stále zlepšujú svoje praktiky. Na svetový trh sa dostalo nelegálne zlato v podobe falšovaných zlatých tehličiek. Tie sú takmer na nerozoznanie od tých pravých! V JP Morgan našli okolo 100 kúskov falšovaného zlata, pričom predloha každého kúska môže mať hodnotu až 50 000 $ – a to už je riadny balík peňazí!

Nelegálne zlato je ťažšie identifikovať

Tieto sofistikované falzifikáty sú na rozdiel od iných podvrhov vyrobené zo skutočného zlata. Napriek tomu nejde o pravé zlaté tehličky, pretože zlato bolo nezákonne ťažené alebo spracovávané. Falšované je teda označenie na tehličkách – ich značka. Vďaka tomu, že sú tehličky z pravého zlata, nie iba pozlátené, je veľmi ťažké identifikovať ich a stiahnuť z obehu.

„Úroveň falšovania sa stáva naozaj dobrou. Aj pre nás je náročné rozpoznať tieto falzifikáty. Sú ale o čosi menej čisté, pretože ľudia, ktorí ich falšujú, nemajú vybavenie, ktoré máme my“

– povedal Reuters anonymný výkonný riaditeľ švajčiarskej rafinérie zlata.

Odkiaľ sa nelegálne zlato berie?

Zatiaľ nie je známe, kto je za nelegálne zlaté tehličky zodpovedný. Vedúci pracovníci a bankári uviedli aspoň svoj názor. Podľa nich nelegálne zlato pochádza zväčša z Číny, ktorá je najväčším svetovým výrobcom a dovozcom zlata. Na trh podľa nich tieto tehličky vstúpili prostredníctvom predajcov v Hongkongu, Japonsku a Thajsku. Keď takéto zlato lokálny obchodník akceptuje, veľmi ľahko sa rozšíri do obchodných reťazcov po celom svete.

Nelegálna ťažba, kriminálnici a sankcionované režimy

Vysoké ceny zlata vyvolávajú rozmach v neformálnej a nelegálnej ťažbe. Bez pečiatky prestížnej rafinérie je zlato použiteľné iba v podzemí a za znížené ceny. Ale vďaka sfalšovanému označeniu sa teraz dokáže dostať na svetový trh. Toto zlato sa ťažilo a spracovávalo na miestach neprijateľných pre tzv. západný svet – napríklad v niektorých častiach Afriky, vo Venezuele alebo v Severnej Kórei. Odmietaním takto spracovaného zlata západ odopiera podporu rôznym kriminálnym skupinám alebo režimom, na ktoré sú uvalené sankcie.

Vyšetrovanie zlata v JP Morgan

V roku 2017 v JP Morgan objavili prvé dve falšované zlaté tehličky. Po ich objavení banka iniciovala podrobné vyšetrovanie svojho zlata. V trezoroch JP Morgan sa zrejme našlo až okolo 100 podvrhov, oficiálne výsledky vyšetrovania ale banka zatiaľ nezverejnila.

„Je našou štandardnou praxou okamžite upozorniť príslušné úrady a rafinérie, ak počas rutinných kontrol a procedúr zistíme akékoľvek nezrovnalosti v označení“

– uviedol predstaviteľ JP Morgan.

Čo čítať ďalej?

Na lodi od JP Morgan našli kokaín za 1,3 miliardy dolárov – Poďme zakázať banky!

Zdroje:
finance.yahoo.com
reuters.com

Leave a Reply

avatar
  Subscribe  
Notify of