Investičná banka JPMorgan.
Investičná banka JPMorgan. Zdroj: Shutterstock.com/Lewis Tse

Jedným z najväčších argumentov proti Bitcoinu je možnosť používať ho na platenie za ilegálne služby a tovar. Na darknete existujú e-shopy, ktoré ponúkajú drogy, zbrane alebo aj vraždy výmenou za BTC. Málokoho zaujíma, že tieto transakcie sú iba malý zlomok percenta. Jasné… systém, ktorý je rezistentný voči cenzúre sa vždy bude dať zneužiť.

Môže vás zaujímať: 10 najväčších mýtov o Bitcoine – Poznáte ich?

Ale vždy je to lepšie, než centralizované systémy, v ktorých má zopár jednotlivcov obrovskú moc a vplyv na svet. Táto moc bude totiž skôr či neskôr zneužitá. Bitcoin sa možno používa aj na nákup drog, ale banky a hotovosť sú skutočný problém.

My môžeme prať špinavé peniaze, pretože máme na pokutu – ale vy používať kryptomeny nebudete!

Poznáme množstvo prípadov, kedy veľké banky prali špinavé peniaze a umožňovali drogovým kartelom predaj ich tovaru (pravdepodobne za menšie všimné šéfovi danej banky a manažmentu). Spomenúť môžeme napríklad banku HSBC, ktorá musela zaplatiť pokutu 1,9 miliardy dolárov za porušovanie zákonov proti praniu špinavých peňazí. Tá istá banka však nezabudla zmraziť transakcie klientom, ktorí obchodovali s kryptomenami (viac info tu).

Takmer štvrť miliardy vypratých dolárov

Chcete viac príkladov? Nech sa páči! Autority v roku 2018 odhalili masívne podvody Danske Bank. 235 miliárd spreneverených dolárov, to je slušná pálka – čo poviete? A tesne pred týmto odhalením Danske Bank vydala toto prehlásenie:

„Ako finančná inštitúcia máme povinnosť zasiahnuť voči praniu špinavých peňazí a finančným zločinom. V dnešných dňoch kryptomeny neponúkajú dostatočnú úroveň transparentnosti a nespĺňajú tak AML (Anti-Money-Laundering) regulácie.“ 

Irónia, však?

Celý článok o tomto fuckupe nájdete tu. Ale klikajte iba na vlastné nebezpečenstvo! Je to poriadne nechutná kauza.

Kokaín za 1,3 miliardy dolárov na lodi od JP Morgan

No a najnovšia kauza sa točí okolo nechvalne známej banky JP Morgan, ktorá je známa svojimi negatívnymi postojmi voči kryptomenám. Argumenty má rovnaké ako väčšina ľudí – pranie špinavých peňazí, nákup drog…

Na lodi MSC Gavaine, ktorú vlastní JP Morgan, bolo nájdených a následne zabavených 20 ton kokaínu v celkovej hodnote 1,3 miliardy dolárov. Upozornil na to známy proponent kryptomien Anthony Pompliano na svojom Twitteri:

Poďme zakázať banky a presuňme fiat na blockchain

Našťastie, máme tu jedno krásne riešenie. Problémom súčasného transakčného systému je jeho centralizácia. Malé množstvo finančných inštitúcií vo svojich rukách drží obrovskú moc. Koncept banky ako taký rozhodne nie je zlý. Problémom sú ľudia, ktorí reálne banky vedú.

Ľudia sú chamtiví a chcú peniaze. Čím viac, tým lepšie. Je to choroba dnešnej spoločnosti. Ak dáte človeku do rúk moc, po čase ju začne zneužívať a je jedno, či je to pápež alebo zločinec.

Súhlasíte s nami? Dajte nám like na facebooku a prihláste sa na odber notifikácií (návod nájdete tu). Nezmeškajte naše spravodajstvo!

Problém centralizovaných systémov sa dá riešiť relatívne jednoducho – čiastočnou alebo úplnou decentralizáciou. Viac o tom, ako by bolo možné čiastočne decentralizovať súčasný finančný systém bez nutnosti vziať vládam kontrolu nad svojimi menami si môžete prečítať tu:

(článok pokračuje pod odkazom)

Kryptomeny a blockchain MUSIA nahradiť banky – Neexistuje iná cesta! – Tu sú dôvody

Chcete začať používať kryptomeny? Vyskúšajte kvalitnú česko-slovenskú zmenáreň KryptoTop, kde máte na výber až 16 obľúbených kryptomien. Ak nakúpite cez tento link (LINK), získate zľavu 10 % na akékoľvek poplatky v zmenárni KryptoTop.

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame Twitteri.