Bitcoin a likvidácia v roku 2022
Bitcoin a likvidácia v roku 2022. Zdroj: Shutterstock.com/Wit Olszewski

Rok 2022 je jeden z najhorších rokov, aký Bitcoin zažil. Podľa údajov CryptoQuant prišli investori od začiatku roka o viac ako 17 miliárd dolárov v Bitcoine na maržových trhoch na burzách Binance, FTX, OkeX, Huobi, Bybit a CoinEx.

Bitcoin v priebehu roku 2022 neustále klesá a dlhodobá korekčná štruktúra zatiaľ ostáva neporušená. Táto vysoká volatilita spôsobila aj mnohé likvidácie maržových obchodov. Likvidácie boli predovšetkým realizované v prípadoch, keď investori boli na nesprávnej strane trendu. Táto skutočnosť bola naposledy viditeľná 9. septembra, keď bolo zlikvidovaných až 114 miliónov dolárovshortoch počas toho, ako Bitcoin narástol z 19 321 dolárov na 21 000 dolárov.

Graf nižšie zobrazuje pokles spotovej ceny Bitcoinu v priebehu roku 2022. Cena od 1. januára klesla o zhruba 60 % v čase písania článku.

Bitcoin a jeho výkonnosť v roku 2022
Bitcoin a jeho výkonnosť v roku 2022. Zdroj: TradingView

Zaujímavosťou je, že investori často stavia na správny denný trend, no napriek tomu môžu byť zlikvidovaní. Je to znamenie, že kupujú vrcholy a predávajú poklesy. Dôvodom môže byť aj použitie nadmernej páky.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Prečítaj si tiež: Americký index S&P 500 má za sebou najhorší mesiac od roku 2020. Čo to znamená pre Bitcoin a kryptomeny?

Bitcoinové likvidácie za 17 miliárd

Dňom s najvyšším objemom likvidácie je 13. jún, keď bolo zlikvidovaných vyše pol miliardy dolárov. Cena hlavnej kryptomeny klesla z 26 565 dolárov na 22 447 dolárov. Napriek tomu bolo zlikvidovaných 209 miliónov shortov a 324 miliónov longov.

Likvidácia sa ani zďaleka netýka iba kryptomien a Bitcoinu. Dňa 13. júna sa index S&P 500 po prvýkrát v roku dostal pod úroveň 3 800 bodov. Celkovo sa počas roku 2022 uskutočnilo viac longových likvidácií v porovnaní so shortovými. Niet sa čomu čo čudovať, keďže takmer po celý rok trhy klesajú.

Celkovo boli longy v roku 2022 zlikvidované zatiaľ v hodnote 9,446 miliardy dolárov a shorty v hodnote 7,590 miliardy dolárov. 

Obchodovanie kryptomien na páku môže byť veľmi rizikové a jej nadmerné používanie spôsobuje obchodom časté likvidácie. Ide o veľký biznis pre maklérov a burzy, ktoré už tiež začali upozorňovať klientov pred vysokým rizikom. Mnohé burzy dokonca pristupujú k zníženiu limitov pákového efektu.

Mohlo by ťa zaujímať: Za jediný deň zmizlo z búrz viac ako 34 000 BTC! Chystá sa niečo veľké?

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance