USA čaká ďalšia výzva! – Brazília, Rusko, India, Čína, JAR vyzvali bojovať proti globálnej hegemónii dolára!
USA čaká ďalšia výzva! – Brazília, Rusko, India, Čína, JAR vyzvali bojovať proti globálnej hegemónii dolára! ,zdroj: www.shutterstock.com/sunyaluk

Čínski experti vyzvali lídrov krajín BRICS (Brazília, Rusko, India, Čína a Juhoafrická republika), aby začali spoločný boj proti postaveniu amerického dolára, ktorého globálna hegemónia je už nejaký ten čas považovaná za zneužívajúcu. USA čaká ďalšia výzva, tentokrát zo strany najmocnejších krajín z „opačnej časti sveta“.

BRICS vs USA – kto z koho?

Podľa ekonomických expertov týchto krajín oslabenie amerického doláru môžu členovia BRICS dosiahnuť posilnením vzájomných obchodných väzieb a obmedzením ich spoliehania sa na finančný systém, v ktorom dominuje americký dolár.

Mohlo by ťa zaujímať: Komunita Terra začala hlasovať o pláne na oživenie tokenu LUNA

Jeden z čínskych ekonomických expertov, Cao Yuanzheng, predseda BOC (Bank of China), pri diskusii proti pokračujúcej závislosti krajín BRICS na finančnom systéme ovládanom USA povedal, že Spojené štáty uprednostňujú len svoje domáce potreby a vôbec ich netrápia následky.

Yuanzheng taktiež povedal:

Medzinárodné transakcie a finančné trhy, na ktorých dominuje americký dolár, vykazujú rastúce vnútorné rozpory, keďže politika Washingtonu považuje za prvý cieľ svoje domáce potreby a nie medzinárodné potreby.“

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Americký dolár nie je neutrálny

Expert dodal, že nedávne sankcie voči Rusku ako aj zmrazenie devízových a zlatých rezerv vládou Spojených štátov amerických znamenajú, že americký dolár už nie je neutrálnou menou. Správa medzitým naznačuje, že čínska fiat mena jüan, ktorá je populárna v krajinách a regiónoch pozdĺž trás iniciatívy „Belt and Road Initiative“, sa pokojne môže stať alternatívou k doláru. Preto by dohoda medzi krajinami BRICS mohla potenciálne viesť k zvýšenému používaniu jüanu v určitých regiónoch!

Samozrejme, zníženie dominancie amerického dolára bude nejaký čas trvať. Ide predsa o výraznú zmenu toho, ako funguje súčasný svet, ktorý sa budoval posledných 70 rokov. Podobné názory nedávno vyjadril aj bývalý guvernér čínskej centrálnej banky Zhou Xiaochuan. Ten varoval, že zníženie dominancie dolára môže závisieť aj od toho, či spoločnosti a verejnosť budú vôbec ochotné náhle opustiť menu, ktorú používajú už niekoľko rokov.

Názor vplyvného čínskeho ekonóma Tian Yuna naznačuje, že šance čínskej fiat meny a zaujatie pozície amerického dolára ako hlavnej zúčtovacej meny závisia najmä od dôvery ostatných krajín voči Číne a jej partnerom.

Najbližšie obdobie nás teda čaká aktívny boj o svetové prvenstvo a zoskupenie krajín BRICS sa o to bude usilovať. Na detailnejšie porozumenie tejto témy je potrebný dlhý výskum a najmä čas. Ten ukáže, ako bude vyzerať náš svet v blízkej budúcnosti.

Čítaj ďalej: Predstaviteľ Bank of England: Vďaka monetárnej politike Fedu čakajú krypto-investorov strašné časy!

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance