Univerzita Yale investuje do kryptomien až 400 miliónov dolárov!

Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Aj napriek tomu, že tento rok kryptomeny zatiaľ veľa úsmevov na perách nepriniesli, čoskoro sa môže všetko zmeniť. Ak sa totiž pozrieme na posledné roky, zistíme, že štvrtý kvartál v roku bol pre kryptomeny vždy najúspešnejší. Hneď niekoľko faktorov poukazuje na to, že tomu bude tak aj tento rok. Jedným z nich je napríklad vstup veľkých hráčov na kryptomenový trh. Je ich stále viac a viac. Iba nedávno sa ku veľmi zvučným menám pridala aj Univerzita Yale, ktorej Yale endowment má celkovú hodnotu až 30 miliárd dolárov.

Swensen efekt

Aby sme jasne a zreteľne poukázali na dôležitosť tejto správy, treba najprv upriamiť pozornosť na jednu z najpodstatnejších osôb vo svete investícií. David Swensen, známy aj ako Warren Buffett z Yale Univerzity, je považovaný už dlhšiu dobu za top manažéra investičných portfólií. Určite to nie je náhoda, kedže Swensen so svojimi investíciami a stratégiami dokázal zvýšiť Yale endowment z 1 miliardy dolárov (z roku 1985 kedy sa stál CIO Yale Endowment) až na dnešných 30 miliárd dolárov.

Za posledných 20 rokov bol priemerný ročný nárast tohto investičného fondu jednej z najväčších a najúspešnejších univerzít na svete až 11,8%. Rovnako patrí tento investičný fond medzi tie najväčšie univerzitné fondy vôbec. Aktuálne sa nachádza na druhej priečke a to za Harvard University, ktorej portfólio má hodnotu až 39,2 miliárd dolárov.

Úspech tohto investičného mága je teda viac ako jasný. Aj napriek tomu, že iba veľmi malá časť portfólia ktoré spravuje je aktuálne v kryptomenách (400 miliónov dolárov), tak všetko nasvedčuje tomu, že s jeho skúsenosťami môže takýto krok priniesť v budúcnosti výrazný zisk.

400 miliónov do kryptomien

David Swensen aj spolu so svojím tímom sa rozhodli investovať 400 miliónov dolárov do dvoch rôznych spoločností, ktoré sa zaoberajú kryptomenami. Prvých 300 miliónov dolárov bolo investovaných do spoločnosti Andreesen Horowitz, ktorá má za sebou už niekoľko úspešných projektov v kryptomenovom svete. Napríklad už v roku 2013 investovala do burzy Coinbase. Navyše podľa CEO danej spoločnosti, Chrisa Dixona, Andreesen Horowitz nepredal žiadny podiel zo svojho portfólia.

Zvyšných 100 miliónov investovala Yale University do nového projektu s názvom Paradigm. Nie je náhoda, že si David Swensen vybral práve tento projekt. Tento kryptomenový fond bol založený ľuďmi ako Fred Ehrsam, ktorý je spoluzakladateľ Coinbase alebo Mattom Huangom, partnerom investičnej spoločnosti Sequoia Capital.

Prečo je to výborná správa pre kryptomeny?

Dôvodov je hneď niekoľko. Prvým z nich je napríklad fakt, že ani tak veľká inštitúcia ako Yale University sa nebojí vstúpiť na kryptomenový trh. Môžeme to z časti považovať aj za vstup inštitucionálnych investorov, aj keď na to je potrebných určite viac investorov, ako len jedna univerzita. Aj napriek tomu, že nejde o žiadnu významnú banku alebo investičnú firmu, Yale endowment sa na trhoch vyskytuje už istý čas a má veľmi sľubné renomé.

Druhý dôvod je ten, že takýto krok Davida Swensena priláka pozornosť veľkého davu ľudí. Ako sme už spomenuli, Swensen patrí medzi najvplyvnejších investorov a tak je veľmi pravdepodobné, že nejeden investor sa rozhodne vstúpiť do sveta kryptomien.

Možno posledným výrazným dôvodom, prečo môže takýto krok kryptomenám pomôcť je, že aj napriek tomu, že veľa ľudí hádže na kryptomeny špinu, stále sa nájdu odvážni investori, ktorí sa neboja na tieto trhy vstúpiť. Potom čo Jamie Dimon nazval Bitcoin podvodom, Warren Buffett otravou na potkany a Ken Griffin prirovnal Bitcoin ku tulipánovej mánií, Swensen smelo investoval takmer pol miliardy dolárov do projektov spojených s digitálnymi menami. Takýto krok určite vylepší reputáciu kryptomien.

Záver

Samotný David Swensen sa vyjadril, že nech by táto konkrétna investícia dopadla akokoľvek, tak má v pláne držať ju vo svojom portfóliu minimálne jednu dekádu. Bude sa tak držať svojej stratégie, ktorú má pri rôznych iných investíciách. Jeho cieľom je väčšinou nakúpiť čo najviac nových projektov a technológií, ktoré nepredáva veľmi dlhú dobu. Takúto stratégiu zvolil aj pri kryptomenách. Či sa mu to oplatí sa dozvieme pravdepodobne až o niekoľko rokov.

Pozrite si naše najnovšie video!

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame a Twitteri.

Zdroje:
cnbc.com
bitcoinist.com

Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.