Bitcoin a komunizmus: Dokonalá ekonomika alebo kapitalistická nočná mora?

Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Karl Marx, otec marxizmu, kritik klasickej ekonómie a teoretik robotníckeho hnutia, spísal komunistický manifest a predstavil nám svoje vnímanie, akým spôsobom funguje svet a ekonomika. Podľa jeho názoru je kapitalizmus chybný a svet sa nakoniec posunie ku komunizmu, kde každý človek za svoju prácu získa spravodlivú odmenu. Aj keď predpovedal tak obrovský posun, totálne sklamal vo vysvetlení spôsobu, ako by to k tomu vlastne malo dôjsť.

Marx pevne veril, že nakoniec bude moc decentralizovaná a rozdelená medzi pracujúci ľud.

Blockchain a komunizmus – ako to spolu súvisí?

Možno sa teraz pýtate, čo robí tento článok tu na Kryptomagazine, a ako spolu môžu súvisieť kryptotechnológie a komunizmus?

Blockchainová technológia je vlastne otvorená transparentná kniha, v ktorej sa zaznamenávajú jednotlivé transakcie, a do ktorej môže ktokoľvek nahliadnuť. Nie je teda pod kontrolou žiadneho orgánu, čo sa javí ako úplne ideálny scenár, o ktorom komunisti snívajú.

Ľudia po celom svete majú od kryptomien obrovské očakávania. Veria v ich silu a moc nahradiť nielen súčasné meny, ale aj celú politickú a ekonomickú štruktúru. Nie je preto divu, že aj komunisti si začínajú nielen blockchain, ale aj digitálne meny v čele s Bitcoinom, viacej všímať. Ten to navyše od nemalej časti členov tejto strany celkom schytáva a to z pomerne jednoduchého dôvodu. Vyčíta sa mu, že vďaka nemu niektorí ľudia až príliš zbohatli. Mnohí komunisti tiež zastávajú názor, že digitálne meny neprinášajú spravodlivú odmenu za prácu, ale ide skôr o akúsi formu hospodárskej lotérie či pyramídy.

Ale ako to už býva, aj v táboroch komunistov a socialistov je možné nájsť tiež pomerne dosť kryptochtivých zástancov tejto technológie a virtuálnych mien. Poďme si ukázať, v čom sa vlastne názory na kryptomeny v rámci tohto hnutia líšia.

Tip redakcie: Severná Kórea obchádza americké sankcie používaním kryptomien

Bitcoin ako dokonalá ekonomika

Časť komunistov vníma Bitcoin ako možnú cestu pre vznik „dokonalej ekonomiky”. Tí ju podporujú a vítajú, pretože celý systém je vlastne o decentralizácii štruktúry a odstránení moci z rúk „vyvolených”. Niektorí socialisti vidia v kryptomenách spôsob, ako sa zbaviť „okovov mzdových otrokov. Potom je tu druhá skupina, ktorá naopak považuje Bitcoin (spoločne s ďalšími kryptomenami) za jasnú a jednoznačnú vec kapitalizmu.

V súlade s komunistickou ideológiou by mal každý pracovník dostávať za svoju prácu spravodlivú mzdu. Ďalej platí, že každá pracujúca osoba by za svoju prácu mala obdržať rovnakú odmenu. A práve túto požiadavku skvelým spôsobom spĺňa Bitcoin. Pretože neexistuje žiadny centrálny regulačný orgán, ktorý by mohol kryptomeny ovplyvňovať, je celý systém spravodlivo rozdelený a môžeme ho označiť za P2P, čo z neho vlastne robí komunistický režim. Táto vlastnosť kryptomien spôsobuje, že je mnoho ľudí presvedčených, že digitálne meny sú v skutočnosti komunistické.

Stretnúť sa môžeme aj s názorom, že keďže sú (či môžu byť) kryptoburzy decentralizované a nevystopovateľné, môžu pomôcť finančnej revolúcii a dokonca destabilizovať súčasný bankový sektor. Kryptorevolúcia by nám teda v konečnom dôsledku mohla priniesť komunizmus a „dokonalú ekonomiku”.

Mohlo by vás zaujímať: Blockchain ako nástroj pre zmiernenie následkov Brexitu

Bitcoin ako kapitalistická nočná mora

Protichodné názory sa naopak opierajú o fakt, že mineri využívajú svoj získaný kapitál na ďalšiu ťažbu kryptomien, čo dokazuje, že kryptomeny majú kapitalistickú povahu. Komunisti by totiž radi videli takú spoločnosť, v ktorej sú si všetci rovní, kde ľudia nepotrebujú peniaze a nemajú možnosť prístupu k ďalšiemu kapitálu.

Kryptomeny síce môžu byť náhradou tradičnej formy peňazí, ale stále sú to ešte peniaze, ktoré navyše majú moc vytvárať ďalší kapitál (ťažba). Z tohto dôvodu sú teda kryptomeny jednoznačne kapitalistické.

Odporúčame: Ako zbohatnúť vďaka kryptomenám? Nestačí mať vieru, musíte mať istotu!

Záver

Ako sme sa mohli sami presvedčiť, rôzni ľudia môžu mať úplne protichodné názory a otázka, aký ekonomický systém vlastne Bitcoin predstavuje, zostáva bez jasnej odpovede. Nehľadiac na vyššie uvedené názory, existujú stále dve skupiny ľudí, kde jedna časť súhlasí s tým, že kryptomeny majú moc zmeniť súčasný ekonomický stav, zatiaľ čo tá druhá verí, že krypto je iba „bublina”, ktorá čoskoro spľasne. Je potrebné dodať, že tá prvá skupina sa stále rozrastá, pretože si čím ďalej, tým viac uvedomuje potenciál digitálnych mien.

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame a Twitteri.

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Radek.

Zdroj:
cryptopotato.com

Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.