Udalosť týždňa: V USA rastie zamestnanosť, FED sa chystá na agresívnejšie zvyšovanie sadzieb
Udalosť týždňa: V USA rastie zamestnanosť, FED sa chystá na agresívnejšie zvyšovanie sadzieb. Zdroj: shutterstock.com/MDart10

Americké ministerstvo práce dnes informovalo o stave nezamestnanosti v mesiaci júl. Nezamestnanosť napriek dvom kvartálom poklesu HDP klesla na 3,5 %, teda na úroveň spred pandémie COVID-19. Pokles vyvoláva otázku, do akej miery sú diskusie o recesii v USA založené na reálnom stave americkej ekonomiky.

Ako informovala agentúra Bloomberg, pokles nezamestnanosti vytvára pozitívny stimul pre FED, aby aj naďalej pokračoval vo svojej politike agresívneho zvyšovania úrokových sadzieb. Správa o stave zamestnanosti v USA môže byť pre Americkú centrálnu banku dôkazom, že ekonomika je schopná odolať ďalšiemu zvyšovaniu sadzieb, keďže tie predchádzajúce nespôsobili zvýšenie nezamestnanosti.


Prehľad stavu nezamestnanosti v USA. Zdroj: tradingeconomics.com

FED opäť zvýši sadzby

Prezident FED-u James Bullard sa vyjadril, že podporuje výrazné zvyšovanie sadzieb a súčasný nárast zamestnanosti nahráva tejto politike. Eric Theoret, globálny makro stratég spoločnosti Manulife Investment Management, ktorého cituje agentúra Bloomberg, sa k pravdepodobnosti ďalšieho zvyšovania sadzieb vyjadril:

FED-u táto správa potvrdzuje potrebu pokračovať v sprísňovaní a zároveň potvrdzuje jeho väčšinu tohto-týždňových vyjadrení, ktoré sa snažili znížiť očakávania týkajúce sa sadzieb. Pre trhy môže správa predstavovať výzvu pre akcie citlivé na sadzby, ako sú napríklad technologické akcie, ktoré boli v poslednom čase na čele z hľadiska výkonnosti sektora.“

Čítaj tiež: Cena elektriny vzrástla za rok o 400 %

Sarah Houseová, hlavná ekonómka spoločnosti Wells Fargo, ktorú cituje agentúra Reuters, o reakcii FED-u povedala:

Ak je ekonomika USA v recesii, zdá sa, že to zamestnávateľom nikto nepovedal… Predpokladáme, že tieto údaje dodajú FED-u sebavedomie, ktoré potrebuje na to, aby agresívne pokračoval v boji proti inflácii.“

FED dvakrát po sebe zvýšil sadzby o 75 bázických bodov. Podľa Win Thina zo spoločnosti Brown Brothers Harriman & Co je vysoko pravdepodobné, že pokiaľ sa nič závažné v ekonomike neodohrá, ďalších 75 bázických bodov je „hotová vec.“

Prehľad zvyšovania sadieb FED-om. Zdroj: tradingeconomics.com

Reakcia trhov

Po uverejnení správy o raste zamestnanosti o 528 000 pracovných miest sa investori podľa Wall Street Journal zľakli ďalšieho agresívneho zvyšovania sadzieb FED-om a reagovali výpredajom na klasických trhoch. Zatiaľ čo výnosy dlhopisov stúpajú, Index S&P 500, Dow Jones či Nasdaq reagovali na správu miernym poklesom. Od uverejnenia správy mierne klesá aj najväčšia kryptomena Bitcoin, no stále si udržiava zisky za dnešný deň.

Správa o stave zamestnanosti v Amerike je na druhej strane pozitívnym dôkazom toho, že FED možno dokáže potlačiť rastúcu infláciu a nakoniec aj skôr pozastaví zvyšovanie sadzieb, ktoré v dlhodobom meradle trhom škodí. Dôležitou správou bude stav inflácie za mesiac júl, ktorý rozhodne, aká prísna bude ďalšia reakcia FED-u.

Čítaj ďalej: Začala praskať bublina? Ceny nehnuteľností klesajú

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance