Nehnuteľnosti a praskanie bubliny
Nehnuteľnosti a praskanie bubliny. Zdroj: Shutterstock.com/Andrey_Popov

Svet aktuálne sužuje inflácia, vysoké úrokové sadzby hypoték a ceny nehnuteľností dosahujú nové rekordy. Pre bežných ľudí sa tak vlastné bývanie stáva čoraz menej dostupným. Bežná mesačná splátka hypotéky sa bude zdražovať a reálne mzdy taktiež za infláciou nestíhajú, čo spôsobuje prehĺbenie problému.

Ceny nehnuteľností však začali vykazovať nedávno prvé známky zastavenia rastu. Ceny bytov medziročne narástli o zhruba 32 %. Údaje však hovoria o zastavení rastu, pričom posledný mesiac v niektorých okresoch na Slovensku ceny začali klesať. Pre ilustráciu, v júni sa v krajských mestách ceny zvýšili o 0,9 %. Nie je to však prípad všetkých okresov.

Pokles cien trojizbových starších bytov klesol v Košiciach, Prešove a Žiline už druhý mesiac po sebe. Ide tak o prvý indikátor spomalenia rastu cien nehnuteľností. O úplnom konci rastúceho trendu cien však zatiaľ nemožno hovoriť.

Pre porovnanie aktuálnych nákladov na m2 v trojizbových starších bytoch si môžeme pozrieť rozdiely podľa krajských miest:

  • Bratislava – 3 498 €/m2
  • Košice – 2 720 €/m2
  • Banská Bystrica – 2 528 €/m2
  • Trnava – 2 498 €/m2
  • Žilina – 2 437 €/m2
  • Prešov – 2 214 €/m2
  • Trenčín – 2 114 €/m2
  • Nitra – 1 931 €/m2

Prečítaj si tiež: Sú USA v recesii? Záleží na tom, koho sa pýtate

Začnú ceny nehnuteľnosti klesať?

Situácia vo svete nasvedčuje tomu, že bublina začne čoskoro praskať. Na Novom Zélande, v Kanade a Austrálii začali ceny nehnuteľností už rapídne klesať. Dôvodom môže byť predovšetkým trend agresívneho navyšovania úrokových sadzieb, čo vedie k potlačeniu dopytu. Výsledkom je, že napríklad v Sydney ceny v tomto roku spadli až o 5,2 %.

Zdá sa, že ceny nehnuteľností budú reagovať na navýšenie úrokových sadzieb. V Európskej únii však tento trend pravdepodobne môže vypuknúť až neskôr, keďže ECB sa rozhodla zvyšovať úrokové sadzby s časovým oneskorením v porovnaní s FED-om.

Mohlo by ťa zaujímať: Pozor! V roku 2023 nás čaká rapídny nárast cien elektriny. O koľko si priplatíme?

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance