Toto je najziskovejšia ťažba od prechodu Etherea na PoS

Novinky Ťažba kryptomien po aktualizácii The Merge
Ťažba kryptomien po aktualizácii The Merge. Zdroj: Shutterstock.com/Mark Agnor
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Od nedávnej aktualizácie Etherea, The Merge, mnohí ťažiari prešli na iné siete Proof of work (PoW). Otvára sa otázka, ktoré algoritmy sú momentálne najziskovejšie a kam prechádzajú ethereoví ťažiari.

V súčasnosti sú najziskovejšie algoritmy na ťažbu Kadena, Scrypt a Cuckatoo32. Medzi ďalšie najziskovejšie patrí Blake2B-Sia, X11, Equihash a SHA256. Od 15. septembra sa Kadena stala najziskovejším konsenzuálnym algoritmom tohto roka. Ťažba prebieha pomocou ASIC (ťažobná súprava s integrovaným obvodom) od spoločnosti Bitmain alebo Antminer KA3. Antminer KA3 produkuje približne 166 TH/s.

Prečítaj si tiež: Ethereum s ďalším problémom, môže čeliť vážnym obvineniam

Čo sa oplatí ťažiť?

Jedničkou je Kadena, ktorá má hashrate okolo 0,21 EH/s. Druhým najziskovejším konsenzuálnym algoritmom využívajúcim ASIC je Scrypt (prepojený s LTC, DOGE, XVG a DGB). Tretím najlepším algoritmom je Cuckatoo32, pod ktorým sú Blake2B-Sia, X11, Equihash a SHA256.

SHA256 využíva siete ako BTC, BCH, BSV a NMC a ide o siedmy najziskovejší konsenzuálny algoritmus. Baník, ktorý ťaží Bitcoin s Antminerom S19 XP dosahuje rýchlosť 140 TH/s a získa približne 2,60 dolárov denne.

Ethereoví baníci môžu prejsť na ťažbu Ethash alebo Ethereum Classic. Táto ťažba im ale neprinesie porovnateľný zisk s Ethereom. Pre porovnanie, Antminer E9 od Bitmain už nezarobí ani 1 dolár za deň, pričom 12. septembra produkoval 53,45 dolárov denne.

Zdá sa, že ťažiari stále majú mnoho možností ako pokračovať v ťažbe kryptomien, no nedávna udalosť The Merge pre nich predstavuje veľké straty.

Mohlo by ťa zaujímať: Ruky preč od Etherea? Obavy investorov narastajú každým dňom

Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.