Všetci upriamujú pozornosť na to, čo urobí FED
Všetci upriamujú pozornosť na to, čo urobí FED. Zdroj: Shutterstock.com/Maxx-Studio

Celý svet upriamuje pozornosť na to, aké kroky najbližšie urobí FED v boji proti inflácii. Po nedávnych vyjadreniach Powella sa očakáva navýšenie úrokových sadzieb o 75 bázických bodov. Ako sa k tejto situácii vyjadrili odborníci, si môžete prečítať v nasledujúcich riadkoch.

Experti komentujú FED

Šesť renomovaných odborníkov na svetovú ekonomiku sa vyjadrilo k očakávaným krokom, ktoré chce FED zrealizovať v boji proti inflácii. Očakáva sa už v poradí piate navýšenie úrokových sadzieb o 75 bázických bodov. Je však táto politika efektívna a účinná? Zverejňované údaje o stave ekonomiky sa podľa expertov odkláňajú od reality.

Americký investor a manažér hedžových fondov Stanley Druckenmiller vníma kroky FED-u negatívne. Osobne očakáva pokles najmä v prípade akciových trhov.

Podľa môjho názoru je vysoko pravdepodobné, že sa bude trh najbližších desať rokov nachádzať na bode mrazu,“ uviedol Druckenmiller.

Je boj FED-u proti inflácii efektívny?
Je boj FED-u proti inflácii efektívny? Zdroj: Shutterstock.com/Design master top

Prečítaj si tiež: Finančný špecialista Morgan Housel: väčšina investorov príde o peniaze. Aké sú príčiny?

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Investor s prezývkou „dlhopisový kráľ“ Jeff Gundlach má podobný názor. Predstavitelia FED-u to podľa jeho slovo preháňajú a tlačia ekonomiku do krajných situácií, a to úplne zbytočne.

Už dlho zastávam názor, že FED nerobí nič iné, iba sleduje dvojročné výnosy štátnych pokladníc. Je agresívny až do takej miery, že americkú ekonomiku pomaly, ale isto tlačí do záhuby,“ uviedol Gundlach.

Americký miliardár Barry Stuart Sternlicht otvorene kritizuje politiku FED-u už dlhšie. Ak bude pokračovať v agresívnom zvyšovaní úrokových sadzieb, dôjde k recesii a krachu.

Ak bude FED takto pokračovať, USA čaká vážna recesia a ľudia prídu o prácu. FED útočí na ekonomiku tvrdou silnou, hoci to vôbec nie je potrebné,“ uviedol Sternlicht.

Nassim Nicholas Taleb je americký spisovateľ a odborník v odbore pravdepodobnosti a finančnej matematiky. Taleb taktiež nedávno verejne prezentoval svoj pohľad na problematiku.

Mali sme tu 15 rokov čistého Disneylandu, ktorý v podstate zničil ekonomickú štruktúru. Zamyslite sa nad tým. Nulové úrokové sadzby z dlhodobého hľadiska ničia ekonomiku. Vytvárate bubliny či nádory ako Bitcoin. Tieto bubliny, ktoré by nemali existovať, ale existujú už 15 rokov,“ uviedol Taleb.

Recesia je blízko

Americký investor a správca hedžových fondov Mark Spitznagel hovorí o krutej recesii:

Ak sa FED pokúsi normalizovať sadzby veľmi rýchlo, síce zníži infláciu, ale zdevastuje ekonomiku. To je fakt riziko. A práve na to musia investori myslieť. Nie na to, koľko už stratili, ale na to, koľko ešte stratia, ak bude toto šialenstvo pokračovať. Sme totiž veľmi blízko deflačnej špirály, z ktorej sa len ťažko dostáva von.

Podľa investora a ekonóma Davida Rosenberga sa FED príliš sústreďuje na infláciu, pritom to nie je potrebné.

Práve teraz by som sa zameral na pozastavenie sprísňovania. Neustále hovoríme o inflácii, no ekonomika je aktuálne v zdravej hladine. Zastavme to, inak sa ocitneme v recesii. Vlastne už možno v nej aj sme,“ povedal hlavný ekonóm spoločnosti Rosenberg Research.

Čítaj ďalej: Ray Dalio varuje: Ak FED zvýši sadzby na 4,5 %, trhy klesnú až o 20 %

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance