Solana je vážnym konkurentom Etherea
Solana je vážnym konkurentom Etherea. Zdroj: shutterstock.com/Wit Olszewski

Raoul Pal, bývalý manažér známej americkej banky Goldman Sachs, sa v nedávnej relácii Ask-me-anything rozhovoril o kryptomenovom projekte, ktorý v ďalšom rastúcom cykle môže predstavovať veľkú konkurenciu Etherea. Pal je známy svojimi makro analýzami trhu a pozitívnymi komentármi na adresu kryptomien. Ktorá kryptomena teda podľa neho ohrozuje Ethereum? Jeho odpoveď vás možno prekvapí.

Solana vs. Ethereum

Podľa Pala pokračovanie globálnej adopcie kryptomien vyvrcholí v raste konkurenčných projektov a protokolov, ktoré sa nazývajú aj ako Ethereum killers. Reč je predovšetkým o Solane, Avalanchi a ďalších.

Ako sa adopcia neustále buduje, veľa z nej sa preleje aj mimo ETH do Solany, Avalanchu a množstva ďalších protokolov,“ tvrdí Pal. Konkurencia Etherea je zatiaľ vo svojich počiatkoch, no napreduje rýchlo a v ďalšom cykle už bude predstavovať dominanciu na trhu.

Myslím si, že mnohé z týchto vrstiev budú tentoraz také, ako ETH v minulom cykle. Nakoniec sa stanú veľmi veľkými dominantnými sieťami. Ktoré to budú? To naozaj neviem. Mojou stávkou je Solana, ale môže to byť ktorýkoľvek z nich… Solana, mám v nej alokovaných viac prostriedkov ako v ostatných, ale sledujem aj ich a čakám, čo sa stane.

Kontroverzná Solana

Podľa Pala je Solana vážnym konkurentom Etherea, hoci ako upozorňuje investor, výsledok môže byť opačný. V súčasnosti nikto nevie, ktoré siete sa presadia a ktoré, naopak, časom zaniknú. Podľa niektorých analytikov nemusí nastať ani jeden z týchto scenárov. Ethereum môže koexistovať spoločne s ostatnými blockchanmi v globalizovanej, multisieťovej spoločnosti.

Mesačný cenový vývoj Solany
Mesačný cenový vývoj Solany. Zdroj: Tradingeconomics

Na druhej strane, pre ucelený obraz je nutné podotknúť, že kryptomena Solana je spája s viacerými kauzami a nedostatkami. V prvom rade je otázkou transparentnosť, keďže dodnes nebola vyjasnená kauza okolo reálneho počtu existujúcich tokenov SOL. Ďalším problémom je podozrivý rast Solany počas posledného bull marketu, za ktorým podľa niektorých stojí spoločnosť Alameda Research. Tá mala umelo vypumpovať cenu, aby na tom zarobila. A v neposlednom rade tu máme časté výpadky a preťaženosť siete, ktoré rozčúlili nejedného investora.

Aký je váš pohľad na Solanu? Myslíte si, že ide o fundamentálne kvalitný projekt, ktorý má právo na začiatočnícke chyby, alebo ide o kryptomenu, ktorá vás sklamala? Podeľte sa o svoj názor v komentári.

Čítaj ďalej: Ruky preč od Etherea? Obavy investorov narastajú každým dňom

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance