BTC top signály. Zdroj: Shutterstock.com/ivan_kislitsin
BTC top signály. Zdroj: Shutterstock.com/ivan_kislitsin

Napriek súčasnej korekcii neukazujú údaje o derivátoch a profesionálnych investoroch medvedie signály. Medvedie správy ale pochádzajú z rôznych regulácií, ktoré by naopak mohli znížiť záujem investorov. Poďme sa však pozrieť na TOP ukazovatele, podľa ktorých cenu BTC čaká vzostupný trend.

Futures trhy s BTC sú bullish

Aby analytici zhodnotili, či sa profesionálni obchodníci stali pesimistickými, mali by sledovať prémiu za futures, známu tiež ako „báza“. Tento ukazovateľ meria cenový rozdiel medzi cenami futures a spotovým trhom.

Mesačný kontrakt by sa mal na zdravých trhoch obchodovať s ročnou prémiou 6 až 14 %. Predajcovia požadujú vyššiu cenu, aby odložili vysporiadanie, čím sa vytvorí cenový rozdiel.

Mesačná futures báza na Huobi. Zdroj: Skew
Mesačná futures báza na Huobi. Zdroj: Skew

Všimnite si, ako sa indikátor zlepšil z neutrálnej až medvedej hodnoty 4 % 19. augusta na zdravšiu úroveň 9 %. To ukazuje, že sa metrika pohybuje v opačnom smere ako zóna, ktorá by sa považovala za medvediu.

Prečítaj si tiež – NFT láme rekordy – 900 miliónový predaj za jediný mesiac

Long/Short ratio top traderov je stále optimistický

Aby investori mohli efektívne merať pozíciu profesionálnych obchodníkov, mali by monitorovať Long/Short ratio top obchodníkov. Táto metrika poskytuje širší pohľad na efektívnu čistú pozíciu obchodníkov zhromažďovaním údajov z viacerých trhov.

TOP traderi BTC long/short ratio. Zdroj: Bybt.com
TOP traderi BTC long/short ratio. Zdroj: Bybt.com

Stojí za zmienku, že burzy zhromažďujú údaje o najlepších obchodníkoch odlišne, pretože existuje niekoľko spôsobov, ako merať čistú expozíciu klientov. OKEx aj Huobi zaznamenali nárast pomeru long-to-short najlepších obchodníkov. To naznačuje, že buď uzavreli krátke pozície, alebo otvorili dlhé, čo je býčí signál. Binance bola jedinou výnimkou, pretože indikátor klesol, čo naznačuje určitý pesimizmus, ale odchýlky za posledných pár dní boli zanedbateľné.

Mohlo by ťa zaujímať – Prvé európske BTC futures sú tu! Kedy bude spustené obchodovanie?

Opčné trhy sú mierne vzostupné

25 % delta skew porovnáva podobné call a put opcie. Pozitívne sa zmení, keď je prémia put opcií vyššia v porovnaní s podobnými call opciami. Naopak, keď sú tvorcovia trhu vzostupní, to spôsobí, že indikátor 25 % delta skew prejde do negatívneho pásma.

BTC opcie na Deribite 25% delta skew. Zdroj: laevitas.ch
BTC opcie na Deribite 25 % delta skew. Zdroj: laevitas.ch

Vyššie uvedený graf ukazuje, že pred 19. júlom došlo k určitému medvediemu trendu, ale trhy s BTC opciami sa odvtedy obrátili na neutrálne. Navyše nič nenasvedčuje tomu, že by sa profesionálni obchodníci obávali potenciálneho poklesu cien, pretože ukazovateľ 25 % delta skew zostáva blízko nuly.

Prečítaj si tiež – Celková uzamknutá hodnota v DeFi je na historickom maxime 157 mld. $

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. To všetko a ďalšie zaujímavosti, signály a ankety nájdeš na našom facebooku. Daj nám like a dostávaj spravodajstvo o kryptomenách priamo do svojho feedu.

Binance Disclaimer: Tento článok je len informačného charakteru, nemožno ho považovať za investičné poradenstvo. Trhy sú nevyspytateľné a bez dostatočných znalostí je obchodovanie hazard. Za prípadné straty nenesieme zodpovednosť. Pohyby na trhu sú ťažko predvídateľné, a preto odporúčame zvážiť riziko obchodovania na burze.