BTC Bitcoin futures. Zdroj: Shutterstock.com/Ivan Marc
BTC Bitcoin futures. Zdroj: Shutterstock.com/Ivan Marc

Úplne prvé európske futures na BTC budú spustené budúci mesiac na najväčšom trhu s derivátmi na kontinente, na trhu Eurex. V tlačovej správe vydanej v utorok poskytovateľ cenných papierov krytých digitálnymi aktívami ETC Group uviedol, že s jeho produktom Bitcoin ETN Futures sa začne obchodovať 13. septembra.

Európa zdôrazňuje „rastúci inštitucionálny dopyt“

Skupina ETC už prevádzkuje prvý centrálne zúčtovaný bitcoinový produkt obchodovaný na burze (ETP), známy ako BTCetc Physical Bitcoin (BTCE). Od júna 2020 existuje niekoľko ETP na Deutsche Boerse. Z nich tri sa v budúcnosti začnú obchodovať aj na Wiener Boerse – viedenskej burze cenných papierov.

Tieto kroky prichádzajú v dôsledku zvýšeného dopytu investorov po inštitucionálnych produktoch viazaných na Bitcoin a altcoiny. Európa tradične poskytuje priateľskejšie prostredie ako Spojené štáty. Tie momentálne bojujú so schválením bitcoinového ETF.

Eurex tak bude už budúci mesiac hostiť prvú európsku futures zmluvu založenú na kryptomenovom ETP.

Prečítaj si taktiež – Výzva na zníženie dane z kryptomien – Slováci začali s petíciou

Zmiešané inštitucionálne nálady voči BTC pretrvávajú

Sentiment inštitucionálnych investorov sa pomaly vracia v prospech portfólií s kryptomenami. Inštitucionálne nástroje, ako napríklad Grayscale Bitcoin Trust (GBTC), zaostávajú za rastúcimi spotovými cenami. To signalizuje, že hodnoty sa ešte nevrátili na úrovne predošlého býčieho trendu z apríla.

GBTC prémia vs. BTC/USD. Zdroj: Bybt
GBTC prémia vs. BTC/USD. Zdroj: Bybt

Prémie GBTC v porovnaní so spotovou cenou BTC sa aj naďalej pohybujú na zápornom území.

Pozri si taktiež analýzu nie len Bitcoinu – Analýza BTC, ETH, BNB, LTC – Zastavil sa rastúci trend?

PrimeXBT Bitcoin Skupina
Páči sa vám tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. To všetko a ďalšie zaujímavosti, signály a ankety nájdete na našom facebooku. Dajte nám like a dostávajte spravodajstvo o kryptomenách priamo do svojho feedu.

Disclaimer: Tento článok je len informačného charakteru, nemožno ho považovať za investičné poradenstvo. Trhy sú nevyspytateľné a bez dostatočných znalostí je obchodovanie hazard. Za prípadné straty nenesieme zodpovednosť. Pohyby na trhu sú ťažko predvídateľné, a preto odporúčame zvážiť riziko obchodovania na burze.