Svet už nikdy nebude ako predtým: Ako bude v novom svete deglobalizácie ovplyvnená cena Bitcoinu?

Ekonomika Svet už nikdy nebude ako predtým: Ako bude v novom svete deglobalizácie ovplyvnená cena Bitcoinu?
Svet už nikdy nebude ako predtým: Ako bude v novom svete deglobalizácie ovplyvnená cena Bitcoinu? ,zdroj: www.shutterstock.com/OSORIOartist
BitmarketsOkazio mobil

Svet už nikdy nebude ako predtým a očakáva sa takzvaný „The Great Reset”. Rusko-ukrajinský konflikt taktiež vniesol do ekonomickej a geopolitickej diskusie koncept obnovenej „deglobalizácie”. Krypto-analytici a iní experti tvrdia, že tento trend by mohol mať v konečnom dôsledku veľký vplyv na trh s kryptomenami a na Bitcoin ako taký.

Udalosti, ktoré vidíme v roku 2022, sa určite zapíšu do histórie. Sme svedkami narušenia prepojených systémov budovaných od pádu Sovietskeho zväzu z roku 1991. Novodobý geopolitický trend naznačuje, že toto všetko, spolu s pandémiou, by mohlo viesť k návratu roztrieštených obchodných spoluprác a dodávateľských reťazcov. Je viac ako očividné, že všetko, čo sa deje, povedie k zdraženiu určitých komodít a produktov.

Na druhej strane, vďaka Satoshimu Nakamotovi tu máme novú alternatívu. Novodobí investori považujú Bitcoin za zabezpečenie proti inflácii, a práve preto môžu obchodníci vnímať potenciálnu a čiastočnú deglobalizáciu ako dôvod, prečo by sa mali začať sústrediť na otca všetkých kryptomien.

V tomto článku si stručne rozoberieme tri oblasti. Potenciálnu deglobalizáciu, vplyv novodobej geopolitiky na Bitcoin a dosah vojenského konfliktu na globálnu ekonomiku.

Mohlo by ťa zaujímať: Slovensko by si malo brať príklad! – Tieto tri africké krajiny plánujú adoptovať kryptomeny a blockchain TON!

Geopolitický a ekonomický dosah bude citeľný všade

V posledných desaťročiach sa ku globalizácii prihlásilo mnoho krajín a korporácií po celom svete, ktoré podporovali voľný obchod a väčší „kultúrny mix” pracovnej sily. Relevantným ekonomickým princípom je „komparatívna výhoda”. Ide o myšlienku, keď krajina môže byť schopná vyrábať tovary a služby lacnejšie ako jej obchodní partneri.

V poslednom čase to však vyzerá tak, že sa trend obrátil. Táto realita prinútila niektorých odborníkov na ekonomiku či geopolitiku vyhlásiť potenciálnu novú éru deglobalizácie. Tento trend sa však začal už pred niekoľkými rokmi, a to práve vtedy, keď vypukla obchodná vojna medzi USA a Čínou. Následne vypukla globálna pandémia COVID-19 a nedávno nastal posun na úplne novú úroveň vďaka konfliktu na Ukrajine.

Celosvetové dodávateľské reťazce boli narušené a stále nie sú na 100 % obnovené; export bol v niektorých prípadoch zablokovaný a teraz, pre finančné sankcie zo strany USA, je Rusko odrezané od globálneho platobného systému ovládaného dolármi. Tu je potrebné si všimnúť, ako sa Vladimír Putin a jeho vláda snažia presne tejto nadvlády amerického dolára raz a navždy zbaviť.

Pokiaľ chceš obchodovať alebo iba nakupovať kryptomeny, odporúčame ti použiť burzu Binance. Nemáš ešte účet na Binance? Vytvor si ho teraz cez >>>zľavový odkaz<<< a získaš doživotnú zľavu na poplatky pri obchodovaní.

Pocítia to tí najchudobnejší

Konflikt na Ukrajine bude mať priamy vplyv na globálnu ekonomiku v dôsledku zníženia ukrajinského a ruského exportu. Ide najmä o energie, potraviny, hnojivá a iné životne dôležité komodity.” Tieto slová povedala ministerka financií USA Janet Yellenová vo svojom prejave 13. apríla.

Keďže sa svetový obchod s mnohými tovarmi a komoditami ďalej narúša, ceny konečných produktov stúpnu a prispeje to k ešte väčšej inflácii, ktorá je už aj bez toho na rekordných úrovniach v mnohých krajinách sveta.

Konflikt môže spôsobiť výpadky dodávok ropy či plynu. Nedostatok pšenice, obilia a iných produktov, ktoré pocítia najmä rozvíjajúce sa krajiny, ako napríklad Egypt, Sudán, Kongo a ďalšie. Počet obyvateľov v týchto krajinách je obrovský a masový hlad môže viesť k ďalšej vlne migrácie. Zoznam najzávislejších krajín si môžete prezrieť tu.

Rastúca fragmentácia by tiež mohla otriasť dominanciou amerického dolára v globálnom obchode.

Je pravdepodobné, že americký dolár aj naďalej zostane hlavnou svetovou menou aj v tomto nestabilnom prostredí, avšak fragmentácia na menšej úrovni je vcelku možná”. Tieto slová povedala Gita Gopinath, vysoko postavená predstaviteľka Medzinárodného menového fondu. Už sme však svedkami toho, že niektoré krajiny prerokúvajú menu, v ktorej dostanú za obchod zaplatené. Ide napríklad o krajiny ako Saudská Arábia, India, Irán, a, samozrejme, Rusko. Či sa týmto krajinám spoločne podarí zosadiť dolár z trónu, je nateraz otázne.

Svet sa mení a o slovo sa hlási Bitcoin

Mnohí tvrdia, že Bitcoin môže slúžiť ako ochrana pred infláciou, podobne ako zlato. Súčasné inflačné ekonomické prostredie je teda akýmsi „testom” kryptomien.

Na jednej strane vyššie spotrebiteľské ceny a akékoľvek zvýšenie predstavuje zníženie kúpnej sily amerického dolára a to by mohlo globálne posilniť záujem o Bitcoin. Na rozdiel od doláru je jeho konečná ponuka pevná, čo mnohých dokáže presvedčiť. O ďalších výhodách BTC si prečítate tu.

Na druhej strane, FED by taktiež mohol prikročiť k zníženiu inflácie sprísnením menovej politiky, čo by mohlo brzdiť ekonomický rast a vyvíjať tlak na znižovanie cien akcií. Určite ste si taktiež všimli, ako v poslednej dobe Bitcoin nezvyčajne koreluje s akciami.

To, ako sa cena BTC bude správať, keď príde na lámanie chleba, ešte nie je odskúšané. To však jedného dňa určite uvidíme. Toto je prvýkrát, čo Bitcoin vstúpil do akéhosi širokého inflačného cyklu, ktorý je vo svojich začiatkoch.

Avšak keď sa na to pozrieme optimisticky, otec kryptomien si od začiatku konfliktu drží svoju hodnotu prekvapivo dobre. Od 24. februára BTC dosiahol najnižšiu úroveň na cca 34 440 USD a svoj vrchol dosiahol koncom marca na 48 500 dolároch. Mnohí však stále veria v to, že BTC pokojne dosiahne viac ako 100 000 dolárov. Ako to vždy býva, čas ukáže.

Ak vás zaujíma téma svetového poriadku, globálnej politiky a ekonomiky, určite vám odporúčame začať týmto videom od investora Raya Dalia, ktorý je jedným z najvýznamnejších investorov a finančníkov našich čias.

Čítaj ďalej: Špičkový analytik Michaël van de Poppe: „XRP a LTC čaká veľký býčí cyklus”

Kvakomat PC bannerAnycoin mobil banner