Peniaze sú akoby stredom všetkého. Všetko má svoj trh, svoju cenu… Je preto veľmi ľahké túžiť po bohatstve iba v jeho finančnej podobe. Peniaze samotné by však nemali byť vašim cieľom. V tomto článku sa spoločne zamyslíme, akú úlohu v tom všetkom peniaze hrajú a prečo by ste sa na ne nemali príliš upínať. Nakoniec možno zistíte, že ich môžete pokojne niekomu dať. Len pokoj, samozrejme, že nie všetky!

Získajte exkluzívne členstvo na Trading11 iba za 10 € mesačne.

Pravé prianie

Na prvý pohľad sa to môže zdať zvláštne, ale pravdou je, že veľa ľudí má občas problém spomenúť si, čo skutočne chcú. Ľahko sa môže stať, že si vytýčite za cieľ iba peniaze a časom zabudnete, prečo ste ich vlastne pôvodne chceli. Neodmietajte peniaze, ale skúste zamerať svoju pozornosť na svoje skutočné potreby a priania. Skúste sa preto na chvíľu zastaviť, zamyslieť sa a dopriať si čas na odhalenie svojich snov. Po čom naozaj túžite? Už ste si splnili všetko, čo si od života sľubujete, alebo to iba plánujete?

Peniaze nie sú cieľ, ale prostriedok

Je to tak, peniaze sú obyčajným prostriedkom, ktorý slúži ku zmene. Je skutočne veľmi dôležité si čas od času pripomenúť, že peniaze nie sú cieľ. Možno zistíte, že ku mnohým veciam, ktoré si prajete, zas tak moc peňazí nepotrebujete. Keď svoju pozornosť zameriate na tieto veci, ukáže sa, že v mnohých prípadoch môžete začať hneď. Nemusíte teda čakať a odkladať to na neskôr. Napríklad niekedy nabudúce, až budete mať viac peňazí.

Pravdou je, že ani tí najbohatší ľudia na svete sa spočiatku nesústredili na peniaze. Mnohokrát proste začali robiť presne to, čo si najviac priali a peniaze sa dostavili v podstate samy. Bill Gates povedal, že ho nikdy nenapadlo, že zarobí toľko peňazí. Začiatky svojej firmy popísal slovami: „jednoducho sme len radi vymýšľali a písali software.“

Bohatstvo je treba nechať rásť

Máte už teraz dosť peňazí na to, aby ste si niektoré svoje priania splnili, ale radšej tieto peniaze investujete? To je úplne v poriadku. Investovali ste svoj čas i peniaze do kryptomien, ťažobného vybavenia, vzdelania, alebo do tradingu. Alebo možno máte aj iné investičné prostriedky, napríklad akcie, vlastné podnikanie… To všetko by malo slúžiť k rozširovaniu vášho finančného bohatstva. Keď hovorím, aby ste sa sústredili na to, čo naozaj chcete, tak tým v žiadnom prípade nemyslím, že máte zavrhnúť peniaze. Nechajte svoje peniaze robiť pre vás. Rozmnožte ich a následne si splňte svoje sny.

Často sa nechávame inšpirovať ľuďmi, ktorí vlastnia omnoho viac peňazí, ako môžu kedy minúť. V skutočnosti však neverím, že by toľko peňazí ktokoľvek z nás naozaj chcel. Toľko peňazí nikto nepotrebuje. Ale budete asi súhlasiť, že je isto fajn mať úplnú finančnú slobodu, krásny dom, auto a možnosť kúpiť si čokoľvek by ste si priali. Preto tvrdím, že bohatstvo je treba vedieť nechať rásť. Niečo si odriekate, aj keď viete, že by ste si veľa vecí mohli kúpiť hneď. Vy ich ale nechcete hneď, pretože je vám jasné, že potom by ste sa už nemali na čo tešiť.

Pokiaľ máte dostatok, darujte

Záverom by som si dovolil vám navrhnúť, aby ste sa zamysleli nad tým, či máte čo darovať. Môžete darovať časť svojich peňazí? Urobte to. Rozhliadnite sa občas vo svojom okolí, isto nájdete niekoho, kto by vašu pomoc naozaj potreboval. Občas je potrebné časť peňazí len tak niekomu dať. V skutočnosti možno zistíte, že čím viac dávate, tým viac peňazí sa k vám vracia. Hovorí sa, že najbohatší ľudia sveta si toto uvedomujú a možno na tom niečo bude. Každý bohatý človek by mal vedieť dávať.

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku, a najnovšie aj na Instagrame Twitteri.

Preložené z originálu, ktorý pre českú verziu kryptomagazínu napísal Kytka.