bohatý

Veľa ľudí si praje byť bohatými, mať veľa peňazí a žiť na vysokej nohe. Mnohí to riešia tak, že si vezmú dlhodobý úver, nakúpia pár vecí po ktorých túžia a potom dlhé roky splácajú. To je ale skôr mrzuté a k bohatstvu to má ďaleko. Ako sa vlastne spozná, či ste bohatí, alebo nie?

Mať luxus a drahé veci

Ako už bolo povedané, zadĺžiť sa a nakúpiť si krásne veci určite nie je cesta k bohatstvu. Taký človek síce navonok môže pôsobiť, že mu nič nechýba. Má pekný byt alebo dom, auto a veľa drahých vecí, ale v skutočnosti tie veci nie sú jeho. Ak by prestal splácať, čoskoro by mu ich banka vzala.

Toto uvedomenie môže byť pre mnohých bolestné, najmä ak k nemu dôjdu príliš neskoro. Verím, že medzi našimi čitateľmi budú ľudia s aspoň základnou úrovňou finančnej inteligencie a že väčšina z vás sa dlhom, pokiaľ je to možné, vyhýba. Požičať si na vlastné bývanie je samozrejme trochu iný prípad, rovnako tak podnikateľský úver, ale určite nikomu neodporúčam zadlžovať sa bezdôvodne, len tak z rozmaru.

Ak ste zadĺžení, samozrejme to neznamená, že by ste nemohli byť raz bohatí, ale určitá prekážka to je. Naopak, rozhodne nie je bohatý ani ten, kto síce nemá dlhy a má vysoké príjmy, lenže ich vždy bezo zvyšku minie. Aj on môže vyzerať veľmi bohato, mať veľa drahých vecí a žiť si pomerne dobre, ale ak príde o svoje dobre platené zamestnanie, hádajte čo sa stane?

Čo teda znamená byť bohatý?

Na bohatstvo sa môžeme pozerať rôzne. Pre niekoho to môže byť len to, že je práve teraz so svojou rodinou, že majú kde bývať a sú zdraví. V istom zmysle je bohatstvo len určitým stavom mysle, ktorý vám umožní žiť spokojne a cítiť sa bohato za všetkých okolností. Kto sa niekedy ocitol tvárou v tvár chorobe či strate blízkej osoby, ten iste bude súhlasiť, že bohatstvo nie je len o peniazoch. Verím, že nikoho neurazím, keď v tomto kontexte dodám, že každý skutočne bohatý človek by mal vedieť štedro rozdávať. Ako sa hovorí: “Čo dáš, to dostaneš.”

Ak sa budeme baviť o bohatstve v zmysle finančného zabezpečenia a peňazí, je bohatstvo merateľné v mesiacoch a rokoch, skôr ako v korunách. Vaše finančné bohatstvo sa skladá z týchto položiek:

Finančný vankúš

Finančný vankúš tvoria vaše úspory. Môžete ich mať v banke, pod vankúšom, v kryptomenách či kdekoľvek inde, odkiaľ sa dajú pomerne ľahko a rýchlo vybrať v prípade núdze. Ak chcete vedieť, aký veľký je váš finančný vankúš, jednoducho spočítajte jeho peňažnú hodnotu a vydeľte ju vašou mesačnou spotrebou. Výsledné číslo je vaše bohatstvo vyjadrené v počte mesiacov, po ktoré ste schopní prežiť, ak by ste náhle stratili svoje zamestnanie.

Pasívny príjem

Druhá časť vášho bohatstva sú aktíva, ktoré generujú pasívny príjem. Ak budujete svoje aktíva, budujete bohatstvo. Ak sú to aktíva iba rastové, ide o finančný vankúš, ale keď vám prinášajú pasívny príjem, tak máte našliapnuté k skutočnému bohatstvu. To je stav, kedy vaše aktíva generujú príjem, ktorý pokryje celú vašu spotrebu. V túto chvíľu sa stávate skutočne bohatým, finančne slobodným človekom.

Dovoľujeme si vám ponúknuť: Bohatstvo sa neukrýva len v kryptomenách

Záver

Ako vidíte, vlastniť drahé veci vôbec nemusí znamenať, že ste bohatí. Skutočné bohatstvo vzniká až vtedy, ak nemusíte pracovať pre peniaze, ale peniaze pracujú pre vás a môžete sa vďaka tomu venovať iba tomu, čomu sa sami venovať chcete a čo vás baví, a to len vtedy, keď sa vám chce.

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku.