Jack Ma – Zakladateľ Alibaba, čínsky „Bill Gates” a jeho príbeh plný NEúspechov

Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Multimiliardár Jack Ma je u nás zatiaľ stále pomerne neznámy, aj keď o jeho firme Alibaba už pravdepodobne väčšina z vás počula. Tentokrát bude reč o Číne a o jednom drobnom miestnom človiečikovi, ktorý dokázal niečo skutočne neobyčajné. V tomto článku sme si kládli otázku, ako si splniť svoje sny a nebáť sa neúspechu. Po zoznámení s príbehom Jacka Ma by som sa na túto otázku neskôr opýtal práve Jacka. Jak čoskoro zistíte, jeho život je plný neúspechov. Jack na podobné otázky odpovedá metaforou o boxerovi. Mohol by snáď boxer uspieť, keby sa bál úderov?

V minulom dieli ste čítali: „Prehra je len príležitosť k tomu, aby sme začali znovu a inteligentnejšie.”

Čína

Keď sa povie Čína, tak nejde len o najľudnatejší štát sveta s obrovským trhovým potenciálom, nie len pre kryptomeny. Tradičná kultúra tejto krajiny je priam okúzľujúca. Ak je na Číne niečo zaujímavé, tak je to práve táto prastará tajomná a krásna kultúrna stopa, ktorá nás láka svojou orientálnou vôňou. Nechceme radšej nič vedieť o súčasnom komunistickom režime, porušovaní ľudských práv a nízkej životnej úrovni Číňanov. Radšej by sme sa ponorili do bájneho sveta starej Číny a vychutnali si šálku lahodného čaja obklopení pozoruhodnou krajinou a jej divokou prírodou.

Svet, ktorý chceme poznať, je slobodný. Ľudia nerušene pracujú na svojichch čajovníkových a ryžových plantážach, ktoré na kopcoch svojou členitosťou vytvárajú zaujímavé scenérie. V taoistických či buddhistických kláštoroch sa mnísi učia tajné štýly kung-fu a vo vzduchu, naplnenom dymom vonných tyčiniek, sa nesú mantry, odriekávané podľa kaligrafií vyvedených spisov. Tento neuchopiteľný pôvab starého sveta, ktorý nechce byť zabudnutý a ukrýva sa za každou, dnes už opozeranou, replikou vzácneho porcelánu a nábytku, ten chceme poznať.

Stojí za pozornosť: Mobil sleduje vašu polohu aj aktivity – Odborníci vedia, ako sa brániť

Jack Ma

Či naša dnešná osobnosť zdieľa toto okúzlenie môžeme len polemizovať. Súčasný svet je iný a iní sú aj ľudia. Priznajme si to, zdanlivá sloboda nášho, stohmi nečitateľných zákonov a regulácií zaťaženého sveta, je s nespútanosťou a originalitou prapodivnej krajiny draka len ťažko zlúčiteľná. Svet našich dávnych predkov snáď áno, lenže ten málokto z nás pozná.

Jack Ma je jedným z najbohatších ľudí ako v Číne, kde je považovaný za druhého najmocnejšieho človeka, hneď za prezidentom a generálnym tajomníkom komunistickej strany Si Ťin-pchingem, tak i celosvetovo. Jeho príbeh je ako vystrihnutý z rozprávky zobrazujúcej americký sen, len v čínskej verzii.

Rozprávka o Jackovi a Alibabovi (1. část)

Bol raz jeden chudobný, prostý a učenlivý čínsky chlapec, ktorý sa učil po anglicky od turistov. S jedným z nich sa spriatelil, a pretože sa mu ťažko vyslovovalo jeho čínske meno, začal mu hovoriť Jack. Jack bol pozvaný rodinou svojho kamaráta na mesiac do Austrálie, kde prvýkrát zistil, že Čína nie je najbohatšou krajinou sveta, jak bol doma vychovaný miestnou propagandou.

Jack sa za 9 rokov od turistov, za ktorými denne dochádzal na svojom bicykli, aby ich zdarma sprevádzal po okolí, naučil anglicky a potom, čo sa 4 roky snažil urobiť prijímacie skúšky, bol prijatý na najhoršiu univerzitu v rodnom Hangzhou. Absolvoval a stal sa lektorom, vyučujúcim angličtinu a medzinárodný obchod. Touto prácou si potom zarobil neuveriteľných 12 dolárov mesačne. Skúšal to aj inde, asi tridsaťkrát, ale všade ho odmietli. Na polícii mu povedali, že je na nič a keď to skúšal v KFC, tak ho neprijali ako jediného z 24 uchádzačov. Na Harvard sa neúspešne hlásil 10 krát. Neskôr objavil internet. Bolo to v roku 1994.

K tomu došlo počas jeho prvej návštevy v USA, kde sa taktiež pokúsil vymôcť dlh od jedného podnikateľa, pre jedného zo svojich priateľov. To sa ukázalo ako chyba, keď bol týmto podnikateľom uväznený, ohrozovaný zbraňou a následne unesený do Las Vegas, kde sa mu s pár dolármi vo vrecku podarilo utiecť. Otrasený Jack hodil posledné mince do automatu a vyhral 600 dolárov, takže sa mohol vrátiť späť do Seattlu.

V tom čase neexistovali žiadne Čínske weby, prístup k internetu malo v Číne menej než 1 % populácie, a preto niet divu, že keď sa pred zrakmi Jackových kamarátov a novinárov na jeho malej oslave po troj hodinovom načítaní zobrazila asi polovica stránky jeho čerstvo založenej firmy, bol nadšený.

Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.