Polícia bude mať čoskoro bankové účty Slovákov pod drobnohľadom

Novinky Bankové účty Slovákov bude sledovať štát
Bankové účty Slovákov bude sledovať štát. Zdroj: shutterstock.com/Fer Gregory/Ewa Studio
BITmarkets BITmarkets

Ministerstvo financií Slovenskej republiky (MF SR) predložilo návrh vyhlášky k centrálnemu registru účtov (CRÚ), ako informovala TA3. To znamená, že štát bude mať čoskoro lepší prehľad o každom, kto si na Slovensku vedie bankový účet či prenajíma bezpečnostnú schránku. Táto vyhláška, ktorá má vstúpiť do platnosti už od októbra, má stanoviť podrobnosti týkajúce sa zasielania údajov do CRÚ. Polícia, SIS aj Finančné riaditeľstvo budú môcť sledovať bankové účty Slovákov.

Banky sa musia pripraviť na sprístupnenie údajov o bankových účtoch

Rezort financií je povinný pripraviť sa na túto novú reguláciu a zabezpečiť, že banky a iné finančné inštitúcie budú schopné dodržiavať nové pravidlá. Ministerstvo financií uviedlo, že od nadobudnutia účinnosti vyhlášky budú mať tieto inštitúcie šesť mesiacov na prípravu.

Centrálny register účtov nie je v Európe novinkou. Slovensko sa tak pridáva k ostatným členským štátom Európskej únie, ktoré už takýto systém majú. CRÚ neprináša nové právomoci existujúcim orgánom, ale má len zefektívniť komunikáciu medzi bankami a štátnymi orgánmi, ktoré už v súčasnosti majú právo prelomiť bankové tajomstvo. Z európskeho pohľadu je CRÚ súčasťou opatrení na boj proti financovaniu terorizmu a praniu špinavých peňazí.

Odborníci z oblasti finančnej bezpečnosti sú znepokojení týmto smerovaním a upozorňujú na možnosť zneužitia týchto údajov na politické účely.

CRÚ nebude nahlasovať detaily o pohyboch na bankových účtoch klientov, ale bude poskytovať informácie o samotných účtoch a ich majiteľoch oprávneným orgánom pri vyšetrovaní trestnej činnosti. Toto zefektívni prácu vyšetrovacích orgánov, ktoré už nebudú musieť čakať týždne na informácie od bánk.

Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.

Bankové účty aj bezpečnostné schránky budú pod drobnohľadom

Projekt CRÚ, ktorý sa mal pôvodne spustiť už v januári 2023, museli posunúť kvôli jeho komplexnosti a záležitostiam, ktoré sa týkali ochrany a bezpečnosti dát. Banky nebudú nahlasovaním informácií o pohyboch na účtoch klientov do CRÚ ohrozovať ich bankové tajomstvo.

Systém CRÚ má zabezpečiť, že údaje o účtoch budú k dispozícii iba oprávneným orgánom ako sú polícia, Slovenská informačná služba a Finančné riaditeľstvo SR pre účely vyšetrovania a dokumentovania trestnej činnosti.

Celkové náklady na tento projekt sú zatiaľ neznáme, ale MF SR očakáva, že sa budú pohybovať okolo troch miliónov eur. Tieto prostriedky sa majú financovať z Plánu obnovy a odolnosti, čo by nemalo mať výrazný vplyv na rozpočet verejných financií.

Centrálny register účtov bude obsahovať informácie o názve a identifikačnom čísle finančnej inštitúcie, ktorá vedie účet alebo prenajíma bezpečnostnú schránku. Informácie o dátumoch založenia účtu a prenájmu bezpečnostných schránok, číslach účtov a identifikátoroch bezpečnostných schránok a údaje o klientoch, vrátane mena, priezviska, rodného čísla alebo dátumu narodenia a adresy trvalého alebo iného pobytu.

Týmto krokom štát zvyšuje svoju schopnosť sledovať finančné transakcie a bojovať proti trestnej činnosti, ale súčasne sa otvárajú aj otázky ohľadom ochrany súkromia a zneužitia týchto údajov na politické účely.

0 Dní
0 Hodin
0 Minút
0 Sekúnd
Zdroj: TA3TAGY:
Autor:
Nikola Litvinová
Nikola Litvinová

Vyštudovala odbor financie a intenzívne sa venuje investovaniu. Analytickým okom sleduje svetové aj domáce ekonomické dianie. Zaujíma sa nie len o kryptomeny, ale rovnako aj o tradičné finančné trhy. Baví ju vytvárať pútavý obsah, ktorý prináša čitateľom skutočnú hodnotu.