Ľudia utekajú z bánk do bezpečia. Masívne výbery vkladov zasiahli banky našich susedov

Ekonomika Maďarské banky prišli o vklady
Maďarské banky prišli o vklady. Zdroj: shutterstock.com/Paolo Schorli/Tsvetelina Dyankov
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Podľa správy zverejnenej na Bloomberg, ktorá vychádza z údajov maďarskej centrálnej banky, stále väčšie množstvo Maďarov presúva svoje úspory z bežných bankových účtov do štátnych dlhopisov. Tento trend sa zrýchlil v dôsledku narastajúceho strachu z vysokej inflácie, ktorá spôsobuje stratu hodnoty národnej meny a teda aj okráda ľudí o ich úspory.

Maďari spustili beh na banky

V druhom štvrťroku 2023 Maďari nakúpili o 13,5 % viac domácich štátnych dlhopisov ako v rovnakom období pred rokom. To predstavuje hodnotu 1,4 bilióna forintov, čo je asi 3,9 miliardy dolárov.  

Hotovostné rezervy a bankové vklady sa zároveň v rovnakom čase Maďarom znížili o 1,9 bilióna forintov. V medziročnom porovnaní tak odliv hotovosti zaznamenal pokles na úrovni 10,7 %, informovala o tom maďarská centrálna banka.

Podiel vkladov maďarských domácností

Podiel vkladov maďarských domácností. Zdroj: Národná maďarská banka

Maďarskí občania začínajú prejavovať narastajúcu nedôveru voči tradičným bankovým inštitúciám v krajine. Stále viac Maďarov presúva svoje úspory z bankových vkladov a hotovostných rezerv do iných finančných nástrojov a to konkrétne domácich štátnych dlhopisov.

Hlavnou motiváciou pre tento útek z bánk je obava z vysokej inflácie a hľadanie alternatívnych spôsobov, ako ochrániť svoje peniaze pred stratou ich hodnoty.

Činnosť maďarskej vlády sa nepozdáva Európskej únií

Odborníci poukazujú na to, že nárast úrokových sadzieb na bankových účtoch neudržiava krok s infláciou, čo znamená, že reálne výnosy z bankových účtov sú čoraz nižšie.

Investori sa tak obracajú k štátnym dlhopisom, ktoré ponúkajú slušné výnosy a hlavne zabezpečujú štátom garantovanú ochranu vkladov. Garancia štátu predstavuje pre Maďarov jediný bezpečný prístav pre ich peniaze.

Útek z bánk sa v Maďarsku začal ešte skôr ako vláda Viktora Orbána oznámila novinku, ktorou je dodatočný 13 percentný odvod z úrokov získaných z bankových vkladov. Takýmto spôsobom sa maďarská vláda snaží zvýšiť dopyt po maďarských štátnych dlhopisoch.

Orbánova vláda zároveň obmedzila možnosti manažérov fondov investovať do iných aktív ako sú maďarské štátne dlhopisy.

V súčasnosti Európska únia zadržiava finančnú pomoc pre Maďarsko v hodnote 30 miliárd dolárov a to z toho dôvodu, že sa obáva korupcie a porušovania pravidiel právneho štátu v krajine.

Banky nedokážu úrokmi pokryť infláciu

Inflácia v Maďarsku dosahuje v rámci EÚ rekordné úrovne. Jej vrchol sme zaznamenali v januári 2023 na úrovni 25,7 %. Napriek tomu, že už rast cenovej hladiny vykazuje pokles, júlová inflácia našich južných susedov bola na úrovni 17,6 % a je tak najvyššou v rámci členských krajín EÚ.

Inflácia Maďarsko

Inflácia Maďarsko. Zdroj: Traidingeconomics.com

Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.

Uniknúť inflácií sa snažia aj Slováci

Vysoká inflácia doslova požiera úspory domácností. Rozumný investor hľadá čo najlepšiu možnú alternatívu pre uloženie svojho kapitálu. V časoch vysokej inflácie sú hotovosť a bankové vklady tým najnevhodnejším miestom pre ťažko zarobené peniaze.

Inflácia na Slovensku je najvyššia zo všetkých krajín eurozóny. V rámci Európy sú na tom horšie už len Turecko, Maďarsko, Srbsko, Ukrajina a Poľsko. Slováci by tak rovnako ako aj Maďari mali zvážiť, kam uložia svoje úspory. V poslednom období však slovenské banky premietli rast úrokových sadzieb aj do úrokov na termínovaných vkladoch. Takým spôsobom sa snažia udržať vklady Slovákov na bankových účtoch.

Celkový trend presúvania úspor z bánk do dlhopisov a iných alternatívnych aktív signalizuje rastúcu obavu domácností z rizík spojených s infláciou a snahy nájsť efektívne spôsoby, ako si uchovať hodnotu svojich úspor v týchto neistých časoch.

Tento vývoj bude dôležité sledovať, nielen v Maďarsku, ale aj v širšom európskom kontexte, pretože podobné trendy môžu mať vplyv na bankový sektor a aj ekonomiky ďalších krajín.

Prečítajte si aj: Eurozóna stojí na prahu najväčšej krízy s akou sa menová únia doteraz stretla

Autor:
Nikola Litvinová
Nikola Litvinová

Vyštudovala odbor financie a intenzívne sa venuje investovaniu. Analytickým okom sleduje svetové aj domáce ekonomické dianie. Zaujíma sa nie len o kryptomeny, ale rovnako aj o tradičné finančné trhy. Baví ju vytvárať pútavý obsah, ktorý prináša čitateľom skutočnú hodnotu.